Automobily Doprava ve městě Elektromobilita

Elektroboom na silnicích. Prodeje stouply o 63 %, každé druhé je čínské

Elektromobily Volkswagen a Nissan. Foto: ČEZ
Elektromobily Volkswagen a Nissan. Foto: ČEZ

Prodeje elektromobilů za třetí čtvrletí stouply o téměř dvě třetiny, především díky velké poptávce v Číně. Ukazují to data z analýzy Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Jejich podíl zůstává ale stále zanedbatelný, do konce roku zřejmě poprvé přesáhne milion vozů, zatímco loňská produkce všech aut dosáhla 88 milionů aut.

V číslech jsou zahrnuta data za elektromobily a plug-in hybridy. Celkem se prodalo 287 tisíc vozů za třetí čtvrtletí, o 63 % více, než loni za stejnou dobu. Oproti druhému čtvrtletí jde o zvýšení o 23 % Více než polovinu z nich koupili čínští zákazníci.

„Čínská vláda se velmi zaměřila na podporu prodeje elektromobilů,“ vysvětluje Aleksandra O’Donovan, analytička BNEF. Podle ní to má dva důvody: jednak skutečně znečištěná města od zplodin z výfuků, jednak snaha vytvořit z čínských výrobců jedničky v prodejích elektromobilů.

BNEF odhaduje, že do roku 2040 může podíl elektromobilů přesáhnout 50 %, v oboru ale elektrický pohon značně rozděluje. Zatímco automobilky se navenek tváří, že elektromobilita je budoucnost, uvnitř výrobců taková shoda rozhodně nepanuje. Řada odborníků dává mnohem větší šance vodíku. Nástup elektromobilů tlačí i politici, v některých zemích už mluví o zákazu prodeje nových vozů na spalovací motory. Všichni se ale současně tváří, že veškerá elektřina pochází jen z obnovitelných zdrojů.