Letectví

Bombardier se zbavuje turbovrtulových letadel, vyrábět je bude Viking Air

airBaltic létá mezi Rigou a Prahou s Bombardierem Dash 8 Q400. Foto: airBaltic
airBaltic létá mezi Rigou a Prahou i s Bombardierem Dash 8 Q400. Foto: airBaltic

Kanadská průmyslová skupina Bombardier opouští další segment výroby letadel. Necelý rok poté, co prodala Airbusu výrobu nových letadel Cseries (nyní Airbus A220) firma oznámila, že se zbaví i výroby turbovrtulových letadel Q400 a veškerých licencí k modelům Dash. Jde o stroje, které dobře znají i cestující na pražském letišti.

Kupujícím je společnost Longview Aviation Capital, pod kterou patří výrobce letadel Viking Air. Firma v oznámení pro investory oznámila, že vstupuje do finální fáze jednání o prodeji, který má přinést zhruba 300 milionů dolarů. Součástí prodeje jsou veškeré licence k letadlům řady Dash 8 (verze 100, 200 a 300) a výrobní kapacita modelu Q400 v závodě Downsview v kanadském Ontariu. Firma se chce zaměřit výhradně na proudová letadla: kromě privátních tryskáčů na řadu CRJ (Canadian Regional Jet).

Výrobu turbovrtulových letadel převzal Bombardier od firmy deHavilland Canada, která začala v roce 1983 s výrobou regionálních letadel řady Dash, později je Bombardier přejmenoval na Q400. Do letadla s doletem zhruba 2000 kilometrů se vejde až 90 lidí, nasazuje se proto hlavně na regionální linky. V Praze je používá například Austrian pro lety do Vídně nebo Air Baltic. Výroba Q400 je pro Bombardier ztrátová, aktuálně má v zásobě jen 66 objednávek.

Viking Air už v minulosti koupil od Bombardieru a deHavillandu výrobu menších letadel Twin Otter, Beaver nebo požárního letadla CL-415. Svoji základnu má v Britské Kolumbii. 

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Hanzal

Vlastně by bylo nejlepší, kdyby nechali všechny Q400 schodit do oceánu. S tímto letadlem jsme se prostě nekamarádili. Bohužel ho houfně nakoupil jak Austrian, tak i LOT, takže se mu prostě nevyhnu. A přitom pocitově je mi třeba ATR 42 nebo 72 velmi příjemné letadlo, ale v Q400 je mi prostě vždycky divně, až blivně. A bolí mě z něj hlava…

Lukáš F.

Což je zvláštní. Bohužel jsem neměl tu čest, ale papírově by Q400 měla mít lepší tlumení hluku od vrtulí než ATR.

Petr

No to antivlnění na tlumení zvuku třeba může být ten problém. Našel jsem dávnou diskusi, kde si také někdo s nickem ammunition stěžuje u Q400 na bolení hlavy. Tak pokud to není stejná osoba, tak má teda spolutrpitele….

Martin Hanzal

Nene, toto bylo prvni misto, kde jsem si na Q400 postezoval (s vyjimkou mych pratel). Ale jsem rad, ze mi to „spolutrpitel“ potvrdil…