Dopravci Železnice

ČD chybí pendolina, ze dvou vlaků SC je IC. Přes svátky pojede do Ostravy railjet

Jednotka pendolino Českých drah. Foto: Jan Sůra
Jednotka pendolino Českých drah. Foto: Jan Sůra

Podle knižního jízdního řádu už měly mezi Prahou a Ostravou jezdit na spojích SuperCity jezdit už jen pendolina a po třech letech zmizet náhradní soupravy kategorie IC složené z lokomotivy a osobních vozů.  Nakonec k tomu ale nedošlo: jeden pár spojů původně vyhrazený pro pendolino zajišťuje opět klasická souprava lokomotivy s několika osobními vozy.

Konkrétně jde o vlaky SC 509 (odjezd 13:41 z Prahy) a SC 500 (odjezd 17:15 z Ostravy). Až do poloviny ledna ho většinou nahradí právě lokomotiva s osobními vozy. Nově jsou vlaky označeny jako IC. Vlak je povinně místenkový, za rezervaci se ale neplatí.

Vzhledem k ještě probíhající vyvazovací opravě jedné jednotky 680 a dokončovacím úpravám na zbývajících je aktuálně po několik týdnů v k dispozici menší počet jednotek 680. Aktuálně to je 5 ze 7,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. V už dříve modernizovaných pendolinech dochází například i instalaci elektronického rezervačního systému, který v nich původně chyběl

Podle Šťáhlavského bude přes vánoční svátky v provozu šest jednotek, pět opět od 3. ledna do 18. ledna. Pak by měl mít dopravce už všech sedm pendolin plně k dispozici.

V době Vánoc, kdy je potřeba v některé dny dokonce všech 7 jednotek, pak počítáme v těchto dnech s nasazením jednotky railjet na spoje 509/500 mezi Prahou a Ostravou. Vlak bude veden v kategorii SC, což jednotka railjet umožňuje,“ dodal Štáhlavský.

České dráhy nahradily část vlaků SC soupravou kategorie IC po nehodě ve Studénce v roce 2015, později i kvůli modernizaci všech jednotek. 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nekdo
Host
Nekdo

a nebylo by lepsi tuhle nesmyslnou kategorii vlaku, zrozenou na vecircich nejvyssiho managementu CD lepsi zrusit a oznacovat vlaky, jak je bezne kdekoliv jinde v Evrope?

ThLic. MUDr. Josef Pagren
Host
ThLic. MUDr. Josef Pagren

Všudě v Evropě? V Polsku mají EIP (Express InterCity Premium) pro pendolina, v Německu mají ICE, ve Francii mají TGV, ve Španělsku mají AVE, v Italii mají AV, nevidím důvod, proč by ČD nemohly mít SC…

aldik
Host
aldik

LEO Express má kategorii LE, Arriva AEx. V tom případě at to zruší všichni 😉

A.R.
Host
A.R.

České dráhy je mají aspoň čím nahradit. Ale ostatní zaspali a jezdí se vším, co mají.

David
Host
David

Už by to chtělo ty pendolina někam uklidit, svoji slávu mají za sebou …

Pavel
Host
Pavel

Ještě pořád to je to nejlepší co můžete na kolejích do Ostravy potkat. A s výjimkou RailJetů i nejmodernější. Životnost vlaků obecne se počítá v desítkách let, Pendolina jsou cca v půlce životního cykku

MRC
Host
MRC

Ono je hlavně zde celkem unikátní v tom, že má naklápěcí skříň… Nebo kolik vlaků zde v ČR má naklápěcí skříň? 😀

Každopádně, nějvětší problém vidím v tom, že stejně jako kategorie nejnižší (tj. řada 810 a 814) to jezdí tam, kde nemá, tedy nemělo…

Coudy
Host
Coudy

Kde se ČD chlubily, že od neděle jezdí všechna SC pendolina? Jestli to bylo v KJŘ tak to není chlubení a když se KJŘ vytiskl tak mohla a asi nastala nějaká změna která nemůže již být v KJŘ obsažena. Vy když napíšete nějaký článek a dejme tomu za dva dny se něco změní tak jste tím článkem lhal?
PS: Proč nejde odpovídat na komentáře: Nějaká chyba v matrixu?

Patrik
Host
Patrik

No jo, zase někdo ubližuje hodným ČD a musí se rychle vymýšlet všechny možné i nemožné výmluvy, aby se to omluvilo. Jako např., že nejlepší je railjet s tvrdými, nepolohovatelnými sedačkami a malým místem na nohy odpovídající třídě lowcost u Jančury. Kdyby se toto stalo u jiného dopravce, tak zde bude slet jedovatých komentářů, jak by se něco takového u ČD stát nemohlo…

Pavel
Host
Pavel

Tak on RailJet objektivně JE to nejlepší, co na českých kolejích jezdí. Jsou to nové vlaky, po kterých všichni tak volají (tuším staré max. pět let?). Vagony pana Žlutého jsou staré rakouské vozy na úrovni EC/IC. Co se týče interiéru,to je druhá věc, že je dnes v módě letecké uspořádání 2+2 se snahou nacpat do vozu co nejvíc platících cestujících není problém CD, mají to tak všichni dopravci, kupé jsou obecně na ústupu.Mne osobně nejvíce vyhovovali tady tak proklínamé koženky (ev. v modernizované verzi čalounění) v kupé 3+3 , ty byly už před patnácti lety polohovatelné (sedák jste vysunul do… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

A mimochodem, že někdo ubližuje ČD tady tvrdite jen vy.
ČD se na nikoho nevymlouvaji (jako jeden pán, kterému všichni ubližují 😎) , ČD přiznali, že se prostě nestihl pravidelný nutný servis jednotky a ta tudíž bude chybět.
Ostatně podobný problém měl nedávno RJ, s tím rozdílem, že oni nemají CO nasadit náhradou a šli škemrat o půjčení lokomotivy k CDC

Josef B.
Host
Josef B.

Proč není podobný článek o nedodržování řazení Regiojetu, nebo výpadcích Leoška? Aha… Stačí kouknout na autora. Fandil jsem Vám, ale poslední dobou samý bulvár.

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

V momentu, kdy článek neodpovídá vašim očekáváním, tak je to bulvár? Vždyť to nemusíte ani číst ani komentovat. Pro mě díky za způsob, jakým o dopravě informujete. Je to naprosto vyhovující. A z problémů ČD s pendolinem si hlavu nedělám. Prostě až to bude opravené, tak to bude jezdit 🙂

MirekP
Host
MirekP

Myslím, že bulvár z toho dělají komentáře Vašeho typu. Bohužel.

MirekP
Host
MirekP

Myslím, že bulvár z toho dělají komentáře Vašeho typu. Bohužel.

petr.r
Host
petr.r

a co vám chybělo jak jste jel RJ? Musíte si uvědomit, že pendolína jsme kupovali my a čd si je jenom přivlastnily

Pavel
Host
Pavel

ČD jsou „My“ . Jakožto státní akciovka, každý jsme akcionářem malé části ČD.

ThLic. MUDr. Josef Pagren
Host
ThLic. MUDr. Josef Pagren

petr.r: Stihne, nově jsou jízdní doby pendolin přízpůsobené soupravám bez naklapěcí skříně.

JiP
Host
JiP

Klasika to teoreticky stihne, ale jizdni doba je doslova na krev, jakekoliv zdrzeni jde okamzite do narustu zpozdeni bez moznosti to zkratit. Diky naklapeni ma pendolino na delce trati Praha-Ostava v jizdni dobe dost velkou „vatu“ skoro 15 min.

petr.r
Host
petr.r

Stihne to za stejnou dobu jak pendolíno?

PartneřiCSCARGO