Bílina nasadila do provozu nové elektrobusy, má tak bezemisní MHD

Elektrobus SOR v MHD Bílína. Autor: ArrivaElektrobus SOR v MHD Bílína. Autor: Arriva

MHD v Bílině je druhou  v tuzemsku, která v ulicích nevylučuje žádné emise. Od pondělí její tři linky zajišťují tři

MHD v Bílině je druhou  v tuzemsku, která v ulicích nevylučuje žádné emise. Od pondělí její tři linky zajišťují tři nové elektrobusy, kterými byly nahrazeny původní autobusy. Dopravce Arriva City je zakoupil za více než 33 milionů, z toho 80 procent pokryla dotace.

„Jízda je pro cestující velmi pohodlná a příjemná, chodci i ostatní obyvatelé jistě přivítají, že jsou elektrobusy velmi tiché a nezatěžují životní prostředí emisemi,” uvedl starosta města Oldřich Bubeníček. Podle Petra Havlíka z Arrivy kopcovitý terén v severočeském městě provozu elektrobusů nahrává. Při jízdě do kopce bude vůz proud z baterií spotřebovávat, při jízdě z kopce bude naopak baterie dobíjet. “To je mnohem lepší, než když elektrobus jezdí pouze po rovině,” uvedl Havlík.

Elektrobusy SOR v MHD Bílína.
Autor: ArrivaElektrobusy SOR v MHD Bílína.
Autor: ArrivaElektrobusy SOR v MHD Bílína.
Autor: ArrivaElektrobus SOR v MHD Bílína.
Autor: ArrivaElektrobusy SOR v MHD Bílína.
Autor: Arriva

Elektrobusy SOR EBN 11 budou parkovat v areálu Elektrárny Ledvice, kde bude k dispozici nabíjecí stanice. Jsou plně nízkopodlažní a mají dvoje dveře. Výrobcem podvozku a karoserie je společnost SOR Libchavy, dodavatelem elektrické části je firma Pragoimex. Délka vozidla je 11,1 metru, obsaditelnost 34 míst k sezení a 45 k stání. Maximální rychlost je 80 kilometrů v hodině.

Elektrobus se nabíjí připojením k dobíjecímu stojanu, není vybaven zařízením pro průběžné rychlonabíjení na konečných. „Na jedno dobití ujede elektrobus až 150 kilometrů, v Bílině zamíří do depa vždy po 70 až 100 kilometrech. Vozy se tak budou během dne na linkách střídat,“ doplnil mluvčí Arrivy Roman Herden.

Arriva má v Bílině smlouvu na zajištění MHD od roku 2015 na deset let. V roce 2016 byla bílinská MHD zaintegrována do systému Dopravy Ústeckého kraje.

Jako první v Česku zavedly bezemisní MHD Hranice na Moravě. 

Tagy Arriva Bílina elektrobusy MHD Pragoimex SOR
34 komentářů