CZ LOKO je blízko další velké zakázce na EffiShuntery 1000M, čeká na smlouvu na Slovensku

EffiShunter 1000M v barvách CER Cargo. Foto: CZ LOKOEffiShunter 1000M v barvách CER Cargo. Foto: CZ LOKO

Část lokomotiv dostane při modernizaci i ETCS.

Tuzemský výrobce železniční techniky CZ LOKO vyhrál další velkou zakázku na přestavbu lokomotiv řady 742 na modernější stroje.

Pro slovenského státního nákladního dopravce ZSSK Cargo má modernizovat až dvacet lokomotiv. Zadávací dokumentace počítá s dodáním čtyř strojů vybavených ETCS a šestnácti bez ETCS. Podle podmínek tendru by mělo jít o podobnou proměnu lokomotiv z ČKD Praha, jakou CZ LOKO provádělo například pro ČD Cargo, tedy úpravu na model EffiShunter 1000M 742.7.

Vítězství CZ LOKO potvrdily deníku Zdopravy.cz dva na sobě nezávislé zdroje, smlouva není dosud podepsána. CZ LOKO ani ZSSK Cargo na dotazy nereagovaly. Soutěž byla vypsána už loni v září, účastnil se ještě ŽOS Zvolen. Firma byla ale kvůli nesplnění kvalifikace vyloučena.

Modernizace lokomotiv 742 na téměř nové hnací drážní vozidlo je jedním z nejúspěšnějších produktů CZ LOKO, letos na počátku roku podepsala firma zakázku na proměnu lokomotiv této řady pro České dráhy.

Z lokomotiv je po modernizaci lokomotiva 742.71X. Řada 742 se vyráběla v ČKD v letech 1977 až 1986. Při komplexní modernizaci vznikne prakticky nové vozidlo. Původní zůstává jen podvozek a hlavní rám. I tyto části ale procházejí hlavní opravou a mnoha úpravami. Výkon spalovacího motoru 1 000 kW umožňuje maximální rychlost 100 km/h.

Společnost CZ LOKO už se stejným projektem uspěla v soutěži nákladního dopravce ČD Cargo, s nímž v roce 2018 uzavřela kontrakt na modernizaci 50 lokomotiv této řady. Další kusy pak vlastní dopravci CER a Rail Cargo Carrier, smlouvu podepsal také ostravský ODOS. Letos si tyto lokomotivy objednaly České dráhy.

Tagy CZ Loko EffiShunter 1000M modernizace řady 742 ZSSK Cargo
28 komentářů