Letecké společnosti Letectví

Evropská komise schválila velkou státní pomoc polským aerolinkám LOT

Boeing 787-9 Dreamliner v barvách polského dopravce LOT. Foto: LOT
Boeing 787-9 Dreamliner v barvách polského dopravce LOT. Foto: LOT
Dopravce získá velký státní úvěr, vláda současně rozhodla o navýšení základního jmění. Objem pomoci dosahuje 17 miliard korun.

Letecká společnost LOT Polish Airlines může začít čerpat velkou státní pomoc ve výši 2,9 miliardy polských zlotých (16,9 miliardy korun). Záchranný plán včera potvrdila Evropská komise.

LOT je tak dalším evropským dopravcem, kterého musí kvůli současné situaci zachraňovat stát. Státní pomoc se skládá z několika částí: 1,8 miliardy zlotých si firma půjčí od státu, dalších 1,1 miliardy zlotých vloží Polsko přímo do aerolinek navýšením základního kapitálu.

„LOT hraje zásadní roli pro spojení polské ekonomiky se světem. Součástí podpory jsou i poměrně striktní podmínky, například zákaz výplaty dividend nebo opatření, díky kterým by nemělo dojít k omezení konkurence na polském leteckém trhu,“ řekla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Polská média minulý týden uvedla, že dopravci už dochází peníze a hrozí mu insolvence. To potvrdila v tiskové zprávě i Evropská komise. Úvěr získá LOT na maximálně šest let.

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Džamel

K čemu se hodí Evropská komise, když se jedná o firmu z Polska a stát? Nechat si diktovat od někoho, komu do toho nic není buď absurdní, vždyť se nejedná o peníze z Bruselu…

JUDr

Je to nespravedlivé (tržně a konkurenčně). Aerolinky po Evropě dostávají miliardové injekce (lhostejno, kdo je vlastník), u nás se věc zbytečně zpolitizovala a TVS nedostane ani záruku za půjčku 🙁

Petr

Hamáčkův letecký tunel zajištěný TVS na dopravu nepoužitelného čínského šuntu nestačil?

Thomas

Koukám, že pan Petr má nastudovane smlouvy, že ví, že šlo o tunel…

michalspina

měli jim ale výměnou z pomoc obdobně jako v Německu zakázat provoz na krátkých vnitrostátních trasách. létat z Varšavy do Katovic nebo Krakova podél nejrychlejší tratě v zemi je zkrátka absurdita.

Zdeněk

Pokud takové linky najdou své zákazníky, absurdita to není. Kdyby byla, jak píšete, to by pak byla absurdita např. i jízda po naší D11, která ze značné části vede na dohled od tratě Hradec Králové-Praha.

Džamel

Většina cestujících nebude do města, ale na přestup.

Anonymus

Tolik vyhozenych penez. Boze. 🙈

Thomas

si vezměte, kolik pracovních pozic to zachrání, kolik peněz to do státního rozpočtu přinese na všech daních atd atd….už si to sakra trochu propocitejte a přestanete tu brečet nad jedním číslem 🙈

Karel_x

Je možné, že z LOTu nakonec bude hlavní středo/východoevropský síťový přepravce. Malev a Inteflug jsou po smrti, ČSA jsou krůček od úpadku, LOT by mohl tento prostor ovládnout. Jen s tou výhradou, že asi asi nepřetáhne ČSA Rusko. To by mohla zčásti stáhnout VIE, ostatně nejsem si ani jistý, jestli by se po akcích Koláře, Novotného a Hřiba tento částečný přesun neprojevil tak jako tak. Přál bych si, aby to nemělo dopad aspoň na PED.

Anonymus

CSA davam maximalne par mesicu, pak je konec.

Martin

Máte k Vašemu odhadu nějaká relevantní data?

GPGP

Dostali peníze od Boeingu, stovky mil. a další budou v mimosoudnim vyrovnání, že nemohli létat s Maxi, ty mají peněz že nevědí co s nima 🙂

Ota Z.

jasně, mají na rozhazování. Dobrá myšlenka 😉

Jano

Jasné. Ďalší odborník. Dostali naspäť to čo do Boeinga naliali na zálohe Takže svoje vlastné prachy.Takže žiadne peniaze od fabriky. Na tie môžu čakať kľudne i do svatého dindy. Tentokšeft je hrozne ťažký. 200 mega je sranda. To nie je krčma. Ako je možné , žeľudia bez elementárnej znalosti problematiky suverénne vynášaju súdy. Na Babišovej svatbe Šimáne , nech to ide do hajzlu , on to zachráni Ryanair. Mam málo miesta na nohy s tým cigánskym Explorerom ,alebo Smartwingom už neletím atd.atd. On mi Ryanair a iné firny prinesie vyšší standard za polovičnú cenu. Ľudia kde sa vo Vás bere… Číst vice »

Zdeněk

Na PED to vliv mít nemůže, PED je už teď po krk v hnoji.