Infrastruktura Silnice Stavebnictví Železnice

Firmy, které udržely dopravní stavby v chodu, dostanou stovky milionů

Modernizace dálnice D1. Foto: Strabag
Modernizace dálnice D1. Foto: Strabag

Vláda tento týden schválila kompenzační balíček stavebním společnostem, které i v době nouzového stavu udržely v chodu velké dopravní stavby. Ministerstvo dopravy pro deník Zdopravy.cz některé parametry pomoci upřesnilo. Počítá přitom s výdaji řádově ve stovkách milionů korun.

„Kompenzační nástroje jsme připravili po domluvě se stavebními firmami a jednotlivými investorskými organizacemi s jasným cílem pokračovat ve stavební činnosti na klíčových dopravních stavbách a udržet v běhu celý dodavatelský řetězec,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Zjednodušeně lze přitom říci, že na žádost firem se paušálně zvýší hodnota proplácených faktur. U dálnic a silnic to bude o 10,2 procenta, u železnic o 7,2 procenta.

„Koronavirový bonus“ se přitom týká jen staveb s celkovými náklady vyššími než 50 milionů korun a dobou trvání více než šest měsíců. Pomoc je také časově ohraničená. Bude se vyplácet jen po dobu nouzového stavu, ke které se připočte 25 procent doby trvání nouzového stavu. Čtvrtinové prodloužení nazývá ministerstvo „časem na zotavenou“.

„Kompenzace vítáme, je to další krok k tomu, aby velké dopravní stavby mohly pokračovat. Ukázalo se také, že bylo správné rozhodnutí nezastavovat stavby a přesunout kapacity na projekty, kde je výrazný tlak na termín, například na dálnici D1,“ uvedl Michal Jurka, šéf tuzemské Skansky a místopředseda Sdružení pro výstavbu silnic.

Stavební firmy tvrdí, že v souvislosti s nákazou mají zvýšené náklady, potýkají se také s odlivem zahraničních pracovníků. Na to poukázala především Eurovia, která odložila zahájení stavebních prací na dvou úsecích D1: Soutice – Loket a Koberovice – Humpolec. Jiné firmy výraznější prodlevy zatím nehlásí.

Podle šéfa ŘSD Radka Mátla by bonusy měly dostat jen firmy, které v době nouzového stavu pracují.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dáda

A mi nikdo příjem automaticky nezvýší, a to dělám celkou rýmičkovou krizi jako drak.

robert

Mně taky ne. Ale pořád lepší než přijít o místo.

Wtf

Stát jako dojná kráva. Ještě panu Šimáněmu nacpěte miliardy do chřtánu

Bob

Další tunel. Kolik procent z toho navýšení půjde do pokladny hnutí ANO? Stejně to bylo u těch roušek přes prostředníky v exekuci, kde jim také šly nějaké provize.

Jerry

Že chodim do práce v době epidemie ..nedostanu nic Este mne skubou.ale stavební firmy dostanou miliony ..stát rozhazuje

standa

: 😀 já to pocítil v dobrém zase a dělám ve stavebnictví právě.. a chodím do práce taky .. jedinný v čem mě koronka omezila je nošení náhubku… a né že bych měl strach z koronky ale spíš aby okolí nemělo dementní keci….

Eduard

Tak to mi fakt hlava nebere. Chápu, že je potřeba v dnešní době pomáhat firmám. Ale ne takto. Není důvod těm firmám platit nějaké speciální bonusy za to, že pracují. Mohou být rádi, že v těchto nejistých časech budou mít zajištěnou práci. Což spousta lidí takové štěstí mít nebude.

Martin

Absurdní! Pochopil bych třeba nějaké prominutí penále nebo prodloužení lhůty na zhotovení u firem, které byly PROKAZATELNĚ epidemií (nebo spíše opatřeními proti ní) poškozeny. Ale paušálně přidávat těm, kteří jen normálně plní smluvní závazky, je nesmysl. Navíc jen u staveb nad 50 milionů – jasná úlitba stabením korporacím!

PS: A proč má být rozdílná výše bonusu u silničních a železničních staveb? Virus ohrožuje realizaci železničních staveb nějak méně?

Bob

Asi to staví jiné firmy, které nedávají provize/sponzorské dary hnutí ANO. Tak to tady bohužel funguje.

Kodl

Tak toto opatreni povazuji za nebetycnou nehoraznou drzost. Z jakeho duvodu? Na zaklade ceho? Z jakych pohnutek? Cemu se chce RSD timto krokem vyvarovat/vykoupit?
Smysl tohoto kroku mi nedochazi. Necham si to rad zdejsimi diskutijicim vysvetlit.

Jan Pytela

A hlavně proč to opatření zavádějí ke konci nouzového stavu a ne na jeho začátku…

Jaaa

Z jakého důvodu? Hrozí snad těm firmám krach?

Dáda

Je zapotřebí pomoci kamarádům, kteří zase ve vhodné době pomůžou státostranohnutí. Volby se blíží, je potřebí peněz na kampaň.

Jiří Kocurek

Bohužel by to mohlo tak dopravdy být 🙁

Dáda

Běžný postup podpory kampaní. Pošleš „sponzorský dar“ a dostaneš nažrat… POkud seš osvědčený partner dostáváš nažrat průbežně a jednou za čas pošleš správnou sumu opět zpět správným lidem…