umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Fenomén „HBO“. Přes Atlantik nejlevněji už jen bez odbaveného kufru, přidávají se další dopravci

Nová podoba letadel Lufthansa. Foto: Lufthansa
Nová podoba letadel Lufthansa. Foto: Lufthansa

Letecké společnosti Lufthansa a United Airlines jsou dalšími z dopravců, kteří změní pravidla tarifů pro dálkovou dopravu zejména mezi Evropou a Severní Amerikou. Spolupracující aerolinky potvrdily, že nově začnou nabízet nejlevnější letenky pouze s příručním zavazadlem. Ostatní si musí připlatit.

Už od dnešního dne platí takové pravidlo na transatlantických letech Air France, KLM či Delty. Dopravci ho označují zkratkou HBO – hand baggage only.

United Airlines i Lufthansa zatím neoznámily, kdy nový systém zavedou, má to být ale ještě letos. Důvod je jednoduchý: cenová konkurence na transatlantických letech. Nízkonákladoví dopravci začali běžně nabízet ceny bez odbaveného zavazadla a klasičtí dopravci ve vyhledávačích s letenkami včetně odbaveného zavazadla začali být příliš drazí. K podobnému kroku došlo už dříve u evropských letů. V praxi je tak let s nízkonákladovou společností přitom po započítání poplatku za zavazadlo dražší, lidé řeší ale většinou jen základní cenu letenky.

V případě Delty a Air France a KLM základní tarif nepočítá nejen s přepravou zavazadla, ale ani výběrem míst zdarma. Za tuto možnost je třeba si připlatit. Stejně tak si cestující se základním tarifem nemohou letenku změnit, nastupovat mají do letadla jako poslední.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
anonym

Nevím jak vy, ale osobně jsem přes Atlantik vždy cestoval na delší dobu. Na trek po Kanadě nebo Aljašce eventuálně na roadtrrip po Státech se s příručním zavazadlem vypravíte jen těžko. Ostatně stačí se podívat už dneska, kdo na těchto letech cestuje takto nalehko. Vesměs jen osazenstvo bussines class.

Zdeněk Veselý

No a? To je každému jasné. O tom článek není.

Jde o pozici ve vyhledávači spojení, kde se nabídky společností řadí téměř vždy podle nejnižší, tj. „bezzavazadlové“ ceny (bez ohledu na to, kolik lidí si pak takovou cenu kupí a kolik si zaškrtne příplatky).

To samozřejmě zvýhodňuje ty společnosti, které „bezzavazadlový“ tarif nabízejí a proto na lince, kde si tím začne jeden, se časem přidají všichni.

Nicky

Já tedy beru za výhodu nastupovat do letadla jako poslední, ne první.
Nemusím čekat ve frontě před nástupem, tlačit se s ostatními pasažéry a pak třeba ještě jednou čekat ve frontě v nástupním mostě a pak v další frontě v letadle až se uvolní ulička abych se dostala k sedadlu.

Odbavené zavazadlo jsem zrušila úplně – příruční plně postačuje, aerolinky mi nemají co ztratit.
A také ušetřím na cestách dost peněz.

Jen tak

No jo… ale v situaci, kdy pulka letadla nema checked bagaz ale jenom prirucaky (casto na ci za hranici povolenych rozmeru) to taky muze znamenat, ze vy az si v poklidu nastoupite, si uz nebudete mit kam dat bagaz a budete ji mit pod sedackou … tun nebudete si mit kam dat nohy atd.

Krom toho, prednostni nastup ma i dalsi vyhody- rychle projdete, nikde necekate, a v dobe kdy se zbytek tlaci, vy uz sedite.

Matt

Pokud ale nastupujete jako poslední, může se vám stát, že Vám příruční zavazadlo bude zabaveno, jelikož se už nevejde na palubu… A tak by vám nakonec mohli ztratit úplně všechno.

Aleš Kofránek

Akorát, že je-li letadlo plné, tak se vám taky může celkem snadno stát, že vám příruční zavazadlo odbaví, což je docela opruz.

Martin

Čím se tedy budou lišit od LCC?

Jen tak

Davaj jidlo, navazujici letenky atd.

Partneři

Škoda transportation
podcast