egoe-plus
Cestovní ruch Dopravci Železnice

Glacier Express vyjel s nejluxusnějším vozem. Za 15 tisíc se vezete na českých sedačkách

Nová třída Excellence. Foto: Glacier Express
Nová třída Excellence. Foto: Glacier Express

Společnost Glacier Express nasadila poprvé do běžného provozu nové vozy na své spoje mezi Zermattem a Svatým Mořicem. Nová třída Excellence nabízí cestujícím za patřičnou cenu nejluxusnější svezení na železnici v celých Alpách. Vozidlo má i českou stopu: luxusní sedačky jsou z produkce firmy Borcad, která sídlí ve Fryčovicích.

V nové třídě Excellence má každý cestující garantované místo u okna a tím zajištěn nejlepší výhled. Během osmihodinové jízdy přes 291 mostů a skrze 91 tunelů si mohou vychutnat osobní servis včetně jídla připraveného na palubě nebo občerstvení v palubním Glacier Baru.

Nejpomalejší expres světa, jak se Glacier Expressu také přezdívá, se stal jednou z největších železničních atrakcí na světě, od roku 1930 se s ním svezly miliony cestujících. Provozuje ji společnost Glacier Express, která je společným podnikem Rhätische Bahn a Matterhorn-Gotthard Bahn.

„Cestující nás opakovaně žádali, zda nenabídneme ještě něco více než naši první třídu,“ říká Fernando Lehner, generální ředitel Matterhorn Gotthard Bahn. Koncept nového vozu vznikl v roce 2016 ve spolupráci s designovým studiem Nose. Nové vozy vznikly nakonec v depu Rhätische Bahn v Landquartu.  Sedadla s názvem Comfort jsou z produkce Borcad Fryčovice.

Dopravce očekává, že nová třída pomůže do Glacier Expressu přitáhnout další cestující. Celkem bude nasazovat dva luxusní vozy.

Luxus si firma patřičně nacenila: ve voze je možné cestovat jen za příplatek 420 švýcarských franků k ceně jízdenky 1. třídy 268 franků za celou trasu. Jde v přepočtu o více než patnáct tisíc korun.

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan

Regionální tratě jsou přece na zrušení:-)

Alibaba

O jakých regionálních tratích mluvíte?
RhB a MGB v podstatě žádné nemají.

A.R.

Není nutné aplikovat českou povahu na Švýcary. 🙂

Baal

Klasickej velkoprasenčák za takovýhle prachy? Pochopil bych kdyby to mělo kupata po dvou až čtyřech, ale za tohle bych fakt 15 klacků nedal, vždyť za to mám tady u nás pomalu roční lítačku…

petr.r

kdyby tam byla kupátka, tak nemáte vyhled.

Zapa

Co řešíte? Najde se plno jiných, kteří dají. Tam dáte za všechno více než tady. Prostě atrakce a zážitek, ne cesta do práce.

Jouda

Tak to já to za to klidně dám. Už jsem tam křížem krážem projezdil kde co. Pořád lepší, než to jako někteří kamarádi prohulit za dva měsíce, nebo to prolejt za měsíc v naší místní čtyřce a čumět u toho na fotbal. Takže zase tak strašný peníze za takový zážitek to nejsou.

A.R.

Typicka ceska odpoved.

Davidus135

Nejezdí mezi Svatým Mořicem, ale St. Moritz

Gogo

St. Moritz přeložené do češtiny je Svatý Mořic, asi jako Graz a Štýrský Hradec.

Davidus135

No však právě. To trhá uši

A.R.

Zajimalo by me, kdo tyhle hloupe ceske nazvy vymyslel. Ja normalne rikam Graz, Styrsky Hradec je zbytecne dlouhy. Podle me je nesmysl prekladat nazvy zahranicnich mest. Stejny nesmysl je, kdyz se mluvi o kralovne Alzbete II., ale o jejim synovi jako o princi Charlesi. Proc to neni Karel? Proc to rakouske mesto neni normalne Graz? Preklada se bezne i mesto Wiener Neustadt? Nebo Gotha? Nebo Erfurt?

Jen tak

Nektera mesta cesky nazev nemaji… u nekterych se cesky nazev vzil, u nekterych ne. To same u jmen osob.

Cestina jenzivy jazyk … ne vse je predepsano priruckou

A.R.

Nejde mi o příručku, ale o konzistenci. Buď budu mluvit o Alžbětě II. a o Karlovi nebo o Elizabeth II. a o Charlesovi. Není důvod to míchat.

Alibaba

Hloupé české názvy vymysleli v minulosti Češi (krajánci) co putovali po Evropě (možná spíš po R+U) a cizojazyčné názvy jim nešli přes pysky. 🙂
Štýrský Hradec je možná dlouhý ale přídavné jméno ho prostě rozlišuje od jiných Hradců.
Vídeňské Nové Město můžete klidně překládat. Ostatní nevím. 🙂

A.R.

A co rozlišuje Mnichov v Německu od Mnichova v okrese Cheb, od Mnichova v okrese Domažlice a od Mnichova v okrese Strakonice? A jak je to s překladem maďarského města Győr? Co znamená v překladu „Ráb“? Prostě jedna nelogičnost vedle druhé.

Alibaba

Pokud je to nutné a není to z kontextu jasné, tak právě to upřesnění jeho lokace. Prostě řeknu německý Mnichov apod. Mě třeba německý název München přes pysky. Nebo taky v normálním hovoru říkáte Paris, London, Dresden, apod?
Možná nelogické to je, ale z hlediska mluvy a jazyka je to normální.

Jaklik

Zbytečně drahé my jezdíme Praha – Budějovice historickým rychlíkem bez příplatků 😂😂😂

VRT

Nemá to stahovací okýnka, navíc nevím, jak by se obsluha tvářila na toho PETkovýho Braníka a tláču z papíru. My raději ta B a 810.

X 1

Gut. Tož jedem.
Beru štryclu chleba, igelitku klobásek, šrudku uzenyho, hořčicu, oharky a flašu slivovice.
Eště by to chtělo někeho ze šniclama.
Foťák Ljubitel mám.
Sraz bude u jižní boudy čtvrtyho perona, Prag hbf.