Dopravci Železnice

České dráhy zmizí z dalších tratí. Ústecký kraj si vybral pro Lounsko Länderbahn

Jednotka RegioSprinter v barvách Vogtlandbahn, který patří pod Die Länderbahn. Foto: Aagnverglaser - Wikimedia Commons
Jednotka RegioSprinter v barvách Vogtlandbahn, který patří pod Die Länderbahn. Foto: Aagnverglaser - Wikimedia Commons

Společnost Die Länderbahn (DLB) bude nově od prosince zajišťovat  spojení na regionálních tratích na Lounsku, Chomutovsku a částečně i v Středočeském kraji.

Radní Ústeckého kraje dnes rozhodli o uzavření smlouvy s dopravcem z většiny ovládaným italskými státními drahami. V Ústeckém kraji už dopravce jezdí na několika kilometrech: mezi Varnsdorfem a Rybništěm v rámci linek Trilex.

DLB nabídla v poptávkovém řízení nejvýhodnější podmínky ze všech oslovených dopravců. Vystřídá tak od prosince České dráhy. Jde o o provoz linek U12 (Osek – Most – Louny – Rakovník), U14 (Jirkov – Chomutov – Žatec – Lužná u Rakovníka) a T7 (Chomutov – Vejprty) na deset let. Smlouva by měla být podepsána v příštích dnech.

Dopravce bude jezdit s vozidly RegioSprinter, které poskytují až 70 míst k sezení, nízkopodlažní nástup/výstup, včetně nízkopodlažní části vozidla (celá střední část mezi nástupními dveřmi), velká panoramatická okna, WC, systém pro snižování teploty (nepůjde o klimatizaci, ale větrání, podobně jako ve stejných jednotkách u GWTR), systém vytápění a audiovizuální informační systém. České dráhy dosud na těchto tratích jezdí s regionovami.

Během dvou let mají vozidla projít postupnou modernizací, dosud jezdila těsně za hranicí v Sasku. Tam ale smlouva jejich další nasazení už neumožňuje.

Modernizace bude spočívat v rekonstrukci podlahy, sedáků, čalounění a doplnění opěrek hlavy, modernizace systému pro snížení teploty, úpravě audiovizuálního systému vozidla a úpravě konfigurace vnitřního prostoru vozidla tak, aby vznikl větší víceúčelový prostor pro přepravu vozíčkářů, dětských kočárků nebo jízdních kol. Stejná vozidla budou jezdit na trase Litoměřice – Most, kterou bude zajišťovat od prosince AŽD Praha.

Po RegioJetu, který převezme v Ústeckém kraji provoz na části elektrifikovaných tratích, a nově uzavřené smlouvě s AŽD Praha zbývá Ústeckému kraji doladit smlouvy s Českými drahami, které vyhrály poptávkové řízení na provoz motorových vlaků na linkách z Děčína do Liberce nebo z České Lípy do Loun.

DLB bude jezdit za 126,38 Kč za kilometr, ročně najede 1,281 milionů kilometrů. V provozu se počítá se sedmi základními vozidly, kraj požaduje ještě záložní vozidlo stejných parametrů, aby cestující v případě mimořádné události nepoznali rozdíl ve kvalitě. Podmínkou je plná integrace do systému Doprava Ústeckého kraje a integrace do Pražské integrované dopravy a chystaného státního jednotného tarifu.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jitka Horová
Host
Jitka Horová

Nejdříve tratě opravíme ale komplet i se zabezpečovacím zařízením a pak se to prodá to je hospodaření a ještě ke všemu nejvíce vytížené tratě

Mesicek
Host
Mesicek

Nejsem zaměstnanec CD, ale vlakem jezdím často a ne jen po 1 trase a myslím, že soukromnici na železnici přinesou víc problémů jako např zdražení jízdného, protože bude nutné kupovar několik jizdenek, dále prodloužení jízdní doby a pak je tu taky riziko dalších problému, jako jsou třeba poruchy vlaku atd.A argumenty typu, že kraje ušetří a cestující budou jezdit pohodlněji mě nezajímají, se potřebuji dostat z místa na místo v rozumném čase a nekupovat 10 jizdenek

Vbb
Host
Vbb

„na železnici přinesou víc problémů jako např zdražení jízdného, “
No tak určitě. Jízdné Praha – Ostrava po nástupu soukromníka prudce vzrostlo, že?

všd
Host
všd

Praha-Ostrava je konkurence. Tady bude vždy jen jeden dopravce, kromě úseku Most-Chomutov-Žatec.

asdf
Host
asdf

Už jen ze samotného nadpisu je jasné, že spoustu peněz přenecháme Němcům. Zaráží mě , kolik rádoby Čechů tomu tleská. Němci se nám smějí.

Pražák
Host
Pražák

Ta firma má italského vlastníka (stát) a světe div se, v Německu jezdí ve veřejné objednávce také, takže správně (dle modré logiky )se Italové smějí Němcům a Čechům.

Hans
Host
Hans

Neboj, oni ti Němci to určitě nedělají proto aby si odsud odvezli co největší zisk. Ty vydělané penize vezmou a uvidíme je tady v podobě nových vlaků, investic do aplikací, na vyplatach zaměstnanců, na spoustě vylepšení….
Zato ty zlý ČD konečně zmizí a bude konečně ráj jako na Šumavě, kde si to všichni pochvalují a prodali i auta jak je to tam teď skvělý. A taky jsou moc rádi ze kraj ušetří 30 mega ročně, to prostě zahřeje u srdíčka.

Vbb
Host
Vbb

Ale polskej salám kupujete, protože je levnější, že?
A když je na něm ještě nálepka „Vyrobeno v Agrofertu“, tak se tetelíte blahem.

asdf
Host
asdf

Tak já kupuju maso u místního řezníka,a ten má vždy napsáno, od kterého sedláka to maso je. A na internetu existuje aplikace zda je výrobek od Babiše, a nebo ne. Tomu zboží se taky vyhýbám. Bůh ví, odkud on to sem vozí a vydává za naše.Ale nebojte, nejsem fanatik a zahraniční zboží taky kupuju. Ale vždy mám lepší pocit, když pořídím naše zboží, proto rád kupuji na trhách.Když mi naplánovaná cesta vychází na ciziho dopravce, jedu samozřejmě s nim a nemám osypky.Prostě mám jen dobrý pocit,že mé peníze zůstanou doma za naše služby nebo zboží.

Vbb
Host
Vbb

No sláva. Tak ještě pochopit, že z těch peněz, co za dopravu dostanou, zaplatí mzdy ČECHŮM, daně V ČESKU, soc+zdrav V ČESKU atd., a to co zbyde, odteče do kapes, u kterých je zcela jedno, kde jsou. Nebo si myslíte, že mzdy manažerů české firmy vždycky skončí v Česku? Jakože si manažeři koupí českého rolls-royce, pojedou na dovolenou na jihočeské Tahiti a do severočeských Alp a českou jachtou budou brázdit český Karibik?

asdf
Host
asdf

Manažer nejsem, tak opravdu netuším, kde ti stánkaři tráví dovolenou. Asi máte lepší informace.

Juraj
Host
Juraj

Toto je fakt štýl úvahy zaseknutý 50 rokov v minulosti.

T.H.
Host
T.H.

Jo nacionalismus, „naše“ a německé, „rádobyČeši“ apod. absurdní argumenty „poslední záchrany“, když došly jiné… Už od dob kazeťáků Tesla a pásek Emgeton nekádruju věci podle toho, komu „přenechávají peníze“, ale podle kvality a ceny. Kupuju v Polsku potraviny (bojím se teda potravin vyrobených v Polsku na objednávku českých obchodníků), jezdím autem, za které byly „přenechány peníze“ Němcům (nedovedu si představit, jak by vypadala produkce Škodovky v roce 2018 bez VW, nejspíš by v Boleslavi byl akorát obrovský brownfield), směju se všem, kteří naskakují na tyhle národovecké tanečky a dělají tím akorát užitečné idioty v byznysu Potravinářské komory a Agrofertu. Existují… Číst vice »

Michal
Host
Michal

To jsou notičky od OSŽ, mají pár témat: německý šrot, čtyři jízdenky z prdele na Šumavě do prdele v severních Čechách a tzv. národní karta.
Doufám, že všechny tyhle skopové hlavy nakupují jen v COOPu a jezdí posledním echt českým autem, což je model Škoda Hovoriť rok výroby 1991 a starší…

asdf
Host
asdf

Vás to ale rozohnilo.Představte si, že sem píši na zahraničním PC a bavim se jak vám z nepodstatný prkotiny jedné odpovědi tečou nervy, a máte je tam kde kupujete ty čtyři jízdenky. Humoru zdar.

Michal
Host
Michal

Pokud to byla reakce na mě, tak se moc nechytám. 🙂

Jmfjv
Host
Jmfjv

Pokud měl být Váš úvodní příspěvek („smějící se Němci“) vtipem, jistě by pro Vás nebyla ztráta času vygooglit si něco podstatného o humoru.

Jiří Tulipán
Host
Jiří Tulipán

Chápu to tedy dobře, že RegioJet má další konkurenci a přišel o další tratě? Chtěl převzít celou ČR, nakonec se asi bude muset spokojit s několika lokálkami.

Kubrt
Host
Kubrt

O jaké že tratě RegioJet přišel? Já tam nic takového nevidím.

Artur
Host
Artur

Zkusím to trochu jinak: Jsem zcela běžný cestující, jezdím vlakem hodně, ale ne po pravidelných trasách. Jezdím pracovně i soukromě. Stav dnes: před cestou si do jedné aplikace (mobilní nebo webové) zadám požadovanou trasu. Aplikace mi jí najde, jedním kliknutím si koupím jízdenku, případně místenky, jízdenku pro kolo atd. Zabere to řádově vteřiny až minuty. Pokud si do 15 minut před odjezdem cestu rozmyslím, jedním klikem jízdenku zruším a prakticky okamžitě dostanu zpět peníze. A pak už mám jedinou starost a to je dorazit včas na nádraží a jet. V mnoha případech vlaky novými a moderními, občas trochu nostalgickou 810,… Číst vice »

Pražák
Host
Pražák

Otázka spíš je kolik takových cestujících jako jste vy reálně existuje? Můj osobní odhad je, že zanedbatelný počet. Takže pro Vás je to zhoršení, pro drtivou většinu normálních cestujících (cesty do práce, do školy….), kteří jezdí pravidelně pořád jednu trasu v krajském tarifu se nezmění (kromě lepších vlaků) vůbec nic (jen je místo modrého vlaku z jejich vsi do práce doveze třeba žlutý vlak), krajské rozpočty to bude stát méně. Takže když to sečteme, pozitiva převažují na negativy. Řešení, které by vyhovělo všem neexistuje.

Artur
Host
Artur

A jste si tím, že jsem taková výjimka, opravdu jist? A jste si jist, že ty REÁLNÉ úspory pro rozpočty opravdu nastanou?

Pražák
Host
Pražák

No pokud někdo nabídne méně než ČD, tak bych řekl, že ano. Od toho ty soutěže ostatně jsou.

Artur
Host
Artur

Situace, kdo někdo vyhrál nějakou zakázku třeba i podstřelenou nabídkou a reálná cena byla nakonec podstatně vyšší, podle vás nikdy nenastala? Vícepráce, vícenáklady, nic?

Pražák
Host
Pražák

Jistě nastala, ale v případě soutěží na železnici jsem o tom ještě neslyšel. Navíc, tak jak popisujete se může chovat kdokoliv, tedy i modří.

Kubrt
Host
Kubrt

Vícepráce, vícenáklady – to je všechno smluvně řešitelné. Jasně že smlouva na zajišťování ZDO nebude mít 5 stránek a obě smluvní strany si budou muset zaplatit opravdové a dobré právníky, ale nevidím to jako důvod, proč setrvávat s ČD na věčné časy a nikdy jinak.

Lektor
Host
Lektor

No jo to známe přidejte neb nevyjedeme. Zatím jsem ještě neslyšel, že by se stalo to druhý.

Cena
Host
Cena

No například v Pardubickém kraji ČD nabízelo cenu 123 Kč za km a přesto kraj vybral soukromníka s cenou 126 Kč za km. Je to sice jen o 3 Kč ale je to dražší……

Michal
Host
Michal

Podle Netolického je Leo Express schopen nabídnout lepší a modernější vozidla než České dráhy

Šlo o poměr výkon/cena, nikoliv o absolutně nejnižší cenu.

MartinS.
Host
MartinS.

Když v Libereckém kraji zvítězila Arriva, protože byla levnější než ČD, bylo to podle mnohých zdejších diskutujících špatně, protože národní dopravce nabízel lepší vozidla a nemá se soutěžit jen na cenu, ale i na kvalitu…
Když v Pardubickém kraji nesoutěží jenom na cenu, ale i na kvalitu a vyhraje ten dražší Leo Express, protože má lepší vozidla, je to špatně, protože národní dopravce byl přece levnější…
Tak já nevím, ale možná by to chtělo sjednotit názory, aby nebylo tak okaté, že je vždy špatně, když nevyhrají ČD…

malej-jarda
Host
malej-jarda

Takových cestujících nás bude zřejmě víc, než si myslíte. Navíc se mi takovéto cestování prodraží, protože třeba tři jízdenky na 50km vyjdou určitě dráž, než jedna na 150km.
A jezdit na krajský tarif, když jedu přest tři, čtyři kraje také není řešení.

Pražák
Host
Pražák

Myslím, že takových lidí jsou max. tisíce, tj. naprosto zanedbatelné množství. Takže ano, pro tento typ lidí je to zhoršení, ale zbytku (drtivá většina) se to nedotkne vůbec nebo pozitivně. Plus erár ušetří.

Michal
Host
Michal

Je jediná skupina lidí, která reálně jezdí za příbuznými přes celou republiku s X přestupy – a to jsou nádražáci na režijku, páč to maj mámo zadarmo a na tu pomalost a olezlost jsou zvyklí. Nikdo normální to nedělá.
Pro jakékoliv další použití argumentu o mohutně přestupujcích prosím doložit počty…

všd
Host
všd

Dělá to víc lidí, třeba lidé, co ještě ŘP, lidé co jej mají, ale nemají auto (senioři, nebo naopak mladí lidé v modrých zónách bez trvalého bydliště), lidé, které nebaví řídit a lidé, kteří mají děti, kteří se v autě nehorázně nudí, takže s nutnými přestávkami to autem nevyjde rychleji.

Ale tyto skupiny, kromě části seniorů a invalidů, ty mají pro strach uděláno a nákup jízdenek více dopravců je nepoloží.

Pro koho je to non plus ultra nepříjemné, jsou režijkáři.

Michal
Host
Michal

Znám takového – utrpěl poškození mozku, takže nemůže mít řidičák (a ani smartphone), zato všude jezdí s kolem a má IN50. Takže takovíto lidé mají být biti na liberalizaci? Atmosféra ve společnosti se pozná podle toho, jak se chová ke svým nejslabším.

Pražák
Host
Pražák

Smutný příběh, pána je mi líto. Ale kvůli jednomu člověku vyhazovat peníze oknem mi nepřijde moc rozumné. Tohle se dá řešit třeba tím, že si jízdenku koupí přímo ve vlaku. Takže opět marginální problém. BTW, co ten pán dělá když nějak nejede vlak, ale jen autobus a musí třeba i přesedat?

Radek Janata
Host
Radek Janata

Není to jen jeden člověk. Železnice je na rozdíl od autobusů na přestupech založena. Nejezdí spoje odkudkoliv kamkoliv.
Ve Švýcarsku to chápou a jednotný tarif šetří cestujícím cca 25% oproti jednotlivým jízdenkám na každý spoj, o pohodlí nemluvě.

Ano, návaznost na busy je problém, ale to bychom asi neměli řešit tak, že „autobusujeme“ i železnici, a tímto ten problém zvětšíme, ale spíš tak, že integrujeme i autobusy, ne?
Jinak naše země naní zas tak velká, aby si každý kraj, co má pár desítek km, hrál na vlatní tarif. My bychom měli mít tarifiní integraci na úrovní celého státu.

Pražák
Host
Pražák

Železnice už dávno není na přestupech založená. Drtivá většina cestujících jezdí přímými vlaky stále stejnou trasu. Takže opět kvůli malé menšině budeme blokovat jakoukoli změnu, speciálně když nás vyjde levněji?
A navíc, tarif na úrovní státu po kterém voláte bude, tak o co jde? Že bude o pár korun dražší? A co jako? Já neplatím daně proto, abych někomu přispíval na levné výlety. Takže znovu, většina cestujících to nijak nepocítí, šotouši a pár dalších „bláznů“ si holt na svoje hobby trochu připlatí.

Gwann
Host
Gwann

Sobecká argumentace odpovídající argumentaci, že já přece neplatím zdravotní pojištění kuřákům na léčení jejich nemocí, když sám nekouřím, řidičům na jejich dálnice, sociální pojištění na nemocenskou a podporu v nezaměstnanosti, když nejsem nikdy nemocný ani nezaměstnaný. A taky nebudu platit ve vyšších cenách a daních dotace venkovu, kde nebydlím.

Jenže takhle zakrátko dospějeme k občanské válce. Co se netýká mně, na to kašlu a ať se to zruší.

Objektivně rozkouskování železnice zhoršuje podmínky pro část cestujících, přičemž zlepšení služeb by šlo i bez tohoto rozkouskování. Jenže tím se nebudeme přece zabývat. Mantra…šetřím.

Pražák
Host
Pražák

Myslím, že každý chápe rozdíl mezi zdravotním pojištěním (tedy daní, o pojištění se nejedná ani náhodou) a výlety. Podle mě je naopak sobecké chtít po společnosti, aby mi ze společných zdrojů platila moje hobby, neb to je věc zbytná na kterou buď mám anebo nemám a pak sedím doma. Zdravotní péče, dopravní infrastruktura, sociální síť, školství a další veřejné statky jsou naopak záležitosti nezbytné a je naprosto v pořádku, že jsou hrazeny z veřejných peněz (pouze se můžeme bavit o tom jaká míra je ještě přiměřená). To by za chvilku mohl někdo chtít, aby mu společnost sponzorovala PC neb je… Číst vice »

Artur
Host
Artur

Označením oponenta za marxistu jste dosáhl deseti bodů z deseti možných na žebříčku věcné argumentace.

Pražák
Host
Pražák

Pokud někdo hlásá marxistické názory typu, že je sobecké odmítat přispívat na soukromé koníčky z veřejných peněz, tak to asi konzervativec nebude, že? Podstatou debaty je to, že se věci nazývají pravými jmény a je-li někdo marxista, tak proč ho tak nenazvat?

Gwann
Host
Gwann

Veřejné zdravotnictví je konzervativní koncept? Ale, Božínku, kde jste na tom byl? To je levicový výdobytek, podívejte se na zdravotnictví v USA…. Argumentace stylu, že neschopnost „liberalizovat“ železnici způsobem user friendly způsobem, je vlastně jen zaslouženou komplikací pro zpovykané výletníky, kteří jsou vlastně ještě navíc marxisty, připomíná paní Krnáčovou a zpovykané Pražáky. Vy z ideologických důvodů odmítáte (ve stylu „hlavně že sousedovi chcípne koza“), aby vlaky, které tak jako tak pojedou, se daly pohodlně užívat i pro Vámi nenáviděné výletníky. Nikdo nechce, jak podsouváte, aby se někomu platil navíc nový PC (zde další spoj). To, o co tu jde, je… Číst vice »

Pražák
Host
Pražák

Budete se divit, ale je to konzervativní koncept. Jistý Otto von Bismarck, stejně jako např. státní důchody financované z důchodové daně. Nicméně co to má společného s tématem? Navíc nikdo neoznačuje výletníky za marxisty, za marxistu označuji pouze Vás a kohokoliv kdo chce veřejné zdroje používat k soukromým účelům a ještě se tváří, že na to má právo.
Liberalizace železnice je pozitivní věc, velmi malou menšinu možná nepotěší, drtivá většina to nepocítí buď nijak nebo pozitivně. A ve veřejných rozpočtech zůstane o něco více peněz, které půjde použít třeba na zdravotnictví.

všd
Host
všd

Gwann: Možná se budete divit, ale první kroky k veřejnému zdravotnictví (avšak nikoli plně placenému) tu byly učiněny dávno za císařpána roku 1880.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Zkuste se trochu projet po ČR, je dost tratí, které by bez návaznosti ztratily smysl. Třeba 040. Většina lidí tam v Chlumci přestoupí na jiný vlak. Nebo 174. Myslíte že by jako někdo jel na Křivoklát vlakem z Prahy tak, že autem dojede do Berouna a pak vláčkem? A Beroun to fakt neuživí.

všd
Host
všd

Většina přestupující v Chlumci je pouze v úseku Chlumec-Nový Bydžov. Ale máte pravdu, jiní zase přestupují v Ostroměři a Staré Pace, Martinicích a Kunčicích. Leč existují i dojíždějící z vesnic na trati do Nové Paky nebo Trutnova. Města na trati jsou poměrně malá, spojení do Prahy je rychlejší busem nebo do Trutnova vlakem přes HK (kde jsou ještě dost velké rezervy, co se týče rychlosti). Nový Bydžov má spádovost hlavně do HK autobusy. 040 by bylo sebevražedné oddělit (myšleno z hlediska provozovatele) od 041, 042 a 044. 040 rozhodně není typická trať, oproti ní mohu uvést třeba trať 130, kde… Číst vice »

Michal
Host
Michal

Kde na tohle chodíte? Na přestupech mezi různými druhy dopravy je založen jakýkoliv moderní dopravní systém, nejen železnice.

T.H.
Host
T.H.

„spíš tak, že integrujeme i autobusy, ne?“
Hele, a ty teda nejlíp integrujeme tak, že je taky budou provozovat České dráhy?
Jinak ta vaše argumentace „nejlepší je jediný dopravce“ totiž nedává smysl.

Michal (jiný)
Host
Michal (jiný)

A taky si koupil tramvajenku v Praze a v Plzni si musí cvakat lístek, co?
Nemůžu se na základě vaší argumentace ubránit dojmu, že je to příběh zrovna o vás.

Artur
Host
Artur

A protože v Praze a Plzni neplatí jedna jízdenka, je třeba to stejně tak udělat i na železnici. To dává smysl.

Michal
Host
Michal

Ne, ale jízdenka není argument pro nesoutěžení dopravců.
Ani to není argument pro další odklady než se to celé dokonale dotáhne…

všd
Host
všd

Proč nesmí mít smartphone, smím-li se zeptat. Že nesmí dávat telefon k uchu, to bych chápal, ale hlasitý odposlech nebo sluchátka na drát používat může.

Hans-Jurgen
Host
Hans-Jurgen

A myslíte si že ve Švýcarsku také jezdí jen pravidelně do práce a nebo do školy? Mají tam cca přes 250 dopravců a ve funguje na jeden státní tarif a je to v pohodě jen tady se dělá kočkopes a blbosti a pro cestující se to akorát zhoršuje jak napsal Artur

MartinS.
Host
MartinS.

Ale za to, že neexistuje státní tarif nemůžou kraje. Ty mají zajistit dopravní obslužnost na svém území za co nejméně peněz, aby jim zbylo na opravy silnic, ale také na zdravotnictví, školství atd. Za to, že se to pro některé cestující zhorší můžou na nábřeží… státní tarif jsme mohli mít už před 10 lety…

A.R.
Host
A.R.

Ale existuje. Jenže na to je česká povaha prostě krátká. Že ty osobně máš nějaký odhad, neznamená, že tomu tak je. Proč prostě nemůžeme jít cestou typu IDS, kde jedna jízdenka platí pro všechny dopravce v kraji? Proč nemůžeme jít švýcarskou cestou? Není mi znám jediný racionální důvod.

AAA
Host
AAA

Ve Švýcarsku 40 let nebudovali socialismus, čehož byly dráhy výstavní skříní.

všd
Host
všd

V USA taky nebudovali socialismus a železniční osobní doprava je tam dost slabá.

VRT
Host
VRT

Jediná věc, která je na současné situaci špatně je fakt, že ta aplikace patří jednomu dopravci. Tedy by bylo vhodné, aby existovala aplikace, která zahrne veškerou dopravu (včetně MHD) a vyjede vám jedna jízdenka. Asi netřeba připomínat, že takto to funguje nejen ve Švýcarsku, ale i v celé řadě našich krajů. Ostatně v Praze je vám jedno s kým jedete a lístků je dost od 30minutových až po roční kartičku. Je tedy nutné, aby něco podobného proběhlo i na celostátní úrovni. Na těch krajských to už funguje. Pak bude celkem jedno u koho sedíte a kdo vás klimatizuje, nosí vodu… Číst vice »

Artur
Host
Artur

Ano, s tím naprosto souhlasím. Pokud by toto fungovalo před liberalizací, pak je mi to fakt jedno. Pokud se nejdříve rozdrbe současný systém i s jeho výhodami a až pak se to možná začne řešit, jak to dát zase dohromady, pak je to přesně to, o čem mluvím, totiž že TENTO ZPUSOB liberalizace je špatný.

VRT
Host
VRT

dokončení: V poslední řadě ještě musím říct, že i dnes mi ta úžasná aplikace (a taky jí používám) neřekne kdy mi jede návazný autobus, nebo (a to možná ještě hůř) nenabídne nejvýhodnější cenu. Malá zkušenost ze včera. Nevěřili byste, kolik lidí cestuje v rychlíku z Prahy do Hradce na lístek ČD a vystupuje v Nymburce a Poděbradech.

VRT
Host
VRT

A ještě jeden dodatek: díky pragocentričnosti PIDích pásem se zcela absurdní stávají ceny přes modrou kartičku například v relacích Beroun-Nymburk. (68 Kč PID, 141 Kč ČD!!!) Tady je opravdu do nebe volající zlodějina, že jim v pokladně neprodají PIDlístek.

Dominik
Host
Dominik

Takže Vám přijde jako zlodějina platit 141,- za 98 km? Vždyť to nejsou ani 2 Kč/km. Ale zcela v pořádku je platit za 98 km 68 ,-? No fajn, ale v tom případě Vám jistě bude stačit 810. Aneb typický Čech chtěl by za málo peněz hodně muziky.
A zlodějina to není, pokud není ve smlouvě, že primárně budou dávat PID tak je jen vinna cestujícího, že si o něj neřekl.

MartinS.
Host
MartinS.

Ano, je v pořádku platit za 98 km 68 Kč, protože vím, že jsem zaplatil i ten zbytek… jen ve formě daní. A protože mi nikdo daně nesníží, když si budu kupovat jízdenku na stejnou trasu za 141 Kč, je správné, že existuje jiná levnější možnost.

VRT
Host
VRT

Ale mě vůbec nejde o to, jestli to stojí 68 nebo 141. Jde mi o to, že neinformovaný cestující=141, informovaný=68. Pokud je považujete za správný a prozákaznický přístup Národního dopravce, že hejla je třeba oholit, tak já opravdu ne.

Tronda
Host
Tronda

V případě modrých je to ještě ta lepší varianta, většina považuje zákazníky spíš za obtížný hmyz než jenom za hejla na oškubání.

Dominik
Host
Dominik

Vždyť stále někteří tady tvrdí, že kdo chce jezdit levněji a bude chtít tak se bude muset zajímat a bude muset hledat. Zde to je najednou špatně? Jak říkám, když říkáte, že je v pohodě jet 98 km za 68,- tak Vám jistě bude stačit 810.
A jízdenka PID není jízdenka ČD a pokud tu povinnost nemám, tak přeci prvotně budu nabízet svou jízdenka.

MartinS.
Host
MartinS.

Až budou jezdit ČD na vlastní triko, ať si nabízejí jízdenky jaké chtějí. Pokud jezdí na objednávku a někdo jim za to, že jezdí, platí nemalé peníze, měla by pokladna nabízet ten lístek, který objednatel chce. Ano, asi je to v tomto případě chyba ROPIDu a IDSK, že to před lety ve smlouvách, ale pevně věřím, že to v dalších smlouvách napraví… ČD nemají být tím, kdo rozhodují… rozhoduje ten, kdo platí…

MartinS.
Host
MartinS.

V pokladně národního dopravce Vám prodají PIDlístek, když si o něj řeknete… jel jsem na něj Vámi zmíněným hradeckým rychlíkem do Poděbrat a zpět, ale musíte si o něj říct…

VRT
Host
VRT

No a o to jde. Viz můj koment výše.

Radek Janata
Host
Radek Janata

To je ovšem spíše vada PID tarifu a jeho kruhových pásem, nemyslíte?
Jinak pokud řeknete a) ROPID ČD nařídí, aby vždy prodávali levnější PID tarif, musíte řict i b), že budou trochu nižší tržby, vznikne prokazatelná ztráta a ROPID to ČD musí zaplatit.

Tronda
Host
Tronda

A nebo za b) přijde na vlak víc cestujících než za předražené jízdné ČD, protože nižší jízdné PID si najde více zákazníků, takže celkové tržby budou překvapivě vyšší a celková dotace se pak může snížit – toto se stalo například u rychlíků do Benešova, kde na vlak přišli i zákazníci, kteří by jinak u ČD žádnou tržbu neudělali.

VRT
Host
VRT

Tak. Amen.

VRT
Host
VRT

It’s not a bug, it’s a feature! Samozřejmě, že jde o to, že těch cestujících jedoucích „přes“ je zanedbatená menšina proti těm, co jedou do/z. Nicméně i ta cesta z/do je levnější na PIDlístek.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Což je tím, že tarif PD za poslední roky nezdražuje o inflaci, ba on dokonce zlevňuje. Bez peněz Prahy a StČ by to nešlo a jistě víte, že celorepublikově se tolik peněz do veřejné dopravy nesype, aby mohl být obecný tarif ČD ve výši jako PID. Však dotace na MHD jen v Praze jsou 3x vyšší, než za dálkovou dopravu ČD v celé ČR.

MartinS.
Host
MartinS.

Ona ale pražská MHD ročně převeze 6,5x více cestujících než České dráhy v dálkové i regionální dopravě dohromady…

Ondřej
Host
Ondřej

Pragocentričnost u pražské integrované dopravy, no to už je tedy opravdu drzost! Logické by bylo jí centralizovat na takový Ještěd.

VRT
Host
VRT

Viděl jste někdy mapu IDSJMK?

Vendelín
Host
Vendelín

IDOS by Vám při vybraných jízdních řádech kombinaci vlak autobus určitě nabídne. Nystíte tuto aplikaci?

Juraj
Host
Juraj

Toto presne vzniká v rámci projektu Systému jednotného tarifu.

Vendelín
Host
Vendelín

jakou aplikaci myslíte?

Vbb
Host
Vbb

„proč bych měl tento způsob liberalizace železnice považovat za nějaký extra přínosný“
Myslíte, že kdyby byly všde povinně a pouze ČD, tak byste měl relační jízdné, wifi zdarma, nové či aspoň modernizované vozy dřív, než se ty staré rozpadnou…
VELKÉ KULOVÉ.
Zkuste si vzpomenout, kolik stál ještě před rokem lístek z Úval do Jistebníka (a kolik z Prahy do Ostravy), kolik ten lístek z Prahy do Ostravy stál rok před tím, než se objevil Jančura atd.
Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale faktem je, že pouze konkurence tlačí poskytovatele služeb k jejich zkvalitňování. Pro krásné oči zákazníků to určitě dělat nebude.

Radek Janata
Host
Radek Janata

ČD zaváděly relační jízdenky především kvůli konkurenci silnice (autobusy, auta). Však to začalo coby „eLiška“ mezi krajskými městy navzájem. A ani dnes, na většině relací „vázaných“ jízdenek, žádný jiný vlakový dopravce nejezdí.

Tronda
Host
Tronda

No tak by lidi nejezdili vlakem ale autobusem a prázdné vlaky by se do aleluje také nedotovali.

Michal
Host
Michal

Miluju lidi, kteří si z historie pamatujou jen tu půlku, která se jim hodí do krámu. eLiška se objevila po velmi reálně vypadající železniční hrozbě – RT Expresu, který měl vyjet 10.12.2006.

A příběh RT Expresu mám rád, je to čítankový příklad ukazující prospěšnost (byť i potenciální) konkurence pro trh a spotřebitele.

MartinS.
Host
MartinS.

Ta úvaha je věcně správná. Stejně jako je podle mne správná liberalizace železnice. Problém tedy je v tom, že je tady ústřední orgán státní správy zvaný Ministerstvo dopravy, který by měl plnit funkci regulační, metodickou, cenotvorbovou a nevím jakou ještě, má k tomu všechny předpoklady, protože drážní cesta patří státu a peníze, za které se objednává dopravní obslužnost vybírá také stát (a pak je rozděluje např. krajům), jenže toto ministerstvo na většinu těch funkcí rezignovalo… takže liberalizace probíhá živelně… a z toho plynou Vámi uváděné problémy. Jak říkají někteří mí kolegové, jsme v 21. století, lidé takřka létají na Mars… Číst vice »

AAA
Host
AAA

Lidé takřka létají na Mars a průměrná rychlost lokálek v ČR je nějakých 30 km/h 🙂

A.R.
Host
A.R.

Sám bych to líp nenapsal.

Kirschner
Host
Kirschner

To slovo „zmizí“ jste si jistě užíval, že pane redaktore. 😁

VRT
Host
VRT

Tak tuhle debatu si nechám ke kávičce po obědě. Nemám si udělat popcorn? Je tak tak dobré, jak to na první pohled vypadá?

VRT
Host
VRT

Tak je to možná ještě lepší než jsem čekal! Hotové perly!

MartinS.
Host
MartinS.

Je to dost dobré… už od včerejška to tu pěkně kypí:-)

Artur
Host
Artur

Jojo, vyhlásit sám sebe před jakoukoli debatou za intelektuálně nadřazeného a ostentativně jí pohrdat je ten nejlepší způsob, jak v té debatě drtivě zvítězit:-)

VRT
Host
VRT

Ale kdeže. Nevkládejte mi do klávesnice co jsem nenapsal. Nemám v plánu ani v debatě vítězit, ani pohrdat diskutujícími. Jen prostě už tak nějak tuším, co k tomu kdo napíše, resp. jaké argumenty budou a komu se to nebude líbit. Přijde mi to spíš úsměvné.

Ondřej
Host
Ondřej

Je tomu tak. Podívejte na prezidentskou volbu! :))

Robert
Host
Robert

Měli se nejdřív podívat jak funguje DLB na lince do Mnichova a možná by je to odradilo. Kdyby to tam nezachranovaly už více než rok ČD tak by celá vysoutezena linka dávno skončila .

Jindra
Host
Jindra

Veřejná doprava a ústecký kraj to nejde dohromady.Snad to bude lepší v roce 2020 po krajských volbách.

Jenda
Host
Jenda

Konkretizujte prosím co na veřejné dopravě v Ústeckém kraji nejde dohromady? Pokud tedy vynecháme, že České dráhy od roku 2016 nebyly schopny nahrát do POP čtení integrovaný karet DÚK čímž znehodnocují výhodnost časových jízdenek DÚK.

Kylchap
Host
Kylchap

„České dráhy zmizí z dalších tratí. “
Tato formulace je radostná i nenávistná zároveň.

PetrB
Host
PetrB

Cestujici z Sumavy vyuzije spise rychlejsi autobus a to jak ze Sumavy do Prahy, tak z Prahy do Teplic. Navuc ho to vyjde levneji.

Kylchap
Host
Kylchap

Cestující ze Šumavy využije automobilu. To bude ještě rychlejší.

všd
Host
všd

Pokud jej má k dispozici a pokud jej využít chce.

Kirschner
Host
Kirschner

A copak byste čekal od pana redaktora.

Ondřej
Host
Ondřej

Zapomněl jste dodat magická. Puff!

Kylchap
Host
Kylchap

Autobusizaci železnice ZDAR! Cestující z Teplic na Šumavu si musí pořídit ČTYŘI jízdenky.

Michal
Host
Michal

Bohužel tomu tak je a na vině je pan Krtek z Českých Drah, který přestal spolupracovat ve smluvním prodeji jízdenek – nikoliv skutečnost, že na některých tratích bude jezdit jiná firma..

Vendelín
Host
Vendelín

To je pěkný nesmysl co píšete. Na počtu nutných 4 jízdenek to nic nemění. A chtěl bych být tím pokladníkem, s nutnou detailní znalostí 4 tarifů. Zkuste trochu realisticky přemýšlet.

Kylchap
Host
Kylchap

Na Krtka to nesvádějte. To uznávání o kterém blábolil Ťok by pro ČD bylo velmi nevýhodné a pro Žlutého Spasitele velmi výhodné.
Na TK 13.07.2018 Ťok vůbec nic netušil o jednotném železničním tarifu. Později mu to poradci do hlavy nalili.

Michal
Host
Michal

Uznávání a vzájemný prodej existoval a byl ze strany ČD ukončen. Kdo tedy rozhodl o jeho ukončení?

Michal
Host
Michal

Ten pokladník má počítač a průvodčí POPku, Vendelíne. To se nepočítá ručně.

Vendelín
Host
Vendelín

pokud vím, tak každý měl jiné tarifní podmínky, takže je pokladník i průvodčí musel znát. Taky ani jedna strana nikdy neprodávala plná sortiment, jen pár základních druhů dokladů.

Vendelín
Host
Vendelín

A to jsem opominul náklady na implementaci 4 tarifních systémů do pokladny, což ovšem není gratis.

Michal
Host
Michal

A co tím chcete říci? Že nemají být výběrka na dopravce kvůli implementaci do pokladny? Pokladna lomené jízdné umí, stačí ho zprovoznit a naplnit… 🙂

Vendelín
Host
Vendelín

v tomto okamžiku na tuty neumí. Vůbec netušíte jak pokladní systém po technické stránce funguje.

Juraj
Host
Juraj

Toto řeší Systém jednotného tarifu. Jedna jízdenka, vystavená kdekoliv.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Ovšem ve výši tzv. obyčejnéhé jízdného. Tj. skoro nikdo to kupovat nebude. Moderní tarif má být relační, ne kilometrový, a tím reagovat na konkurenci (silnici).

Dominik
Host
Dominik

Jenže kilometrový je nejspravedlivější jinak by nemohli nastat takové situace, jako že za 25 km a 45 km zaplatím úplně stejně, toto je zhovadilost.

Kajman
Host
Kajman

Kdy už vy režisti pochopíte, že většina cestujících jede vlakem tak, aby se dostala z bodu A do bodu B, a je jim u zadele, že před sto lety tu trať postavili oklikou? Platit stejně za 25 km a 45 km je naprosto správné v případě, že místo 45 km po kolejích může ten někdo jet 20 po silnici.

Dominik
Host
Dominik

Není, nebo snad spotřeba nafty či elektřiny bude stejná? Bude snad stejný poplatek za dopravní cestu? Atd… Tak ať si jedou po silnici, když jim.je za těžko zaplatit cenu odpovídající vzdálenosti.

Michal
Host
Michal

Dominiku, nedívejte se na ryanair.com, dostal byste depresi z dnešního světa, připadal byste si odcizen a musel byste snad začít chlastat

Dominik
Host
Dominik

Nevím, co mám vykoukat zrovna na stránkách letecké společnosti, když se nikam letět nachystám.

Kajman
Host
Kajman

Nepochopil.

Vendelín
Host
Vendelín

Asi vám zatím nedošlo, že pro cestující jedoucí těsně za hranici zóny nebo pásma dochází k výrazně skokovému zdražení. Proto také ČD přešli z pásmového tarifu na kilometrický. Tedy pro názornost pásmo 1-10 km stálo 10 Kč, pásmo 10-20 km 20 Kč, Tedy teoreticky 1 km=1 Kč. Když jste jel do bodu vzdáleného 11 km, už jste zaplatil 20 Kč. V km tarifu zaplatíte jen 11 Kč. A vo tom ten rozdíl mezi km a zónovým(pásmovým) tarifem je.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Když už jsme u toho, tak nejspravedlivější je tarif založený na VZDUŠNÉ vzdálenosti mezi začátkem a cílem. Takový mají v Dánsku.

Kilometrický tarif nutí cestujícho platit za klikatou trať. Relační zase zvýhodňuje cestující, co mají „štěstí“ na silnou relaci, kde vede dobrá silnice či jiná konkurence.

Vbb
Host
Vbb

Ani ten není bez chybiček.
Ze Zábřeha je to vzdušnou čarou do Krnova blíž než do Ostravy, ale jezdí se tam rychleji přes Ostravu. Takže kdo chce ušetřit při jízdě do Ostravy, koupí si Krnov a vystoupí v Ostravě.

Tronda
Host
Tronda

A no jo, jeden z paragrafů modrého zákona – cestující to zneužije.

Ondřej
Host
Ondřej

Anebo toho nezneužije. Nemůžete automaticky u všech předpokládat snahu všechno ojebat.

Vendelín
Host
Vendelín

Někdo ty náklady zaplatit musí. když ne cestující, tak objednatel v ceně za vlkm.

MartinS.
Host
MartinS.

Je to jen ceník… ten se dá změnit… když se bude chtít…

Vendelín
Host
Vendelín

ceník je jen jedna strana mince. Tou druhou je úhrada nákladů dopravců+ přiměřený zisk. Je to tedy je o stanovení poměru úhrady cestujícím a objednavatelem.

Juraj
Host
Juraj

Zatím kilometrický je, protože chce obsáhnout i open access a vnucovat relační ceny různým dopravcům jaksi nejde. Na druhé straně, přidanou hodnotou je právě flexibilita a jedna přepravní smlouva (nemluvě o jednotném nákupním kanálu a časem integraci IDS).
Až praktická data ukážou co a jak, můžeme se bavit o tom, jak ceníky dál poladit.
Mimochodem, za obyčejné jízdné pořád jezdí překvapivě hodné lidí – už jen proto, že si kupují jízdenky na poslední chvíli na nádraží, to je takový národní sport.

HonzaEM
Host
HonzaEM

Tak to je úplný konec 🙁

PetrB
Host
PetrB

Takze v Moste se budou sjizdet hromady dopravcu od CD pres RegioJet, GW train AZD k Länderbahn…
To budou sotouske najezdy 😂

Kirschner
Host
Kirschner

Jediný typ vozidla, který přibude je Cvikovská šalina. BR 628 sem zajíždí ze z Plzně a než dojde na nové žluté elektrické Pesy, ještě odteče korytem Bíliny hodně vody.

Apollo17
Host
Apollo17

„Cvikovská šalina“ 🙂
Tady níže se Daniel Mach rozplývá,jaké to bude zlepšení oproti Regionově na Sp Jirkov-Lužná a teď zjistí,že pojede šalinou,která bude mlátit v obloucích podobně,jako ta Regionova.Ale zase bude mít „ochlazovač vzduchu“ místo otvíracích oken.

Artur
Host
Artur

Mně to přijde jako cesta správným směrem. DB a Ferrovie dello Stato budou provozovat železniční dopravu v ČR, ČD začnou expandovat do Německa a Portugalska, ZSSK převezmou výkony v Maďarsku a MÁV začne jezdit na Ukrajině. Nakonec se to protočí tak, že národní dopravci budou stále existovat, jen budou provozovat dopravu v jiných, než „svých“ státech. A to dává smysl.
Aniž bych vlastnil režijku či byl jakkoli modrogumní, tak si nemyslím, že to, co se děje na železnici teď, je principiálně dobře a že spláčeme nad výdělkem. Ne proto, že se železnice liberalizuje, ale protože se liberalizuje naprosto dementním způsobem.

Michal
Host
Michal

Tak je skvělé, že jste vymyslel kravinu, kterou sám označíte jako dementní věc.
Normální člověk uvítá a) jakoukoliv konkurenci b) jakákoliv nová vozidla v ČR, zejména v ČD trvale zanedbávané nezávislé trakci…

Artur
Host
Artur

Zkuste si to přelouskat ještě jednou a pak koukněte na net na pojem „nadsazka“. Proti novým vozidlům nemám zhola nic. Pokud jsou nezpochybnitelné lepší, než ta původní a pokud s jejich nasazením není spojené zhoršení něčeho jiného. Což v tomhle pojetí liberalizace rozhodně neplatí.

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Možná byste si ještě zavčas mohl vyzkoušet, jak vypadá letní jízda Regionovou z Chomutova do Lužné u Rakovníka. Absolvoval jsem to v létě 2017 a tento spoj ČD prezentovaly jako spěšný vlak. Myslím, že k žádnému zhoršení už dojít nemůže. Jen mě zaráží, že to ČD nechaly dojít až do takové ubohosti.

Kylchap
Host
Kylchap

Takto to prezentuje Ústecký kraj

Apollo17
Host
Apollo17

Náhrada menším Regiosprinterem s jednonápravovými podvozky asi kulervoucí zlepšení nebude-viz vozidla na Šumavě.

T.H.
Host
T.H.

Nebo 646 v Olomouckém kraji? 🙂
(Šupléra a pásmo.)

MRC
Host
MRC

Konkurenci možná ano, ale soukromnící při soutěžích nenabídly žádné nové motorové vozy, narozdíl od ČD. ČD dále provozuje okolo 30 Sharků a 35 Stadlerů…. okolo 35 kvater a 31 Apoll, což jsou motoráky z devádesatých let (čili sic nic nejnovějšího, ale na co chtít nové vozidlo každých 10 let, když vydrží delší dobu? na odpis pro ně bych řekl že je ještě brzo) a dále 50 hyder modernizovaných v prvním desetiltí 21 století… Věřím, že reagujete na hojný počet Regín a Šukafonů, ale které vozidlo vám nabídne takové cestovní náklady, jako tyto dva? Problém je jedinej – objednává se to… Číst vice »

Michal
Host
Michal

Co je na 842 moderního?

všd
Host
všd

842 po modernizaci je v mnoha ohledech novější vozidlo, než 628 DB.

Apollo17
Host
Apollo17

Tak „nových vozidel“ bude prozatím od „soukromníků“ 7.To budou PESY na lince Ústí-Žatec .Ostatní nová vozidla budou jen od ČD.
Už je dojednáno 11 panterů v Plzeňském kraji,na Vysočině budou mít 6 nových el.jednotek a 9 dízlových jednotek,Jihočeský 10 el jednotek a 7 dízlových,Ostrava 5netrakčních jednotek a další jsou ještě v jednání.
Jinde budou jen jiné starší vozy z Německa po úpravách.

MartinS.
Host
MartinS.

A opravdu potřebujeme na všech tratích nová vozidla? Je-li životnost takového vozidla 40-50 s modernizací někde uprostřed této životnosti, tak se prostě nedají měnit každých 10 let. To je naprostý ekonomický nesmysl, který nikdy nikdo neufinancuje. Myslím, že největší vinu na tom nesou MD a kraje, protože se nejsou schopni dohodnout, aby se každý rok soutěžil podobný objem výkonů v rychlíkové i regionální dopravě. Kdyby se zavedly cykly 10 nebo 15 let, objem výkonů by byl podobný, soutežilo se s předstihem alespoň 2 let před zahájením provozu, tak se můžeme dostat k postupné obnově vozidel. Každých 10 let by došlo… Číst vice »

Michal
Host
Michal

Normálnímu člověku je konkurence ukradená, kvůli té mají vlhké sny jen tržní komsomolci. Normální člověk požaduje, aby spoje jezdily podle jízdního řádu; v době, kdy se někam potřebuje dostat; aby se do vozidla vešel; aby bylo vozidlo čisté a pohodlné; aby nemusel měnit své zvyky. Normálnímu člověku je ukradené, kdo linku jezdí, ale požaduje, aby si mohl kupovat jízdenky (včetně předplacených), jak je zvyklý. Také je mu ukradené, kolik kraj/stát přispívá, zato ho eminentně zajímá, kolik zaplatí.

Heki
Host
Heki

Opravdu brilantní shrnutí dnešních aktualit.Kdyz čtěte příspěvky některých komsomolcu tak si uvědomíte kolik jich mezi modrými gumami pořad je….bohužel.

Michal (jiný)
Host
Michal (jiný)

Tak a zbývá ještě pochopit, že významným nástrojem k dosažení tohoto cíle je výběr mezi více dodavateli.

A asi nejsem „normální člověk“, když mě sere jezdit olezlým a smradlavým modrým béčkem na R17, kterou dostal Kupec nabagrovanou bez sebemenšího pokusu objednatele o hledání alternativ.

Narozdíl od zde aktivních členů OSŽ považuju provozování významné příměstské trati ve standardu roku 1975 za problém postihující o několik řádů více cestujících než dojet na jednu jízdenku z Boletic do Kraslic a podobné kosočtvercoviny.

AAA
Host
AAA

Tuší někdo kolik z těch 39 vyrobenýh kusů (-1 co byl zrušen po nehodě u GWTR) vlastně bude nakonec jezdit v Česku?

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Ano.

MPE
Host
MPE

To by mě taky zajímalo. Z celkem čtyřiceti vyrobených jich DLB/Vogtlandbahn má aktuálně provozních deset. Dalších patnáct provozních má GTWR, pět rakouský NÖVOG (relativně čerstvě pořízených právě od Vogtlandbahn), tři Rurtalbahn a čtyři Lokaltog v Dánsku. Zbytek je už vyřazený po nehodách (1xGTWR, 1xRurtalbahn,1xDánsko – tam ho mimochodem rozkřápli jen rok a půl po dodání…).
Údaje jsem čerpal na: https://baureihe654.de/

V úvahu pro posílení stavu asi připadají jen ty tři od Rurtalbahn, která se jich postupně zbavuje pro nadbytečnost. Výhodou by bylo, že už mají dosazenou klimu a jsou na německých papírech.

AAA
Host
AAA

Dobrá stránka, díky za odkaz. Pak tady ale haprujou 4 kusy co měly jít od DLB pro AŽD, ne?

MPE
Host
MPE

Pak už tedy nevím, s čím to DLB chce jezdit…:-). Protože se šesti kousky to asi fakt nevyjezdí…:-).

Ale skoro bych předpokládal, že si opravdu stáhne ty tři kusy od Rurtalbahn. Ty rakouské a dánské nebudou k mání – Rakušáci je nákladně rekonstruovali pro provoz na Wachaubahn (mimochodem do opravdu překrásné zlaté livery…) a v Dánsku jezdí na trati Lyngby-Naerum (kratičké předměstské odbočné trati v okolí Kodaně) v dvacetiminutovém taktu a točí se tam celý den tři – vzhledem k frekvenci pochybuju, že by se vyplatilo tam Lokaltogu nasazovat LINTy 41, se kterými jezdí jinde.

AAA
Host
AAA

to ne vždyť se tu píše že jich ma být 7 + 1 záloha. no bude to zajímavé 🙂

MPE
Host
MPE

Teď jsem si ještě pročítal nějaká německá železničářská fóra a z nich naprosto jasně vyplývá, že AŽD určitě nezískala Regiosprintery od DLB/Vogtlandbahn, protože ty aktuálně stále jezdí v provozu v Sasku – a pro německé železničářské fanoušky byla tisková zpráva o jejich získání AŽD tím pádem velkým překvapením. Provozních jich je aktuállně jen devět z deseti. Ergo mi z toho plyne, že AŽD je koupila od Rurtalbahn, a to včetně toho dlouhodobě odstaveného po nehodě z r. 2007 – zřejmě bude využit jako dárce orgánů a tři budou provozní (tak to taky AŽD prezentuje). Pak je počet devíti/deseti 654ek u… Číst vice »

AAA
Host
AAA

Stejně, že se o ně teď dopravci bezmála poperou asi tenkrát v Duewagu fakt nečekali :)))

Petr Novotný
Host
Petr Novotný

Je zajímavé, jak spousta lidí má radost ze soukromníka… vadí jim regionovy a podobné ojetiny a tleskáme… konečně máme lepší dopravce. A nikdo si neuvědomuje, že soukromník zvláště ze SRN sem předisponuje ojetiny. Byť jakkoliv staré, čím mladší, tím ne zrovna spolehlivé… a němec si bude vozit prdel v nových vozidlech, koupených s přispěním českého daňového poplatníka… Nezlobte se, ale je to smutné

Tronda
Host
Tronda

Kde se v článku píše o jakém soukromníkovi?

Artur
Host
Artur

Die Länderbahn tritt als führendes privates Eisenbahnverkehrsunternehmen im Personennahverkehr – z firemního webu

Tronda
Host
Tronda

Majitel DLB – Italské státní dráhy jsou soukromník? Ale ono pak nejde psát úderné komentáře o zlých soukromnících vyzobávajících rozinky, tak radši budeme plivat na soudruhu z FS.

Artur
Host
Artur

Ta firma sama sebe na svém webu prezentuje jako soukromého dopravce. To jsem chtěl tou citací říci a odpovědět tak na vaši otázku, kde se v článku píše o soukromnících.

Tronda
Host
Tronda

Nicméně soukromá firma to není už dávno, jen nemají aktualizované webové stránky, někdy je lepší zjistit si fakta, než plácat nesmysly.

Artur
Host
Artur

Ty webovky jsou aktuální. Jako vlastník je tam uvedena společnost Netinera jako součást FS.

Tronda
Host
Tronda

A FS je teda dle vás soukromá firma, když tu plácáte o soukromnících…

Artur
Host
Artur

Ne, není. Pokud ale firma sama sebe prezentuje jako firmu soukromou a to 9 let poté, co proběhla poslední změna ve vlastnické struktuře a stejně tak jí prezentují i další zdroje, tak to asi nějaký důvod mít bude, ne?

Radek Janata
Host
Radek Janata

Že se firma nějak prezentuje, nic neznamená. Arriva taky nijak zvlášť nezdůrazňuje, že patří DB.

Kubrt
Host
Kubrt

Jen mají v logu napsáno „Arriva a DB company“, jinak to nijak zvlášť nezdůrazňujou :-))

Artur
Host
Artur

„Arriva je jednou z největších dopravních společností v Evropě, která ve 14 evropských zemích zaměstnává přes 60 000 lidí a ročně přepraví více než 2,4 miliardy cestujících. Od roku 2010 je součástí koncernu Deutsche Bahn.“
Oficiální web Arrivy.

Tronda
Host
Tronda

Nechybí tam, že Arriva je fujfuj soukromník, který vyzobává rozinky státním dopravcům?

Artur
Host
Artur

Chybí, zapomněli to tam dopsat. Měl byste jim dát vědět.

Michal
Host
Michal

A máte nějaké srovnání spolehlivosti těchto vozů ve srovnání třeba s lokomotivami ř. 380 nebo Regiopantery?

MRC
Host
MRC

Srovnávejte srovnatelné. A vzhledem k usporádání podvozku bych řekl, že bych to radši srovnával s regínou (Taky nízkopodlažní, také na kratší tratě), pokud chcete srovnávat vozidla, tak je na místě aji Spider 🙂 Ale srovnávat motorovou jednotku na lokálky s elektrickou jednotkou, příp elektrickou lokomotivou? Kde to žijete sakra..

Michal
Host
Michal

Proč by nešla srovnávat disponibilita různých řad hnacích vozidel?

Tronda
Host
Tronda

Ale no tak, hanit ty nejlepší výrobky Kyperského průmyslu, vždyť co by bez těchto kvalitních vozidel ČD dělaly. Dokonce ŽSSK si po jejich vzoru dvě 381 koupili, co na tom, že jim obě dva roky stály a nejezdili, je to to nejlepší, co může jezdit na kolejích…

Kirschner
Host
Kirschner

Tak hýkačům jde hlavně o to, aby šlo ČD do kopru. To jakými šroty budou jezdit, je až na druhé koleji.

Tronda
Host
Tronda

Hele a proč teda ČD nenabídli lepší cenu? Když je někdo drahej tak se pak nesmí divit.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Rozdíl doplatí cestující v jízdném, protože za prvé, lomením jízdenek v přestupních stanicích průměrně zaplatí více, za druhé, nepůjdou využít celosíťové nabídky.

Tronda
Host
Tronda

Jízdné s v přestupních stanicích lomí už dávno i při použití pouze vlaků ČD, protože je to levnější, takže žádná změna.

Dominik
Host
Dominik

ČD nabídli nová vozidla je tedy jasné, že s novými vozidly bude cena trochu vyšší než u ojetin.

Tronda
Host
Tronda

ČD měli nabídnout to co poptává kraj, že si někdo blbě přečte zadání je jen a jen jeho chyba…

Ondřej
Host
Ondřej

Tak to nefunguje a že někdo platí daně neznamená, že mu to, na co jdou, patří a že o tom může rozhodovat.

Lektor
Host
Lektor

Stejně jsou krásné tyto naivní boje dráhobijců a láskodráhařů. Cílem MD jako vlastníka a tedy i vedení ČD je provozovat pouze významné dálkové linky a příměstskou železnici. Těchto regionálních až lokálkovských tratí je snaha se zbavit, proto není důvod se radovat nebo hroutit, tak to prostě bylo rozhodnuto. Samozřejmě včetně zázemí čímž ČD ušetří milony. Krásně vidět to bylo na lince Liberec-Paka, kde ČD po litém boji, stejně nabídly dražší nabídku, i když znaly vítěznou :-)) Ne ale je to sranda tady číst obě strany :-)) Ale nevědomost je krásná….

Jenda
Host
Jenda

Konečně tady řekl někdo natvrdo jak se věci doopravdy mají 🙂 Obávám se, že ČD boys však pravdu o vyzobávání rozinek národním dopravcem ideologicky nepřijmou.

T.H.
Host
T.H.

Konečně vynalezli Dráhoadvokáti „argument“, že to jejich oblíbenec přece prohrál záměrně 🙂

Michal
Host
Michal

Jojo, člověk žasne nad kreativitou mladší generace modrogumů…

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

Mluvte za sebe, ohledně té „nevědomosti“….Mám věk na to,abych mohl porovnávat.Takový brajgl,když na dráze každý kousek patří někomu jinému,nebyl ani za komunistů.A to jsem komunista nikdy nebyl…Takové nápady,jako „ošlapné“,platby za hlášení nádražního rozhlasu ad.nesmysly jsou do Nebe volající.S láskou a úctou vzpomínám na své mládí a parní trakci.Vše je děláno tak,aby zde nic nefungovalo.Takže opravdu mluvte za sebe,jste zřejmě nějaký mlaďoch,který nemá přehled.

malý bobeš
Host
malý bobeš

Tak s ošlapným přišly ČD jako tehdejší majitel libereckého nádraží už před lety; platit ho měl soukromník (tehdy SBE provozující vlaky na trati do Zittau) za své vlaky – a hádejte komu???
Skoro to vypadá, že se někomu vymstí jeho vlastní nápad…

Vendelín
Host
Vendelín

ano údržba aúklid prostor není zadarmo. Nebojte se časem na to dojde v individuálním motorismu.

Michal
Host
Michal

Jistě, takový brajgl jako dnes nepamatují ani nejstarší pamětníci. Člověk se až diví, že těmi vlaky tolik lidí jezdí, v tom brajglu, že…

Martin
Host
Martin

Správně, je třeba českou železnici jako síťový dopravní prostředek po republice (a vlastně jediný) rozcupovat co nejvíc.
Tržní komsomolci, radujte se!

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

Tak,souhlas a nejenom železnici!!Děláme druhým jen šašky,ani ř.380 Němci nechtěli pustit na vozbu a tak tam jezdíme s „Vectrony“.Holt další spolková republika.Místo toho,aby se ministr Ťok staral o rychlou rekonstrukci a stavbu dálnic,tak dělá mrtvého brouka.Čert byl dlužen to rozdělení naší republiky na kraje,každý si dělá,co chce…

Michal
Host
Michal

Ohledně řady 380 – asi jste nepostřehl, že linka do Hamburku je komerční kšeft ČD, za který Němci platí v markách a mají tedy možnost si říci co tam bude a nebude jezdit. Do Drážďan by určitě 380 prošla, ale pak by byl nutný přepřah, který objednatel nechce.

Ťok není Adolf Hitler a u stavby dálnic musí dodržovat zákony. Na to, aby je změnil, mentálně nemá, ale jinak myslím, že se celkem snaží, staví se hodně D3, dva zásadní kusy R35…

Michal
Host
Michal

Nepostřehl jste víc věcí, např. že od r. 2002 Němci už neplatí v markách. 🙂

rory2k
Host
rory2k

Nepostřehl, nebo naopak předjímá možnou budoucnost?;-)

Ref
Host
Ref

No nevím, tenhle nespolehlivý dopravce a tyto zastaralé vozy, zda je to cesta k lepšímu… Spíše ne.

MartinS.
Host
MartinS.

Tak samozřejmě… tyto zastaralé cca 20 let staré vozy (které navíc v polovině své předpokládané životnosti projdou modernizací) jsou určitě horší než výkřik moderní techniky na českých kolejích – řada 814 – která má základ ve 40 let starých vozidlech… Btw: Trilex v LB kraji trpí nějakou zásadní nespolehlivostí? Nic jsem to tom nenašel.

T.H.
Host
T.H.

Super, něco na téma „ojetých šrotů“ mi chybělo v článku z Olomouckého kraje, ale tady je svět ještě v pořádku. Na barvě záleží!

Ondřej
Host
Ondřej

Zelený vlněný svetr zahřeje úplně stejně jako bílý vlněný svetr.

Michal
Host
Michal

Vy jste nějaký náročný. Pojďte se povozit k nám na FJB, máme krásná B, Bdt, regiošuk (pod dráty, Sodoma Gomora!!!), proti kterým jsou repasované „zastaralé vozy“ skokem do jiného století.

Milan
Host
Milan

Bylo by prosím možné u částek (Kč/vlkm) vždy uvádět, zda se jedná o kontrakt netto či brutto? Bez toho ta hodnota nemá smysl.

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

Tak,totální rozklad české železnice a její germanizace.Dospěje to zřejmě tak daleko,že každá trať SŽDC bude mít svého dopravce.Je mi z toho všeho do pláče…

Mechanik kolejových vozidel
Host
Mechanik kolejových vozidel

Příspěvek byl na žádost autora smazán.

Kuba
Host
Kuba

Jo, taková 126, to je opravdu příklad výdělečné a zmodernizované trati…

MartinS.
Host
MartinS.

Která trať, na které objednávají dopravu kraje, je výdělečná? A která je nějak výrazně zmodernizovaná?

Mechanik kolejových vozidel
Host
Mechanik kolejových vozidel

Příspěvek byl na žádost autora smazán.

michal
Host
michal

Proboha chlape, zeptejte se někoho, kdo tomu rozumí, jak funguje financování dopravy v ČR.

Romanero
Host
Romanero

Při vší úctě jste naprosto mimo. Ale hlavně všechno pohanit, že..

Zapa
Host
Zapa

A která je tedy ta nevýdělečná, kterou soukromník nechce?

Kubrt
Host
Kubrt

Byl jste ve Velké Británii? jezdil jste tam vlakem? Můžete nám ten údajný bordel nějak přiblížit?

Mechanik kolejových vozidel
Host
Mechanik kolejových vozidel

Příspěvek byl na žádost autora smazán.

JiP
Host
JiP

Jizdu vlakem v Britanii bych popsal jako“velkou vlakovou loupez“. Jizdne je i pro Brity priserne drahe. Neco jsem tam nacestoval a po prvni zkusenosti to pak jiz bylo vzdy formou auta z pujcovny-bylo to ve 2 lidech vzdy vyrazne levnejsi nez vlak.

MartinS.
Host
MartinS.

Jízdné je tam drahé, to ano. Ale co je v Británii levné? A i když je jízdné drahé, tak tam vlaky jezdí plno lidí, protože bydlet ve velkých městech je ještě dražší…

Obtloustlý Travolta
Host
Obtloustlý Travolta

Každou hloupost okopírujme. Ba co více – ještě „vylepšíme“. A Británii coby vzor? To bych nebral ani jako špatný vtip, nejen z oblasti železnice. Britská frustrace navíc nyní vybublala v omílaném dalším „logickém“ kroku, ale co také čekat od země, jejíž potenciál vyprchává téměř před očima. Byla to velmoc, no ale už není, zmíněná osmdesátá léta sešup do nicoty uspíšila.

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Problém liberalizace v Británii je ten, že ve finále to vychází erární kasu a daňového poplatníka dráže než za éry státních drah, což rozhodně nebyl cíl. Je to jako nechci slevu zadarmo. Ale kdo chce kam …

Kubrt
Host
Kubrt

Dráž to vychází proto, že za státních BR se neinvestovalo a počet cestujících klesal. Během liberalizace se začalo investovat jak do vlaků, tak do infra – cestujících začalo přibývat, což si zase žádá další peníze na invetsice do zvýšení kapacity tratí a vlaků atd. Takže je třeba si říct, co od železniční dopravy chceme – nejlevnější by samozřejmě bylo nejezdit a nestavět vůbec a lidi poslat do aut – která na rozdíl of VHD do státního rozpočtu přispívají. Pokud je toto cíl, tak OK, plaťme 810 na rozpadajících se tratích a za pár let se problém vyřeší sám. Pokud chceme… Číst vice »

Tronda
Host
Tronda

V Obzoru psali, že v Británii železnice nefunguje, tak to musí být pravda.

Tronda
Host
Tronda

Tak ten o tom, jak to dělaj na Slovensku skvěle byl fakt dobrej. 🙂 🙂 🙂

MartinS.
Host
MartinS.

Germanizace? Nesuďte jen podle názvu…

Michal
Host
Michal

Není nad to si vymýšlet hovadiny a nimi se následně dojímat, že ano…

Petr
Host
Petr

Osobáky Chomutov Jirkov zůstanou ČD?

Ventilek
Host
Ventilek

Mely by zustat vsechny krom avizovanych Jirkov- Luzna takze, ty dva ranni spoje by meli jezdit a pak dva odpoledni smerujici do Zatce.

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll