Železnice Železniční průmysl

Drezíny pro sofijské metro jsou hotové, CZ Loko je vypraví tento týden

Drezína MUV 74 M-S pro metro v Sofii. Autor: CZ LokoDrezína MUV 74 M-S pro metro v Sofii. Autor: CZ Loko
Drezína MUV 74 M-S pro metro v Sofii. Autor: CZ Loko

Společnost CZ Loko dokončila výrobu dvou speciálních vozíků pro metro v Sofii. Drezíny s označením MUV 74 M-S vyrazí z České Třebové na cestu do Bulharska tento týden. V bulharské metropoli je dopravní firma Metropolitan Sofia nasadí v metru při údržbě tratí.

První vozidlo je vybaveno pracovní plošinou pro přístup k trolejovému vedení, druhé pak standardní hydraulickou rukou a pluhem pro odklízení sněhu, neboť metro vede z části i po povrchu. Během září dojde v Bulharsku k zaškolení personálu a uvedení obou „muvek“ do provozu.

Drezína MUV 74 M-S pro metro v Sofii. Autor: CZ Loko
Drezína MUV 74 M-S pro metro v Sofii.
Autor: CZ Loko

„Dopravní podniky jsou důležitým segmentem našich obchodních zájmů a rozhodně jim máme co nabídnout. Vedle motorových univerzálních vozíků se všemi možnými nástavbami a platformami třeba také lehké posunovací lokomotivy EffiShunter 300. Ty jsou určeny pro vozbu pracovních vlaků při údržbě tunelů a tratí metra,“ uvedl ředitel prodeje CZ Loko Jan Kutálek.

Právě posunovací dieselelektrickou lokomotivu EffiShunter 300 si v CZ Loko letos objednala dopravní společnost Metro Warszawskie, provozující podzemní dopravu v polském hlavním městě. Firma ji využije v depu u stanice Kabaty k technologické obsluze mezi halami pro údržbu souprav. Stroj bude zároveň sloužit jako záloha pro případ, že by došlo k výpadku elektřiny a vozy metra uvázly v tunelu.