Zprávy

Bombardier začal ve Velimi testovat dvě nové lokomotivy Traxx

Nová lokomotiva Traxx DC3 pro stejnosměrné napájecí soustavy. Foto: Bombardier
Nová lokomotiva Traxx DC3 pro stejnosměrné napájecí soustavy. Foto: Bombardier

Společnost Bombardier Transportation začala na zkušebním okruhu Výzkumného ústavu železničního ve Velimi testovat minulý týden hned dvě nové lokomotivy.

Jde o nové verze úspěšné řady Traxx, konkrétně MS3 a DC3. Vícesystémová lokomotiva MS3 přijela do Velimi ze závodu v německém Kasselu, DC3 z italského závodu Vado Ligure.

Bombardier má na nové lokomotivy už objednávky na 80 kusů, poprvé oznámil novou lokomotivu loni v květnu. MS3 zvládne jízdu pod čtyřmi různými napájecími soustavami, které jsou běžné v Evropě, DC3 je určená pouze pro stejnosměrný provoz. Největší odbytiště mají být v Itálii a Polsku. Podobně jako některé jiné stroje řady Traxx umožní výbavu doplňkovou baterií a dieselovým motorem pro přesun mimo elektrifikované úseky.

Oproti stávajícím verzím traxxů má lokomotiva jiný design a lepšívýkon. V praxi má zvládnout uvézt o jeden nákladní vagón navíc. Má mít nižší spotřebu a delší servisní interval. Maximální výkon má být 6 MW, dosud mají stejné lokomotivy výkon maximálně 5,6 MW. Maximální rychlost bude 160 kilometrů v hodině.

Bombardier má zatím objednávku na 40 kusů DC3 od italského dopravce Mercitalia Rail a na 40 kusů MS3 od TX Logistik, který patří pod Mercitalia Logistics. Celkem Bombrier prodal přes 1800 lokomotivy řady Traxx.

7 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
  • My tu Velim nemít, tak nevíme, jak vypadá moderní železnice…

    • Mno, zase tak černě bych to neviděl. Vectrony, Traxxy nebo Taurusy (Taury) se po našich kolejích už nějaký ten pátek pohybují. Stejně tak RailJety, Desira, Flirty, Pendolina a nebo i ty RegioPantery. I to jsou v podstatě moderní vozidla, i když mají svoje mouchy.

  • chci se zeptat tady- na okruhu ve Velimy se dají přepínat různě trakční napětí?

    • Jestli myslíte ŽZO u Velimi tak rozhodně. Podrobnosti najdete na stránkách VÚŽ, wikipedii atd.

    • jo, už jsme studoval odkaz a je to velice zajímavý a budu studovat dál, třeba tu rekuperaci.

Newsletter

Partneři