České dráhy nejspíš nabídnou kruhovou výtopnu v Chocni k prodeji

Výtopna Choceň. Pramen: YoutubeVýtopna Choceň. Pramen: Youtube

Pokus o zápis výtopny na seznam chráněných památek nevyšel.

Z bývalé kruhové výtopny v Chocni na Orlickoústecku by nakonec mohlo být železniční muzeum. Budova z 19. století původně překážela stavbě železničního přejezdu. Správy železnic (SŽ) ale změnila plány, přejezd stavět nebude. ČTK to řekla mluvčí organizace Nela Eberl Friebová. O výtopnu, která se v roce 2020 téměř stala kulturní památkou, v minulosti usilovalo město. České dráhy ji nejspíš nabídnou k prodeji.

Výtopna už stavebnímu projektu překážet nebude. Správa železnic nahradí přejezd podchodem, což je podle mluvčí vhodnější řešení. „Vzešlo z technické studie posuzující možnosti nahrazení přejezdu mimoúrovňovým křížením. Celkem se posuzovalo pět variant. Finální řešení nejlépe zohledňuje svým umístěním zachování stávající zástavby včetně samotného areálu výtopny,“ uvedla Eberl Friebová. Modernizaci traťového úseku Týniště nad Orlicí – Choceň zahájí SŽ patrně v roce 2027.

Město Choceň v minulých letech oficiálně požádalo o odkup výtopny. Odpověď tehdy byla zamítavá, uvedl místostarosta Jan Ropek (Živá Choceň). Správa železnic vlastní pozemky, výtopna je Českých drah.

O možném prodeji bude národní dopravce nejspíš znovu jednat. „Případný prodej celého areálu choceňské výtopny bude projednán se všemi dotčenými subjekty včetně podmínek prodeje a dle výsledku celého jednání bude nemovitost nabídnuta přednostně městu Choceň, které je jedním z původních žadatelů, nebo v rámci výběrového řízení dalším zájemcům,“ uvedl mluvčí drah Emanuel Vittek.

Ojedinělá výtopna s remízou a točnou

Výtopna je ojedinělou kruhovou výtopnou pro parní lokomotivy s remízou a točnou. Je jediným dochovaným zástupcem daného typu ze stavební produkce Rakouské společnosti státní dráhy na přelomu 60. a 70. let 19. století.

Zachování výtopny mělo v minulých letech zajistit vyhlášení za kulturní památku. Návrh na prohlášení památky dávali jednotlivci i spolky, například Klub přátel kolejových vozidel. Památkáři návrh podpořili.

Ministerstvo kultury nepravomocně prohlásilo výtopnu kulturní památkou v roce 2020. České dráhy a Správa železnic však podaly rozklad, v němž upozornily, že stavba je v kolizi s plánovaným silničním mostem přes velmi frekventovanou železniční trať a neexistuje jiná proveditelná alternativa přemostění. Až později SŽ upřednostnila podchod.

„To je z hlediska památkové péče poněkud smutný příběh, byť v širším kontextu pochopitelný, který skončil v dubnu 2022 rozhodnutím Ministerstva kultury ČR o neprohlášení za kulturní památku,“ uvedla mluvčí pardubické pobočky Národního památkové ústavu Zuzana Vlasáková. Ministerstvo v rozhodnutí uvedlo, že nevidí možnost, jak protichůdné zájmy skloubit. Rozhodlo se proto upřednostnit zájem na bezpečné a plynulé dopravě a choceňskou výtopnu i s pozemky za kulturní památku neprohlásilo.

Tagy České dráhy Správa železnic výtopna Choceň
50 komentářů