umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Automobily Informační technologie Infrastruktura Silnice

Dálničních známek se zatím prodalo méně než loni. Některé chyby jsou nevratné

Vizuál k elektronickým vinětám. Pramen: MDČR/CENDIS
Vizuál k elektronickým vinětám. Pramen: MDČR/CENDIS
Pokud si lidé koupí elektronickou známku s okamžitou platností a špatně zadají SPZ, už to nelze opravit.

Ministerstvo dopravy od zahájení prodejů v prosinci do dneška prodalo 690 tisíc elektronických dálničních známek. Prodeje jsou podle úřadu nižší než před rokem, kdy se ještě používaly nalepovací kupony. Zhruba tři procenta motoristů udělají při nákupu chyby, z nichž některé nelze napravit.

Ministerstvo nižší prodeje připisuje mimo jiné covidové nákaze, během které lidé obecně méně cestují. Elektronické viněty jsou navíc flexibilní, motoristé si sami mohou zvolit začátek platnosti, takže si známku koupí, až ji budou skutečně potřebovat.

Přibližně tři procenta nakupujících udělají při pořizování elektronické známky nějakou chybu. Nejčastěji se jde o nepozornost při vyplňování údajů, například e-mailu nebo SPZ. Některé chyby jsou nevratné, čímž lidé přicházejí o peníze.

„Pokud si lidé koupí elektronickou známku s okamžitou platností a špatně zadají SPZ, už to nelze opravit. Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Modelovým příkladem je to, že by si někdo ráno koupil elektronickou známku, přes den ji využíval a večer stornoval platbu,“ uvedl Martin Opatrný, mluvčí státního podniku CENDIS, který má elektronické dálniční známky na starosti.

Platnost nalepovacích kuponů pro rok 2020 definitivně vyprší s koncem ledna. Ministerstvo dopravy proto spustilo informační kampaň, která představuje nový způsob uhrazení dálničního poplatku a upozorňuje i na úskalí takového nákupu.

Z dosud prodaných elektronických známek jich lidé nejvíce koupili v e-shopu na webu edalnice.cz (560 tisíc). Pobočky České pošty prodaly 72 tisíc vinět, čerpací stanice EuroOil 55 tisíc a samoobslužné kiosky 2 466 dálničních známek. Kiosky fungují teprve od 1. ledna.

140 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dancák

To je blbost, uvidíte ty následky!

bkv

Copak, zdraží chleba nebo pivo?

Dancák

Ano.

jirka

proč stojí 14 denní a měsíční známka stejně jako když byly papírové a musela se do ceny promítnout cena zhotovení kuponu?, hm… ???

bkv

stát poskytuje slevu při koupi známky na delší období…

medvěd

Neplašte, kdy je 31.01.2021, do té doby platí stará známka. Zkrátka 01.02.2021 si POLICIE udělá žně. Za vlastní blbost se platí !

Princ Krason

A co do slavneho vele eshopoveho systemu pridat kontrolu ze statnich registru a upozornit, ze kupuji znamku pro vozidlo, ktere neni moje? Ale to by bylo potreba propojit dva ruzne statni vele systemy, zejo?

Ryno

To by tam muselo byt nějaké ověření totožnosti zadávajícího (třeba přes datovou schránku, která je zdarma), jinak by z toho byl otevřený systém s možností lustrace majitele každé SPZ, kterou někde uvidíte. Tím pádem by ti, kteří nepoužívají své vlastní auto, museli požádat vlastníka o ověření a prostřednictvím toho až pak koupit.

Ještě jsem se nekoukal, jestli to náhodou není přidané do portálu občana, tam by se to asi i hodilo.

Princ Krason

Staci jen po zadani jmena, bydliste a pod. overit jestli to odpovida udajum v registru znacek. Vysledek ANO/NE. Jak to chces zneuzit pro lustraci?

bkv

Takže přidáš další možnosti pro překlep. A ano ověřím si, že dané auto opravdu patří danému člověku. A nakonec dotaz: mají všichni vlastníci aut v registru zapsanou správnou adresu?

m19

Třeba tak, že když někdo bude chtít vědět jestli to auto co jsem viděl je sousedovo, má ho napsané na manželku či jeho syna, tak si ho tímto způsobem prolustruje.

bkv

A u cizinců to budeš řešit jak? Dotazem do jejich IS? A na oplátku jim poskytneš data z našeho IS?

Princ Krason

U cizincu to resit nebudu, ale pomuzu alespon ceskym klientum, kde data mam.

bkv

Takže z jednoduchého formuláře uděláš paskvil do kterého se budu muset přihlásit přes nějakou identitu, aby byla jistota, že zobrazované údaje jsou opravdu moje. Tak to je úžasná pomoc…

NeodrážetNespouštět

Mnohem efektivnější mi přijde umožnit změnu SPZ tak dlouho, dokud jí některá kontrolní brána poprvé nenačte. Společně s dnešní změnou během prvních 24hod by to vyřešilo naprostou většinu chyb.
Není důvod fixovat platbu k SPZ která nebyla nikdy na dálnici použita.

bkv

změnu můžeš provádět do doby začátku platnosti. To ti opravdu nestačí? Jak řešíš chybu třeba u jízdenky, která již platí?

V. F.

Jasně a e-shop prodávající známky má vědět odkud kdo jsi a jaké je nebo není tvé auto 😀 Takový lidé, jako ty, kteří nedokážou napsat vedle sebe bez chyby 7 čísel a písmen, by neměli vlastnit řidičské oprávnění.

Anonym

Jak se resi zrrata RZ a jejich nasledne prevydani?

bkv

jednoduše požádáš o změnu…

kix

když to systém neumožňuje ani u prokazatelně cizího vozu?

bkv

A to si slyšel kde?

Greta

Lidí by to zneužili. Koukám že tato mantra platí nejen u ajzbonu. A co to udělat jako v Rakousku, že známka zakoupená přes e-shop začne platit nejdříve po 14 dnech? Vždyť i u nás platí pro e-shopy pravo zákazníků do 14 dnů odstoupit od smlouvy.

Miky

Jenze v Österreichu maji i nalepovaci vinety.

bkv

vždyť to jde i u nás…

Paja

To by byla opravdu pěkná pitomost. Obzvláště by se to hodilo pro ty kdo přes ČR projíždí.

bkv

Ty by si museli stejně jako v Rakousku kupovat nalepovací.

MRC

Když je tak velká chybovost (A že 3% mi přijde celkem dost), tak vyvstává otázka proč tomu tak je. To tam není žádný mechanizmus proti tomu? Případně co brání tomu dotyčnému, co se překlepne (stát se může..) při té SPZ dodatečně opravit koupenou známku (Byť třeba za poplatek..) po nějakém dodatečném ověření? Úředníků na to máme dost, nebo se pletu? 🙂

Šejdr

3 % chybovosti uživatelů webu znamenají, že UX a UI buď řídil cvičený šimpanz, nebo se tím vůbec nikdo nezabýval a naflákali to do prvního návrhu, který grafika napadl.

M19

Tři procenta chybovosti znamenají, že tři procenta lidí z nějakého důvodu řádně nezkontrolovala, zda vložili správnou RZ svého vozu.

bkv

Když o tom mluvíš tak zasvěceně, tak jistě dokážeš určit co je na tom webu špatně.

M19

Jaký mechanismus by to měl být? Když prostě zadáte špatnou RZ svého vozu, tak máte smůlu. Když jste ji špatně napsal na papírovou dálniční známku RZ svého vozu tak jste měl také smůlu. Jen se o tom nikde nepsalo. Ty tři procenta znamenají, že tři procenta lidí udělá chybu při zadávání RZ vozu.

Jakub P

„Přibližně tři procenta nakupujících udělají při pořizování elektronické známky nějakou chybu. Nejčastěji se jde o nepozornost při vyplňování údajů, například e-mailu nebo SPZ. Některé chyby jsou nevratné, čímž lidé přicházejí o peníze.“

Z tohoto odstavce jasně vyplývá, že ta 3 procenta chyb jsou celkově v kterémkoliv z údajů, ne v RZ. A že některé z nich jsou, narozdíl od té v RZ, napravitelné.

Jakub P

Co se týče mechanismu opravy s pojistkou proti zneužití, napadá mě třeba to, že oprava by se neprováděla stronováním a vracením peněz, ale zásadně jen změnou RZ u koupené známky, šla by jen u roční (nebo obecně u delších), šlo by to od zakoupení (nebo od začátku platnosti) udělat jen po dobu kratší, než je platnost nejkratší možné známky, a platil by se za to poplatek v ceně té nejkratší možné známky. Ještě jednodušší by asi bylo nechat možnost opravy jen před začátkem platnosti (výhoda pro ty, kdo kupují a tím i platí dopředu). Na druhou stranu naprosto chápu argument,… Číst vice »

Paja

Ale ten systém teď umožňuje opravu před začátkem platnosti. Logicky ale nelze opravit již platnou známku, protože by pak na jednu známku jezdilo celý maloměsto.

bkv

A budeš to samé chtít třeba i u jízdenek?

M19

Pokud zadáte RZ vozidla správně a chybu uděláte jinde, tak to nemá vliv na platnost známky. Kupujete známku vozidlu s konkrétní RZ. O peníze nepřicházíte.
Opravit RZ před začátkem platnosti máte již nyní. Koupíte-li známku s okamžitou platností, tak již začala platit a tedy ji nelze opravit před začátkem platnosti.

M19

Jediná chyba, která vám způsobí neplatnost známky pro vaše vozidlo je ta, že uvedete (dvakrát po sobě) špatné RZ vozidla pro které kupujete RZ.
Stále to znamená, že to jsou chyby, které učinil uživatel, nejdou na vrub systému. Počet uživatelů, co udělají chybu v RZ je tedy ještě nižší než tři procenta.

Jakub P

Jo, ta poslední věta je přesně to, co jsem chtěl říct. Pokud je možnost i takovou chybu napravit do začátku platnosti, přijde mi to naprosto dostatečné, to jsem z části těch stížností pochopil jinak. (A nemožnost opravit chybu v RZ před začátkem platnosti by mi skutečně trochu nepřiměřená přišla, i když jak jsem psal, v kontextu provozu auta jde o minimální částky.

m19

Opravit nelze jen u známek koupených s okamžitou platností, neboť začala platit okamžitě. Koupíte-li ji den či více předem, nic vám nebrání špatné RZ opravit do začátku její platnosti. To vyplývá z článku zcela jednoznačně.

mauricio

Jenom poznámka pro některé diskutující – opravit SPZ lze jednou, a to i při nákupu online, jenom ne u známky s okamžitou platností. Tedy pokud si dnes koupím známku s platností od 1.2., tak SPZ mohu opravit.

Eragon

No je to malý krok pro ČR, že máme to co slováci a ostatní státy už několik let, akorát že u nás nefunguje to kontrolování kamerama, i když je všude dost mýtných bran, kde by to šlo využít. No prostě banánová republika. Ty stránky taky vypadají otřesně, za ty prachy. Tak lepší než nic a lepení známek. 🙂 Jinak bych si to představoval tak, že se přihlásím přes svoji e-občanku, která je zatím skoro k ničemu, tam bude i číslo auta na mé jméno a akorát kliknu na to jakou koupit známu, od kdy a na jak dlouho. To je… Číst vice »

MartinS.

Tak vzhledem k tomu, že při přihlášení přes e-občanku Vám stát zpřístupní Váš řidičák, ale auta ne, tak to bude opravdu běh na dlouhou trať. Přitom nemovitosti v katastru tam jsou.

bkv

u kontroly přes mýtné brány byla u Čechů strašná hrůza z Velkého bratra.
A copak bys změnil na stránkách, aby nevypadaly tak otřesně?

David

Ta nedůvěra státu ve své občany je strašná. Pak do vede k tomu, že ani důvěra občanů ve stát není nijak valná. Cca 3% lidí se splete, kolik % lidí by podvádělo? Navíc to, že někomu umožníte jednu opravu do 24h jednou za třeba rok může vést celkově ke kolika podvodům? I kdyby si takhle každý z těch 3% chtěl jeden den užít dálnice zadarmo, tak stát nepřijde o víc jak 100 000. Navíc není problém, aby operátor na té infolince, co si stejně za těžký peníze platíme, třeba ověřil, že to auto na který jste koupili SPZ patří někomu… Číst vice »

Kalina

Zmíněná 3% zcela nesouvisejí s tím, kolik lidí by mohlo systém zneužívat v případě umožnění storna do 24h.

Jiří Kocurek

A storno do 60 minut zavést nelze. Říkali to ve vlaku.

Kalina

Do 60 min lze po dálnici dojet třeba až do Plzně, takže ano, storno do 60 minut zavést nelze.

Johnczek

Ja bych cechum taky neveril. Ceska natura veli vyjebat uplne se vsim. Plus pokud nekdo napodruhe nedokaze opsat spravne RZ, nemel by vlastnit ani obcanku, natoz ridicak, natoz auto.

jirka

a divíte se??

Johnczek

Pokud je to otázka na to, jestli se divím že chtějí češi primárně se vším vyjebat tak ano. Česká mentalita mě nikdy nepřestane (negativně) udivovat.

Princ Krason

Mne zas nikdy neprestanou (negativne) udivovat tyhle keci o mentalitach jakehokoliv naroda.

A. Mikulka

S tím bych sice souhlasil ale musím doplnit, že mě také nikdy nepřestanou překvapovat jedinci, schopní napsat „keci“ .

bkv

„Navíc to, že někomu umožníte jednu opravu do 24h jednou za třeba rok může vést celkově ke kolika podvodům?“
Vždyť můžete opravovat do začátku platnosti známky, tedy třeba 90 dní. Když známku potřebujete hned, tak si holt musíte dát pozor.
„třeba ověřil, že to auto na který jste koupili SPZ patří někomu jinému“
Jak operátor podle hlasu v telefonu pozná, že auto je nebo není vaše?

Princ Krason

Stejne jako to podle hlasu pozna call centrum ve Vasi bance 😉

bkv

Nevím, proto se ptám… Odpověď otázkou, ale odpověď není.

M19

Takže nijak.

Pavel

Vždyť by stačilo jednoduché pravidlo, že po první automatické kontrole platné známky na zpoplatněné komunikaci by storno bylo vyloučeno.

Šejdr

To by ovšem musela fungovat ta automatická kontrola.

bkv

Co to samé zavést třeba u jízdenek…

Míra

Není poněkud brzo tvrdit, že ročních dálničních známek se prodalo letos méně, když ty loňské platí do 31.1.2021? Nechtělo by to s tím hodnocením ještě několik dní počkat? Někdo bude sice využívat kratší dobu platnosti, ale ty roční (pro toho, kdo trochu přemýšlí s platností od 1.2.2021) stejně budou převažovat.

bkv

Roční známku s platností od 1.2. si můžete koupit i teď, tak proč čekat a pak nadávat, že nemůžu měnit údaje…

Paja

Protože ne každej pojede 1.2. po dálnici. A protože elektronické známky mají klouzavou platnost.

Paja

MMCH. nadávat že nejdou měnit údaje. Mě by zajímalo jak tihle géniové můžou autem vůbec někde jezdit. V každým městě jsou modrý zóny a při placení se zadává RZ. A věřím, že v případě omylu to bude za víc než kolik stojí dálniční známka.

Jakub P

No za vic to spis nebude, byva to mam dojem petikilo. A dost lidi to plati telefonem, kde ma RZ ulozenou.

m19

Pokud vás u toho rovnou neodtáhnou, to pak vyjde dráže.
Dost lidí není 100 % ani 97 % je to prostě jen nějaké neurčité množství. Pokud ji zvládly zadat správně do mobilu, měli by to zvládnout i na internetu, lhostejno zda se na stránky dostanou z PC nebo z mobilu ve kterém mají RZ uloženou.

m19

Tak si ji koupím od 2.2 nebo až od kdy poprvé pojedu. To drtivá většina lidí bude vědět, kdy bude potřebovat poprvé v roce využít z poplatněný dálniční úsek.

Martin V.

Dříve jsem si kupoval roční nálepku s předstihem proto, že je občas vyprodali a nechtělo se mi pak obíhat pumpy a pošty, kde je zrovna mají. Letos je jasné, že je nevyprodají. Ale je pohodlnější koupit si ji i tak s malým předstihem a v klidu si zkontrolovat RZ.

Původní Pražák

Dříve platilo 2x měř, jednou řež a že za blbost se platí. Ne, nemám žádný soucit s lidmi, co jednou za rok mají správně zadat svoji SPZ a ani to nezvládnou.

Šejdr

Třeba omylem zadávají svoji RZ.

bkv

A jak to označují na Slovensku, Rakousku nebo v San Marinu?

A. Mikulka

Zkratka SPA je stále platná, takže střílíš šejdrem.

MartinS.

U těch známek 2x měř platí také. Registrační značka se tam vyplňuje 2x, takže jednou se člověk uklepnout může, ale 2x? To přece není možné neumět opsat 2x stejně registrační značku z techničáku.

Zdeněk

Pokud si koupím svojí blbostí dva rohlíky a chtěl jsem tři chleby, tak mi taky pekař nevymění zboží. A pokud ano, tak bych rád věděl který, abych se mu vyhnul. Takže kdo to neumí na netu kupovat či se bojí, tak ať si ji koupí jinde. A když už takový člověk neumí nakupovat na netu, tak hlavně ať nejezdí po dálnici. To není nějaká třetí třída, kde srazí tak akorát srnku

jako do sudu

jenže jestli by to pak zase nebyla diskriminace, když by se 80+ museli na očkování kodrcat po okreskách

Moudry Cynik

To je hodne pokulhavajici prirovnani. Spis je to poobny tomu, ze si v eshopu ceskejch drah koupim listek do Brniste misto do Brna a vsimnu si toho, kdyz mi prijde ejezdenka. A tu vratit muzu. Neni jedinej duvod, proc by to nemelo jit do zacatku jejich platnosti i u znamek.

Kajman

Ale ono to do začátku jejich platnosti přece jde.

Jiří

Když si koupím dálniční známku s okamžitou platností, tak ji nemohu vrátit, protože začala platit v momentě nákupu. E-jízdenku také nemohu vrátit, když vlak již vyjel. dokonce ani 14 minut před odjezdem ji už nemohu vrátit (možná za storno poplatek ano, ale to nevím jistě).
Pokud si koupím dálniční známku s platností za týden, tak tu vrátit ( změnit) mohu.

bkv

Když si u známky špatně napíšeš značku, tak si jí můžeš do začátku platnosti změnit. Nevidím tam rozdíl oproti jízdence ČD.

Samo

Rohlíky si väčšinou nepredplácate na rok.

Nevidím dôvod aby nešla spraviť zmena do X hodín od kúpy.

Původní Pražák

Přesně tak. A tím spíš si to 3x zkontroluji, než to potvrdím a zaplatím.

Kalina

Zjevně jste ten článek nečetl pozorně. „Modelovým příkladem je to, že by si někdo ráno koupil elektronickou známku, přes den ji využíval a večer stornoval platbu,“ uvedl Martin Opatrný“

MaT

A co má případná možnost stornovat platbu společného s možností měnit samotnou RZ? To mi nějak nebylo jasné, už když jsem četl ten článek…

Kalina

Možnost podvodu.

Jakub P

No reálná pravděpodobnost podvodu je v případě možnosti jednou změnit RZ u zakoupené známky v prvních dnech platnosti a v případě možnosti v prvních dnech stornovat celou transakci dost odlišná (v prvním případě spíš teorie, vyplatilo by se to jen za specifických podmínek, v druhém případě by se to vyplatilo prakticky komukoli, kdo po dálnici jezdí jen občas). Což tedy nic nemění na tom, že možnost měnit RZ do začátku platnosti známky mi přijde dostatečná. Kdo chce mít možnost si to pětkrát zkontrolovat po zaplacení, ať objednává aspoň pár dní předem. Kdo to nechá na poslední chvíli, bude to muset… Číst vice »

M19

Reálná možnost podvodu bude podobná reálné možnosti, že někdo dvakrát za sebou nedokáže správně napsat RZ pro kterou kupuje dálniční známku.

coolio

Rakouská opravit. Ono by to šlo, kdyby se chtělo. Třeba prvních 10 minut/hodinu/24 hodin. Nebo před první registrací některou mýtnou bránou.
BTW má ten systém v sobě něco, aby nešlo na 1 spz koupit víc dálničních známek na stejné období?

coolio

*Rakouská opravit jde.

bkv

pouze ty co začnou platit až po uplynutí doby na vrácení.

Paja

Česká taky

55p

Snaha maximálně zabránit zneužití je sice chvályhodná (obzvlášť v českém prostředí), ale holt vede k uživatelskému nekomfortu.

Jiří Kocurek

Tak to by asi měli ve vlaku k jízdence vyžadovat 2 doklady totožnosti, aby náhodou nejel někdo jiný.

Paja

Myslím že bohatě stačí to, že vyžadujou jeden doklad i u obyčejného jízdného.

Pacicka

To je ten systém tak „hloupý“, že by nevědel ze sledování přes kamery, že tu známku už někdo použil a v tom případě by třeba už stornovat nešla. Aneb budeme raději předpokládat, že je každý zloděj,…..

Kalina

Pokud by dotyčný jezdil v úseku mimo kamery, jezdil by prakticky bezpatně. Nehledě na zcela zbytečné zesložiťování systému. Proto je to navrženo správně, jak je.

bkv

A to bylo řevu, když to bylo navrhováno. Kamery pouze předávají informace hlídce poblíž a ta musí auto zastavit. Žádná automatika není.

MaT

Ale ta kamera nepozná, jakou známku jste si koupil – ta vidí, jakou RZ máte na autě. A v databázi se může ověřit, jestli pro danou RZ je známka zakoupena, či ne. Pokud si koupíte známku, RZ zadáte blbě (tzn. něco jiného, než co máte na autě), tak mohou nastat dvě možnosti – buď je to neexistující RZ – a kamery takovou RZ tudíž nezachytí nikdy – nebo to bude existující RZ, kterou má ale na vozidle někdo jiný a tak ho kamery teoreticky zachytit mohou…

R2R2

Na druhou stranu se v Rakousku jisti tim, ze musite kupovat pomerne dlouho predem.

bkv

Můžeš si koupit nalepovací…

MartinS.

V Rakousku se musí kupovat 14 dnů předem, protože Rakousko narozdíl od ČR ctí, že jde o nákup po internetu a vztahuje se na něj lhůta 14 dnů na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. U těch podnikatelských rakouských známek to asi nepůjde? Aspoň tam na to upozorňují.

berda

18 dní to je, u těch „běžných“. U podnikatelských odstoupit nejde.

mauricio

Včera jsem zkoušel koupit známky na 8 vozidel, a abych si ozkoušel obě varianty nákupu, 7 jsem zadal do hromadného nákupu a jednu koupil zvlášť. Vše proběhlo rychle a v pořádku, snad jen škoda, že hromadný nákup neumožňuje nakoupení více druhů známek (nebo jsem tuto možnost nenašel), takže pokud mám víc aut a na každé chci jinou známku, musím to stejně naklikat každý zvlášť. Obratem došlo vyúčtování při platbě kartou, převodem to trvalo do rána, což považuji, i v dnešní době, za slušný výkon.

Za mne z uživatelského hlediska, nezávisle na pozadí celé akce, je to naprosto OK.

Kalanis

Po mě chtěla paní na poště telefonní číslo, které na potkání opravdu nerozdávám. A prý to bez něj nejde. Nechápu k čemu.

Dom

Já to neustálé naříkání na to, jak se nedá zpětně opravit SPZ nechápu. Prostě si dám pozor ne, kupování známky není nějaká každodenní činnost jako psaní mailů kolegům. A taky SPZ není nijak zavratně dlouhý text, oproti třeba číslům účtu v e-bankingu. To ti lidé asi pak často posílají peníze někomu jinému, nezávidím.

Moudry Cynik

Bankovni ucet ma checkdigit, takze preklep v cisle uctu prijemce skonci chybovou hlaskou neplatne cislo uctu. Stalo se mi to jiz nekolikrat.

Kajman

To ovšem popisujete pouze variantu, že něco přiklepnete nebo nedoklepnete. Ale když místo 123456789/0123 zadáte 132456789/0123 a to číslo účtu shodou okolností vlastní Pepa Vopička, tak máte smůlu.

Jiří Kocurek

Nemá. Součtový kód sedět nebude, když dvě číslice přehodí. A to platí i o rodném číslem.

MaT

Jaký součtový kód? Součet je navíc asociativní. Jak u čísel účtů, tak u rodných čísel se používá zbytek po dělení číslem 11. A tak právě i přehození čísel většinou k jinému kontrolnímu číslu vede… Například u rodného čísla je to tak, že se vezme prvních 9 číslic, to se dělí 11 a ta poslední číslice je pak ten zbytek. U čísel účtu je to trochu složitější, ale ta dělitelnost 11 se tam používá také…

Paja

To není součtový kód 🙂 Ale ano, jak ABO tak IBAN mají své kontrolní algoritmy, nicméně pořád se můžete splést dostatečně na to aby to prošlo.

Martin

Dala by se udelat kontrola do registru vozidel, jenze to by fungovalo jen u jednotlivcu, kde ma clovek na svoje jmeno registrovane auto a pro nej kupuje znamku. U firem nebo pokud kupuju znamku na auto, kde je vlastnikem nekdo jiny by to nefungovalo. Na druhou stranu, nevim proc by nesla provest oprava, pokud by bylo evidentni, ze jde o preklep, navic v elektronicke dobe je snad dohledatelne, jestli dane vozidlo vjelo na dalnici a projelo pod nejakou branou nebo nikoli. Pripadne duplicity, kdy by clovek omylem koupil znamku nekomu, kdo uz ma, protoze by zadal jeho RZ, pripadne se… Číst vice »

Kalina

Vneslo by to zcela zbytečnou komplexitu a pochopitelně navýšení ceny celého systému. Jak se dosud řešily chyby při vypisování RZ na papírový kupón?

Šejdr

Nijak, prostě to člověk přepsal a bylo. Nezažil jsem, aby mi policie kontrolovala, jakou RZ mám napsanou na známce.

bkv

údaje můžeš opravovat do začátku platnosti známky. Před koupí známky si můžeš ověřit zda daná značka známku má a na jaké období. Při zadávání SPZ to upozorní, že již známka je.
Jak bys ověřoval SPZ cizích států v českém registru?

Jan Sůra

Opsat správně 7 znaků je přeci velmi složité:-)

berda

Obzvlášť, když to člověk musí udělat dvakrát…

jirka

nevím jak jiní, ale já vyčkám až ji budu potřebovat, postačí mi vlastně až o prázdninách , neb dálnice v okolí nemaje 🙁 čili pokud si ji koupím v půlce léta tak mi vydrží do příští sezony -bude jen jedna místo dvou :-))

Kandelábr

No jo, ale to budete muset letos na dovolenou v srpnu a příští rok už v červenci, protože na srpen zase bude potřeba nová, tak ono to ve výsledku žádná změna nebude a člověk za známky utratí stejně jako dřív, pokud si je kupuje pravidelně.

jirka

ano to máte pravdu ale to není problém prostě letos dovolená v srpnu a příští v červenci – to se zařídit dá :-))

Moudry Cynik

Mohu se zeptat, proc si v takovem pripade budete kupovat rocni znamku Srpen 2021 – Cervenec 2022 za 1500 a ne dve mesicni po 440?

jirka

můžete – protože 880 za 2 měcíce je zlodějna :-))

Otakar

Proč zlodějna? Ta cena je jasně daná, je možná vysoká, ale zlodějna by byla, kdyby vás někdo okradl, ale tady znáte cenu dopředu a můžete se rozhodnout.

V jednom příspěvku píšete, jak jezdit nebudete mimo léto a ve druhém, jak je 1/2 z ceny zlodějna. Přitom v tom druhém můžete ušetřit, když přeci známku nevyužijete. Nebo je tomu jinak?

jirka

samozřejmě – když si vydělíte 1500 12 měsíci vyjde vám cena za měsíc 125 Kč – ale stát za měsíční požaduje 440 kč to podle vás zlodějna není?? nebo to jako ojedu dálnici s měcíční známkou víc než ten kdo má roční?? aby byla cena skoro 4 násobná.

bkv

Proč? Na diskuzích jsou lidé ochotní dát za denní známku 50 Kč. Kolik je to za rok už si spočítej sám…

jirka

a někdo je ochoten dát dokonce 40 milionů za Bugatti Veyron 🙂 že… no vážený, těm jde spíš o to že tech 50 Kč dají třeba 4x do roka na otočku když náhodou někam jedou a potřebují dálnici

Otakar

Však takto si můžete i 3x do roka koupit měsíční a vyjde vás to také lépe. To, že potřebujete více jezdit, je vaše věc. Co tu argumentaci otočit – cena 440 Kč za měsíc je standardní cena, stát ale poskytuje slevu, když si předplatíte na rok dopředu.

Jakub P

Což naprosto běžně dělá spousta služeb s předplatným.

jirka

osobně bych uvítal verzi na 6 měsíců

Kandelábr

To určitě, těch časových pásem mělo být mnohem více. Podobně jako je tomu u předplatného na MHD.

jirka

to by asi pak část lidí kupovala známku jen na léto 🙂 a to by se asi státu nelíbilo

Georg

coz znamena, ze ministerstvo dopravy jsou kurvy, ktere chteji oskubat lidi s minimalnim vyuzitim dalnice.
treba nevim proc neexistuje neco jako denni znamka za 50 kc, pripadne nejake jeste levnejsi regionalni varianty. technicky je to zcela dokonale mozne…

Jiří

Neustále někdo poukazuje na to, abychom se inspirovali v zahraničí a nevymysleli vlastní cestu. Když to uděláme podobné jako v zahraničí, zase někteří křičí.
Mají někde v okolí jednodenní dálniční známku?

Rudolf Tuček

Úplně by stačilo sjednotit to s nákladnimi auty a platit od kilometrů.
Jeden systém pro všechny uživatele dálnice.

Otakar

Ano, s tím, že výše platby dle EURO třídy, v pátky ve špičkách 2x taková… Kdy že bude ta defenestrace?

Paja

A místo elektronické známky si budete muset „pronajmout“ palubní jednotku. Nevím teda přesně v čem by to mělo výhody.

Otakar

Třeba by si pak jízdu po dálnici rozmysleli devadesátkoví levoproudaři.

Miky

Zavolejte svemu poslanci, at navrhne zmenu zakona 13/1997 – § 21 a pujde to i bez tech vasich kurev.

Kandelábr

No dneska si taky můžete koupit jen na prázdniny za 880 Kč a ušetříte. I na 3 měsíce se to ještě vyplácí.

Jiří Kocurek

Asi by bylo nejlepší prodávat desetiletou známku. Co kdyby si ji někdo koupil jenom na rok a pak už ne.

Otakar

Klidně pětiletou, aspoň to člověk nemusí řešit každý rok. A kolenovrti budou jezdit po trojkách.

Jakub P

A tím si na deset let dopředu uzavřít možnost změnit zpoplatnění dálnic z časové známky na výkonové mýto?

nevim

Máme to podobně, budeme kupovat více známek, takže možná některé jenom ty nejkratší, ale ty celoroční se prostě koupí až ve chvíli, kdy se bude chtít vyjet(což zase není tak často)