Cestovní ruch

Chorvatsko doufá v návrat turistů, život v zemi se vrátil k normálu

Promenáda ve Splitu v sobotu 29. května. Život se v zemi vrátil prakticky k normálu. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Promenáda ve Splitu v sobotu 29. května. Život se v zemi vrátil prakticky k normálu. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Pravidla pro cesty do Chorvatska a návrat zpět se mají příští týden opět uvolnit.

V závěru tohoto týdne přestala v Chorvatsku platit většina protiepidemických opatření v podobě omezení pohybu či zavřených restaurací. Země doufá, že díky pokračující vakcinaci a důslednému dodržování hygienických podmínek se podaří udržet situaci bez nových ohnisek koronaviru.

K velkému uvolnění došlo v pátek, což je patrné i v ulicích chorvatských měst, kam se zcela vrátil život. „Hotely a restaurace jsou otevřené, od pátku jsou otevřené i vnitřní prostory restaurací, bary zatím jen venku. Noční kluby jsou zavřené, protože tam je těžké udržet rozestup mezi lidmi, myslím, že se otevřou až mezi posledními. Venku není třeba nosit roušky nebo respirátory, pouze v uzavřených prostorách,“ řekla na tiskové konferenci po příjezdu prvního vlaku RegioJetu Monika Udovičičová z chorvatského ministerstva turistiky a sportu. Chorvaté ani turisté příliš neřeší roušky ani ve vnitřních prostorách.

Z rozhovorů s řadou podnikatelů v cestovním ruchu ve Splitu vyplynulo, že země si nemůže dovolit další špatnou sezónu. „Rezervy na jeden špatný rok jsme měli, ale na dva ne,“ řekl jeden z restauratérů ve Splitu.

Certifikace zařízení, která plní hygienické předpisy

Chorvatsko letos spustilo program certifikace Safe Stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvatsku), kterou získají zařízení splňující přísné hygienické podmínky. Vychází z celkem 25 bezpečnostních předpisů pro všechny turistické aktivity, pro hotely, kempy a další typy ubytovacích služeb, ale také pro muzea, národní parky, půjčování aut a dalších. „Pokud zařízení splní všechny přísné podmínky, obdrží známku, díky které turisté ví, že tam jsou v bezpečí. Zatím ji má kolem 15 000 objektů. Dále očkujeme pracovníky v turismu a nyní téměř 50 procent dostalo první dávku,“ sdělila Udovičičová. Zařízení podléhají pravidelné kontrole, o známku mohou přijít.

Pro návštěvníky z Česka platí nutnost mít před odjezdem buď antigenní nebo PCR test, který není starší 48 hodin. Musí jít o test schválený v EU. Do Chorvatska mohou také lidé 14 dní po druhé dávce očkování nebo ti, co v posledních 180 dnech prodělali koronavirus. Po návratu musí Češi vyplnit příjezdový formulář a do 5 dnů od návratu absolvovat PCR test. Už příští týden by měla začít platit možnost cestovat bez omezení 22 dní po první dávce vakcíny.

Odebírat
Upozornit na
guest
59 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
axontest

pivo za stovku, pizza za 250 Kč…děkuji nechci 🙂

Honza

já klidně chci, ale bez covid omezení a šikany. Klidně si oděpřu moře na 20 let. Naši tam za socialismu taky nebyli.

xyz

Nedovedu si představit, jak se REÁLNĚ bude na (jakýchkoliv) hranicích hlídat dodržení pravidel s testy či očkováním, zejména po vypuknutí hlavní sezóny od začátku července. Plus zejména s tím zřetelem, že z Česka do Chorvatska jede člověk přes tři státní hranice (a o týden později přes tři hranice nazpět).

Jakub P

Řada zemí chce příjezdovej dotazník vyplnit online před cestou, to může kontroly urychlit. Zejména pokud bude nějakej celoevropskej elektronickej doklad o očkování, pomocí kterýho si člověka budou moct ověřit. V případě hromadný dopravy řadu věcí kontrolujou dopravci před nástupem (taky nechtěj řešit problémy s cestujícím, kterýho jim na některých hranicích nepustěj a už vůbec nechtěj mít velký problémy s úřadama v zemi, kam jezděj/lítaj, za to jim jednotlivej cestující nestojí). Taky můžou nastavit citelný pokuty, když někoho chytěj, a kontrolovat jen namátkově, i to většinu lidí donutí mít vše v cajku – ostatně pokud to bude jasně dopředu určený, není… Číst vice »

xyz

Mně zajímá zejména stav při cestě vlakem – a to nemyslím jen do Chorvatska + ne v přímém sezónním vlaku Regiojetu.

Pokuty? Ty ale jednak nezabrání v tom, že dotyčný (beztak velmi pravděpodobně neinfekční) tam již je přítomen. Plus O. K., dostal by pokutu, ale dál by v té zemi mohl být, ačkoliv „teoreticky nebezpečný“ (stejně jako mimochodem kterýkoliv z tuzemských občanů)?

Jakub P

Jakej bude režim kontrol v mezinárodních vlacích nevím a je otázka, jestli už to někdo ví (nebo se to teprve dojednává).

Pokuta samozřejmě neřeší toho, kdo tam bez testu přijede, ale může odradit spoustu lidí od toho, to zkoušet. Plus ho kromě pokuty samozřejmě můžou poslat na test tam, zavřít do karantény, případně vypovědět, atd. podle toho, jaké sankce si do těch opatření napíšou.

xyz

Budoucí čas ale přece není na místě – ty mezistátní vlaky již nyní přes většinu hranic jezdí.

A i pokud bychom brali ohled na stav v hlavní sezóně, tak v mezistátních vlacích je pojem „tranzit“ o to pofidérnější, pokud je nutné v dané zemi přestoupit. To bude někdo hlídat, zda dotyčný přestoupil např. ve Vídni na fakt časově nejbližší spoj, nebo zda měl tu „drzost“ se ve Vídní (či jinde) pár hodin zdržet?

Jakub P

No popravdě nevím ani, jak to v nich funguje teď. Cestovat vlakem přes hranice v nejbližších týdnech neplánuju a celkem počítám, že se ten systém kontrol může teď relativně často měnit, takže jsem to zatím nezjišťoval. Navíc až za hranice pojedu, mám v plánu dodržet všechny požadavky dané země nebo zemí, takže mi bude celkem jedno, jestli a kde přesně mě budou kontrolovat. Důležité pro mě bude jen to, aby mi kontrola uznala to, co si podle požadavků jejich země zařídím. Pokud budou chtít test, budu potvrzení o něm mít. Pokud budou chtít vyplnit dotazník, budu ho mít vyplněný. Pokud… Číst vice »

xyz

Pokud by zpoždění „mého“ vlaku bylo takové, že by mi ujel návazný přípoj do „cizí“ země, který byl posledním spojem v rámci toho dne, tak budu např. v tom „tranzitním“ Rakousku nucen i přenocovat. A to pořád coby nevyhnutelný důsledek onoho tranzitu + mimo rámec toho, co můžu ovlivnit.

P. S. V té restauraci bude policista legitimovat i rakouské občany?

Jakub P

Pri takovem zpozdeni si treba budete muset nechat vystavit od dopravce potvrzeni. A ohlasitse, aby vasvubecnekdo ubytoval. Kontrolovat vas muzou z ruznych duvodu. Pokud budou platit nejaka omezeni pro cizince na prijezdu do zeme a kontrola bude na jejich dodrzovani, nebude davat smysl kontrolovat mistni.

Resite, jestli ma cenu si do ciziny brat obcanku(pas), kdyz kontroly na hranicich jsou jen nekdy? Nebo ji proste sebou mate, protoze je blbost ji nemit, i kdyz vetsinou ji po vas nikdo chtit nebude?

xyz

A jak policie pozná, že nejsem Rakušan, když pojedu sám, tzn. s nikým se bavit nebudu, resp. to nezbytné minimum zařídím v německém jazyce, který ovládám dobře?

Potvrzení od dopravce? O. K., ale tím pádem tak jako tak „ohrožuji občany té země“ tím, že přes tu zemi nebdu jen tranzitovat (pozn. i tak – půjde-li o cestu zpět po týdenním pobytu, tak od mého „předodjezdového“ testu uplyne v té době už asi 8 dní).

Druhý odstavec = úhybný manévr (který nijak nevylučuje mnou položené otázky).

Jakub P

Kolik těch vlaků s tak drsným zpožděním bude? Těch pár lidí, kteří se zdrží neplánovaně jednu noc kvůli zpoždění je něco o hodně jiného, než kdyby se všichni projíždějící rozhodli pár dní zdržet. Plus se dá čekat, že podmínky okolních zemí nebudou zas tak odlišné, takže většina tranzitujících bude stejně muset být očkovaná/otestovaná, aby mohli tranzitovat do těch dalších zemí. Půjde-li o cestu zpět, je dost možné, že budete potřebovat čerstvý test ze země pobytu pro návrat do ČR, tedy čerstvě otestovaný budete. Ne, druhý odstavec není žádný úhybný manévr, je to v podstatě variace téhož – splnění v podstatě… Číst vice »

xyz

I kdyby těch vlaků bylo málo, tak malé riziko je přece také riziko. Nebýt toho, tak by všechny ty záležitosti s testy/očkováním vůbec neprobíhaly (i tak je indicence v naší zemi dost nízká, i tak budou mj. na rakouských nádražích povinné roušky, totéž předpokládám pro společné prostory hotelů atd.). Zcela konkrétním příkladem může být 1,5h čekání ve Vídni při jízdě denním vlakem z Benátek a přestupem na vlak směr Česko. „většina tranzitujících bude stejně muset být očkovaná/otestovaná, aby mohli tranzitovat do těch dalších zemí.“ I v případě testu starého 8 dní (tzn. úplně irelevantního co do „potvrzení bezinfekčnosti“) při cestě… Číst vice »

Jakub P

Které ze slov „čerstvý test ze země pobytu pro návrat do ČR“ vám dělá takový problém, že nechápete, že nejde o ten váš hypotetický a stále opakovaný 8 dní starý test z ČR? Drtivá většina zemí test uznává max. 3 dny, spousta jen 48 hodin, ČR myslím 24 hodin před započetím cesty…

xyz

Takže další ukázka nemyslnosti toho přirovnání k občanskému průkazu (který „prostě mám“ a platí mi 10 let), přičemž u testování si toto musím hlídat nejen před odjezdem na dovolenou, ale i před odjezdem z dovolené domů (!).

MartinS.

Občanský průkaz nebo pas platí 10 let, antigenní test 48 hodin. Obojí má nějaké lhůty a není to na doživotí, takže přirovnání je naprosto v pořádku.

Jakub P

„(vzít si občanku, pas nebo potvrzení o očkování vyjde nastejno, dojít si na test a vzít si potvrzení taky není problém),“ z toho jasně plyne, že ano, u potvrzení o očkování je to jen o tom si daný doklad vzít (beru to tak, že rozumný člověk se nechal/nechá očkovat, jakmile tu možnost dostane), u testování jsem už předtím psal, že ano, je potřeba si na ten test dojít. Pokud si dokážete koupit jízdenku na mezinárodní vlak, dopravit se na danou hodinu na nádraží a odjet, dá se předpokládat, že zvládnete i objednat se na test a dojít si na něj.… Číst vice »

xyz

„beru to tak, že rozumný člověk se nechal/nechá očkovat, jakmile tu možnost dostane“
Já coby 30+ jsem „tu možnost dostal“ od středy; do této chvíle marně čekám na termín.

Nicméně: i když budu očkován 1. dávkou dejme tomu v příštím týdnu, tak další dávka až v červenci, tzn. později než bych chtěl vyjet do zahraničí. Nicméně – chybně předjímáte, že „chci obejít systém“ – pouze poukazuji na jeho nelogičnosti.

Jakub P

Jo, tyhle prázdniny budou ještě narušené tím, kdy se u nás začalo očkovat opravdu ve velkém. Taky tomu budeme plány přizpůsobovat, i když se ženou oba už první dávku máme, ona dnes ráno a já týden. Nicméně vy vycházíte z nesprávného předpokladu, že systém musí být totálně neprůstřelný, aby fungoval. Což neplatí, i systém, který riziko významně zmírní, se počítá. Kdybychom trvali na tom, že umožníme znovu cestovat až tehdy, kdy dokážeme snížit riziko Covidu na nulu, byli bychom rádi, kdybychom mohli začít znovu cestovat příští léto. Je od začátku jasné, že ten systém kontrol těžko zachytí všechny (to by… Číst vice »

xyz

„Kdybychom trvali na tom, že umožníme znovu cestovat až tehdy, kdy dokážeme snížit riziko Covidu na nulu“
Ale to je opět vaše smyšlenka.

Ve chvíli, kdy jsou ve všech zemích naočkovány rizikové skupiny, považuji jakékoliv restrikce v rámci Schengenu za zbytečné.

Jakub P

Takže najednou úplně obracíte a nevadí vám, že ten systém není neprůstřelný, ale že vůbec je. OK, začínám si na podmínky debaty s vámi zvykat. Jenže: 1) rizikové skupiny rozhodně komplet naočkovány nejsou, část lidí z rizikových skupin má taky kontraindikaci na očkování. A na to, aby je chránila kolektivní imunita, je proočkovanost ještě stále příliš malá (uvádí se cca 70 procent, u nás má cca 44 % první dávku, plně očkováno je necelých 17 % lidí, což zdaleka nestačí. Ostatní Evropské země na tom budou nejspíš o chlup líp, ale ne nějak o moc vzhledem k tomu, že nákup… Číst vice »

xyz

„nevadí vám, že ten systém není neprůstřelný“ O „neprůstřelnosti“ jsem nikdy nepsal v kontextu (ne)vadění, ale mj. toho, co mám jako eventuálně brzy očkovaný čekat za buzer typu „kontroly na hranicích s dlouhými frontami“ či „čekání ve vlaku na hranicích, než kontrola projde celý vlak“ apod. K bodu č. 1 je přece úplně irelevantní řešit zahraniční cesty. Kdo očkovaný je, tomu nic nehrozí bez ohledu na zahraniční cestu. A k přenosu nemoci může dojít mezi neočkovanými i na českém území při české dovolené. Opět – bod č. 2 nijak nesouvisí s vjezdem z českého území kamkoliv do zahraničí (leda tak… Číst vice »

Ondřej

Podle oblečení! 😉

Tomas

bude se hlidat uplne stejne, jako kazdy rok.

likvidátor šotoušků

Maximálně doporučuji Albánii. Oficiálně bez testů, pravidla reálně nikdo neváhá a svoboda vůbec. Ksamil má pláže jak z Karibiku, bez nadsázky. Totál pohoda, super jídlo, levné lety z Vídně (takže není potřeba test ani pro návrat) atd 🙂

likvidátor šotoušků

*nevymáhá

Tomāš

platí tam režijka?

os.ka.rek

To jste mi dal brouka do hlavy. Musím o tom zapřemýšlet. 🙂

Javert

Nikdy jsem nepochopil lidi, kteří mají potřebu online se vychloubat svými vypečenými pokusy obcházet existující opatření proti zavlečení covidu. Samozřejmě, že se musíte otestovat a pak pár dni izolovat, protože Albánie je „tmavě červená“ a jde o to, kde jste byl v posledních 14 dnech, ne odkud jste se přímo vrátil. Pro pořádek – moje důvěra ve vládu AB a její regulace je velmi nízká a jsem Čech, co žije mnoho let v zahraničí. Ale hergot, tím, že budeme nonstop hledat cesty, jak věci podvést, kam se asi dopracujeme?

Tomāš

Na straně jedné to vypadá jako „potřeba obcházet opatření“, na druhé straně vidíme, že mnoho zemí, které jsou tmavě červené, jsou na tom v reálu podle čísel mnohem lépe než ČR a tmavě červené označení mají jen paušálně proto, že jsou mimo EU. Má v tomto případě smysl úzkostlivě dodržovat opatření, které je zjevně nesmyslné? Jaký má někdy smysl chodit po návratu na PCR test, jet MHD do testovacího střediska a zpět a tam se potkat s mnoha lidmi, v případě že bych stejně po návratu byl jen na home office a s nikým se nepotkal? Autem taky nikdy nepřekročíte… Číst vice »

Jakub P

Tak ona ČR taky z pohledu většiny rozumných států silně riziková je (nebo minimálně byla). Takže jaksi není divu, že i země s mírnějšími čísly než ČR do té silně rizikové kategorie stále můžou spadat. A v té nejmírnější kategorii, bez doporučených opatření podle MZV naopak převládají státy mimo EU a Evropu, takže se rozhodně nedá říct, že by cokoli mimo EU bylo automaticky tmavě červené. Smysl testu po návratu je třeba v tom, že pokud budete pozitivní, je možné varovat ty, kdo s vámi seděli několik hodin v letadle. Taky je možné vám pak karanténu nařídit, pokud si to… Číst vice »

Miky

„Ale hergot, tím, že budeme nonstop hledat cesty, jak věci podvést, kam se asi dopracujeme?“ Do skutečného normálu, covidmane.

Jaaaa

Joaha, do skutečného normálu českého banánistánu. Fakt díky!

Honza Vrba

Nikdy jsem nepochopil…
No, tak to asi nejste tzv. „správný Čech“ – tohle je totiž historická vlastnost, covid-necovid.

Kamui

Já teda nejsem typický český turista co dojede, týden se válí u moře a jede domů. Já do Chorvatska jet chci, ale moje cesty jsou takové že mám povícero zastávek ve více státech, a to je za současného stavu docela na houby – před každý překročením hranic se muset nechat testovat.

likvidátor šotoušků

Na vše je tisíc výjimek, vytisknuté pdf taky nic nestojí. Ale to je každého boj, kdo chce páchat dobro.

Jakub P

jo, tenhle způsob cestování je momentálně dost znevýhodněnej. Co se dá dělat, holt si počkám (taky mám takový cesty rád) a holt pro letošek ještě vyrazím tak, aby těch přejezdů bylo minimum, nebo abych některé stíhal v limitech dané země pro tranzit.

Palecek.M

Bohuzel tento web jde smerem, kterym jsem nedoufal. Je mi to lito

Bagoun

Ano hysterická asi zaplacená reklama na slanej rybník plný pepíků se šniclem.

DOPRAVAK 01

No hate, ale bude článek i podmínkách do jiných zemí, kam nejezdí přímý vlak RJ? někde jsem četl, že i Slovinsko docela zmírnilo a nějaké to podrobnější info by jistě přišlo vhod 😉

Samo

Takže test na vstup a potom ešte aj nosiť rúška ak idem dovnútra, alebo v MHD? Haha, ďakujem, za to peniaze vyhadzovať rozhodne nebudem. Minulé leto bolo Chorvátsko celkom príčetné, vidím to tak že túto sezónu to idú dať na Španielsko – tam tiež skúšali prilákať turistov „bezpečnosťou“ a výsledkom bolo že tam prišlo minimum ľudí.

MartinS.

Kdybyste si přečetl článek, pod kterým diskutujete, věděl byste, že buď test nebo očkování nebo potvrzení o prodělání covidu. A nevím, kolik turistů použije v Chorvatsku MHD, ale podmínky v MHD, obecně v hromadné dopravě, v obchodech a v restauracích budou pravděpodobně stejné jako v Česku a asi i na Slovensku. Tedy rouška při vstupu a pobytu, kromě konzumace. Tak to bylo v Chorvatsku i loni v létě a neměli s tím problém ani místní (což mne mile překvapilo), ani turisté.

Samo

Veď preto nie som v Česku ani na Slovensku 🙂 V Česku som strávil skoro celé leto 2020 práve preto že tam vtedy nebola buzerácia – keby sa česká vláda vrátila k modelu ktorý sa vtedy preukázal ako funkčný (až kým to v septembri nepokazili), tak sa rád vrátim. Čo sa Slovenska týka, tam by som na rozdiel od Chorvátska nemusel platiť za to že tam som. Aj keby som si hneď myslel že tie opatrenia majú zmysel (nemajú), tak nebudem oplieskavať peniaze za mizerné dva týždne v rúšku a ešte si aj dvakrát nechávať znásilňovať nos.

MartinS.

Model, který se podle Vás v Česku ukázal loni v létě jako funkční, pokračoval až do toho září, kdy se to podle Vás pokazilo. Tak to teda asi moc funkční nebyl, řekl bych? Ale kam pojedete a kam ne, je čistě Vaše volba, užijte si to.

Jenda

Je to tak. Ačkoliv si rizika covidu uvědomuju, tak restrikce a cestovní ruch prostě nejdou dohromady. Nejvíc je to vidět na datech z letiště od října 2020, kdy se začalo znovu zavírat. Lidi létají tam, kde můžou fungovat normálně a ideálně bez testů před cestou. Pro většinu lidí prostě není cestování až tak klíčová součást života a když už dají prachy za dovolenou, tak chtějí mít klid a ne se s kufry v ruce stresovat, že blbě vyjde test.

likvidátor šotoušků

Já teda každého, koho znám, tak si test vyrobil v pdf editoru. Nikdo přesně nechce riskovat pozitivní výsledek.

Jaaaa

Jj, ale riskovat smrt cizího člověka, to je mu putna.

S tímhle materiálem se do Evropy opravdu vykročit nedá…

likvidátor šotoušků

Rizikové skupiny se můžou izolovat. Nikdo je nenutí chodit mezi lidi. Rozumím, že spoustě lidí se zajídá stále páchat dobro, aby se jiní nemuseli omezovat.

gramofon

Další svědek covidův?

Jakub P

Na to, aby nesouhlasil s nabádáním k falšování výsledků testů člověk fakt žádnej svědek covidův bejt nemusí. Na to bohatě stačí nebejt Cyklista, DPP odborník, Souprava, Cyklista, atd. v x-tý reinkarnaci.

Pája

Ne, jen další nick jednoho, co mu o víkendu zakázali tady prudit.

Jakub P

Tak není cestovní ruch jako cestovní ruch. Posuzovat to podle lítání to může zkreslit opačným směrem, protože je to způsob dopravy, při kterým jsou potenciální problémy v případě nakažení asi největší (největší vzdálenosti, takže nejvíc odlišný prostředí, největší problém přeložit zpáteční cestu na jinej termín, pokud člověk zkejsne neplánovaně v cizině dýl kvůli nemoci, atd.). Loni určitě řada lidí cestování vynechala, řada ho dost zmírnila (méně cest a na menší vzdálenosti). Ale na druhou stranu řada lidí čekala, až se rozběhne očkování a budou si to chtít vynahradit . A mezi nimi bude nejspíš i dost takových, kteří se budou… Číst vice »

Samo

Počet vyplašených ľudí skôr klesá, než že by stúpal – čiastočne vďaka osobnej skúsenosti a čiastočne vďaka očkovaniu.

Iste, sú ľudia ktorí sa boja, ale prax ukázala že títo ľudia v prevažnej miere necestujú bez ohľadu na to aké prísne opatrenia v destinácií majú. A naopak, je tu potom aj kategória ľudí čo covid neriešia a boli by pripravení vyraziť na výlet hneď zajtra, keby im to ich preferovaná destinácia umožnila. Zatiaľ sú relatívne normálne otvorené v Európe len Island a Švédsko, čo je super pre nás škandofilov, ale ak niekto túži po mori, tak má smolu.

Jakub P

Pro vstup do Švédska aktuálně platí povinnost testu a důrazné doporučení týdenní karantény, s druhým testem po 5 dnech, i ty roušky v hromadné dopravě tam jsou doporučené. Co se týče rizika, je Švédsko pro návrat do ČR v druhé nejrizikovější kategorii, takže test před cestou, minimálně 5 dní karanténa ukončená dalším, tentokrát povinně PCR testem. Takže pokud člověk není hovado, takže dodrží předepsaná pravidla i důrazná doporučení země, kam chce jet jako host, znamená výlet z ČR do Švédska aktuálně 4 testy a dohromady skoro dva týdny v karanténě, jeden tam, jeden po návratu. Jo, nošení roušek ve Švédsku… Číst vice »

Samo

1. Áno, test je žiaľ nutný. Spomínané odporučenie izolovať sa ale bude od 1.6. zrušené, takže je úplne v pohode z letiska zamieriť rovno do baru.
2. Rúška tu nenosí prakticky nikto, ani v tej verejnej doprave. Ak to má v buse 20 percent ľudí tak to už je výnimočné, väčšinou mám na dohľad tak jedného až dvoch zabudnutých cestujúcich v rúšku, inak absolútna väčšina bez.

Jakub P

OK, takže místo aktuálních 4 testů a 2 týdnů v karanténě bude takovej výlet z ČR do Švédska od zítřka znamenat 3 testy a týden v karanténě. Jako je to míň, ale možná si radši počkám, jestli přes léto nepustí turisty do země Finsko…

Samo

Veď nikto vás nenúti sem chodiť, len som obhajoval ten skorší výrok že SE a IS sú jediné dva štáty kde sa dá dovolenkovať bez prehnaných buzerácií. Vytieranie sa je žiaľ nutné, ale po príchode je to tam už pomerne normálne.

Jakub P

A já považoval za nutné upozornit na to, že to je jen váš individuální pohled. Pro mě třeba roušky v MHD a obchodech nejsou problém a třeba v tom Švédsku bych si dneska nanošátek nebo respirátor na taková místa bral. Naopak karanténa je pro mě odrazující dost, zejména v cizině (a má ji na vstupu zatím i ten zmiňovaný Island, uvidíme, jestli to třeba uvolní pro očkované) a pro návrat ze Švédska platí nejspíš právě díky jejich velmi mírným opatřením uvnitř. Je to prostě něco za něco a to, že vás někam pustí s minimem opatření na příjezdu a budou… Číst vice »

Jakub P

Tak při překlopení týdne se Švédsko i z pohledu ČR posouvá z velmi vysokého rizika na pouze vysoké, takže pokud jim tento trend vydrží, budou opatření i při návratu mírnější, zejména pro očkované. Uvidíme, každopádně je to krok příjemným směrem (doufejme, že založenej na skutečným zlepšení, ne jen na politickým přání uvolňovat pro nahnání bodů. Před dokončením očkování se tam asi nepohrnu tak jako tak, ale po něm to bude asi stát za úvahu.