Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Další zpoždění pro dálnici D52. Děti Země napadly územní rozhodnutí

Kamiony, dálnice, ilustrační foto. Pramen: MDČR
Kamiony, dálnice, ilustrační foto. Pramen: MDČR

Ještě před volbami se ministerstvo dopravy stihlo pochlubit, že se Ředitelství silnic a dálnic podařilo získat důležité územní rozhodnutí pro stavbu dálnice D52 z Brna na rakouskou hranici kolem Mikulova.  Teď je jasné, že územní rozhodnutí ještě dlouho platné nebude.

Verdikt stavebního úřadu v Mikulově napadla organizace Děti Země, odvolání tak bude muset řešit Krajský úřad Jihomoravského kraje. Ten předchozí územní rozhodnutí zrušil v červnu 2012. Územní řízení začalo v únoru 2010 a od té doby bylo pětkrát přerušené.

Územní rozhodnutí, která má 350 stran, bylo podle nás vydáno pod politickým tlakem před volbami. Obsahuje řadu chyb a nezákonností, takže nám nezbylo než podat odvolání. Počítáme také s tím, že stejný postup zvolí další spolky a majitelé nemovitostí,“ řekl předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Podle něj není přesvědčivě doloženo, že obchvat je umístěn v souladu s územním plánem. Podle Patrika je lepší vést dálniční spojení Brna s Vídní přes Břeclav.

Podle Dětí Země nejsou ve spisu všechny potřebné doklady, zejména závazná stanoviska na ochranu životního prostředí a přírody. Některé podle nich navíc neobsahují dostatečné podmínky pro ochranu.

Děti Země kritizovaly i fakt, že se 23 kilometrů dlouhý úsek od Pohořelic na státní hranici rozkouskoval na sedm částí. „Podél Mikulova může vzniknout nefunkční kus dálnice. Navíc se zbytečně zatěžují účastníci řízení i úřady, může vznikat procesní chaos,“ dodal Patrik.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr Ježek
Host
Petr Ježek

V tomto s Mirkem Patrikem a odvolací argumentací plně souhlasím. Celý projekt R52 je od počátku nesmysl a toto je pouze logické pokračování. ÚP se ohýbají podle ekonomicky nejsilnějších zájmů, podle veřejného zájmu se neoptimalizují. ÚP se porušují nejčastěji tehdy, jde-li o politicky tlačený nebo schválený zájem v konfliktu se zájmem veřejným.

Andrej
Host
Andrej

Co za nesmysl je „veřejný zájem“? Jak je tady definovaný? Ja si myslím, že postavit obchvat Mikulova je ve veřejném zájmu. A že R52 není nesmysl, ale dobrý projekt. Kdo má teď pravdu? Od toho je politika, kde se na základe střetu mnoha zájmu utvoří výslední záměr. Mnozí budou proti, mnozí za, jako všude. Ale momentálně stačí aby výrazná menšina byla proti a diktovala tak politiku bez ohledu na zájem většiny. A to je špatně. Patrik, tehdy jedna fyzická osoba, si myslí, že tohle je špatný projekt (a ještě drze argumentuje Břeclaví, kde taky blokuje obchvat a kde by ekologické… Číst vice »

henlein
Host
henlein

Doveďme tu situaci ad absurdum a založme spolek děti D52 a zažalujme je,je-li možno současnou situaci považovat za nebezpečí tak se jedná z jejich strany za prodlužování tohoto stavu a tudíž hrozí nebezpečí z prodlení až případně obecné ohrožení.

Pavel
Host
Pavel

Škoda, že to ti klucí německý nedotáhli do konce. Dálnice Vídeň – Wroclaw by, byť v lehce pozměněné verzi než je d52, by byla v dnešní době dost potřebná…. 2x škoda….

LK
Host
LK

Pokud RSD neni schopno prosadit dalnici u Mikulova, je treba zacit ze severni strany, napr. mensi stavbou MUK Pohorelice – jih – to je nejnebezpecnejsi cast cele I/52! Pokud neco nejde postavit jako velky usek, melo by to jit po malych kouskach – tuto metodu pouziva Brno na Zabovreske 1, kde by se metodou RSD klasicky vse najednou jinak nic nestavelo, protoze hlavni stavba zatim nema povoleni.

henlein
Host
henlein

Ta dálnice tam měla být už nejméně 20 let a všichni kteří se zasloužili o to že tam není tak přejímají plnou zodpovědnost za všechny mrtvé a raněné kteří na této zdevastované silnici přišli k úrazu či o život.K obecnému bordelu v tomto státě je jinak zbytečné se jakkoli vyjadřovat.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Je ostudou našeho státu, že nemá na tyto vyděračské ekoteroristy žádné páky. Takto mohou škodit a donekonečna zdržovat dopravní stavby jen u nás, ta bezmoc našeho politického systému je děsivá.

Qěcy
Host
Qěcy

Mnohem horší je, že ŘSD a SŽDC nechává projektovat a vůbec k výstavbě přistupuje bezohledně, bez ochoty se domluvit s ostatními stranami řízení a navíc má v dokumentech a procesech nejen formální chyby. Zkrátka s takovým přístupem si SŽDC a ŘSD s ministerstvem dopravy nezaslouží nic jiného.

noerf
Host
noerf

Já myslím, že po uzavreni smlouvy s příslušnou s.r.o. za tučný balík bude vše v pořádku. O ničem jiném to není.

Petr.R
Host
Petr.R

Má vnitřní problémy a tak si to vynahrazuje a chce aby pozornost šla stranou rodnýho přerova kde zase pozastavil D1. Jestli už nesepisuje petici na tu vyhybnu Dluhonice a na tu střídavinu.

VRT
Host
VRT

Pokud stát, potažmo ŘSD, bude odvádět tak kvalitní práci, že jo sundá i Patrik „na papírech“, tak v zásadě nemá právo na existenci. Tečka. Vrátit Rakousku i reparacemi, státní instituce rozpustit, úředníky k lopatě. To se nedá svítit.

MartinS.
Host
MartinS.

Možná by bylo lepší vést spojení Brna s Vídní přes D2 a kolem Břeclavi, ale to to měl někdo včas říct Rakousku. To buduje dálnici na Mikulov, už je skoro na hranici, ale na Břeclav se nechystá. Takže Břeclav je slepá ulička, pokud nechceme, aby obě země postavily dálnici až k hranicím, ale ty dálnice se o 15 kilometrů minuly…

kik
Host
kik

Obchvat Břeclavi má min. 3 velké problémy: 1. D2 je v horším stavu než D1 a prochází také postupnou rekonstrukcí a hlavně NEMÁ být rozšířena na 3+3 ale zůstat jako 2+2. Takže přidání vozidel ze směru Vídeň by ji na 99% ucpalo 2. Obchvat Břeclavi je blokován tzv. ekology (Děti Země apod.) z několika důvodů (např. obchvat prochází ptačí oblastí Natura apod.)…. 3. Rakušané směřují na základě nějaké mezivládní dohody svoji A5 k Mikulovu. A přes to vlak prostě nejede. Jen by mě zajímalo, zda p. Patrik byl někdy v Mikulově, Přerově, Chlumci n. C. a dalších místech, kde svoji… Číst vice »

Přemek
Host
Přemek

Na rozdíl od mnoha komentátorů byl Mirek Patrik za dopravní klub DZ prakticky na místě všeho, k čemu se DZ vyjadřovaly. Je nekonečnou ostudou ŘSD, projektantů a investorů, že nejsou schopni stvořit projekt, který je ve shodě s veřejným zájmem a je právně perfektní, tedy nenapadnutelný. Trasování kolem Břeclavi, kde lužní les již přetíná železnice, není při zatubusování problém, Rakušáci si sami nadělali do gatí, když stavěli podle politických slibů prolhané české politické elity.

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Trasování přes Břeclav odmítlo Rakousku už dávno, především kvůli lužním oblastem.

rory2k
Host
rory2k

Opravte mne, jestli se mýlím,

nevstoupil nedávno čirou náhodou v platnost zákon urychlující výstavbu dopravní infrastruktury? Neměly by mít tyto vyděračské spolky typu Děti Země, Hnutí Duha, Greenpeace, Arnika a jiní (kterým samozřejmě o žádnou ekologii nejde, byť se s ní rádi ohánějí) už dávno odzvoněno? Protože jak vidím, Miroslav Patrik a jemu podobní se naopak velice činí;-/

kk
Host
kk

Jak nemám rád komanče, tak v tomto byli dobří. Proč v současné době nelze postavit a pak se ptá kdo je majitel. Využíval bych to pouze na dopravní cesty, …..

Jen tak
Host
Jen tak

Tvrdil by jste totéž I v okamžiku, kdy by vám někdo zboural barák s tím, že vám tam povede silnice, a až pak řešil zbytek?

takhle to fungovalo za socíku.

Zaplať panbůh, že alespoň do určité míry už tomuto ekoterorismu byla učiněna přítrž.

Pavel
Host
Pavel

Ano, tvrdil. To je jasné, že v podmínkách Česka to někoho postihne, někdo přijde o pozemky nebo o dům. Ale není to žádné zabavení bez kompenzace jako za komančů, ale za adekvátní náhradu. Prostě bych si postavil barák někde jinde. Veřejný zájem přece musí mít přednost, jinak se nikam s výstavbou nehneme.

AAA
Host
AAA

I za komančů to bylo s kompenzací

Přemek
Host
Přemek

Bez náhrady se tehdy nikdo odnikud nevystěhovával, pokud se něčím neprovinil. Nepamatujete se nebo si nechcete pamatovat? Převážně šlo o stěhování z přestárlých nerekonstruovatelných obydlí do nových bytů. Dnes se tak řeší případy náhrad na vodními díly zatopená území, prostě se postaví nové domy nad záplavovou oblastí.Kdo neví, říká, že to nejde nebo nešlo, kdo ví, ten to zařídí.

Andrej
Host
Andrej

Nikomu se dům bourat nebude

To
Host
To

Od ledna nejsou občanská sdružení účastníky řízení… jak mohou pořád něco napadat? Protože vydání rozhodnutí místo 3 měsíců trvá 10 let.

rt
Host
rt

Takhle zákon bohužel nezní.

Honza D.
Host
Honza D.

A proč to ten Patrik vlastně dělá? Hraje si na Mirka Dušína v okolí Bratrstava kočičí pracky? Nebo je to duševní úchylka? Každopádně výsledkem jeho činnosti je více exhalací v obcích a městech a tudíž i zkrácený život těch, kteří v takovém prostřrdí žíjí či pracují a to nemluvím o nehodách v místech, kde by tranzitní doprava vůbec být neměla. A jestli si někdo myslí, že nehodám předejde větším počtem policistů na silnicích, tak se mýlí – nehody jsou ve své podstatě jen statistické číslo, kde jedna z veličin je hustota dopravy.

Petr 766
Host
Petr 766

Lepšíje vést spojení přes Břeclav? A přitom ten samý člověk blokuje obchvat Břeclavi, který by byl nutnou součástí právě spojení na Vídeň. Navíc přes lužní lesy, takže už vidím, jak to ten samý Patrik nadšeně nechá projít. Nemám na něj jednoho slušného slova.

radek.m
Host
radek.m

Nechci se jich zastávat, ale obchvat Břeclavi blokují jen proto, že ho chtějí 4 proudový, ne 2 proudový. Tzn. chtějí tam parametry dálnice.

Pokud by stát nebyl neschopný, tak se s nimi domluví na dálnici kolem Břeclavi a v druhém kole řeší Mikulov.

Stějně ty dálnice budou dlouhodobě stát obě.

Přemek
Host
Přemek

Víte, proč DK DZ vystupoval proti obchvatu Břeclavi? Protože byl navržen diletantsky, nesystémově a neodpovídal možnostem dnešní technologie dopravního stavitelství. Visutá mostovka obalená v tubusu se ještě u našich slovutných stavebních projektantů neobjevila. Přito je to ideální řešení pro průchod např. lužními lesy, jimiž jinde vesele vedou dálnice i železnice a nikdo neřval.

Jan Sova
Host
Jan Sova

Odpověď na jízdu (průjezd) Mikulovem zní v případě osobních vozidel Reinthall….

marty-t2
Host
marty-t2

a pak půlhodinové poposkakování při průjezdu Břeclaví ? – protože ekoteroristé momentálně blokují i její dvoupruhý obchvat (a neblokují jej proto, že se jim tudy zdá dálnice ekologičtější jak mlží dotyčné citované individuum…)

K.S.
Host
K.S.

Obchvat nejvíce blokují místní spekulanti a absolutně všehoschopná radniční mafie vládnoucí pod heslem: Čím hůře, tím lépe

Petr 766
Host
Petr 766

Svině Patrik

Honza D.
Host
Honza D.

Tak mě napadá citát pomocného učitele Václava Poustky, v jeho případě o optimistech…

Přemek
Host
Přemek

Hlupák s hledá nepřítele, chytrý hledá řešení.

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll