Letectví

Úřady schválily Embraeru nové letadlo. Úspornější stroj míří jako první k norským aerolinkám

Nové letadlo Embraer E190-E2 v barvách norského dopravce Widerøe. Foto: Embraer
Nové letadlo Embraer E190-E2 v barvách norského dopravce Widerøe. Foto: Embraer

Brazilský výrobce Embraer získal potřebné certifikáty od brazilského, amerického a evropského úřadu pro civilní letectví pro komerční provoz nového letadla E190-E2. Nový stroj má být pro aerolinky úspornější jak spotřebou paliva, tak menšími náklady na údržbu. Cestující se dočkají výrazně větších zavazadlových prostor v kabině.

Letadlo je prvním typem z nové upravené řady letadel E2, která vychází ze stávající úspěšné generace E-Jet. Poprvé v historii výrobce letadel schvaloval nový model u tří úřadů najednou: jak u braziské Agência Nacional de Aviação Civil ( ANACú, tak americké Federal Aviation Administration (FAA), tak u evropské European Aviation Safety Agency (EASA). Certifikace trvala 56 měsíců od zahájení celého programu.

Oproti původní generaci E-Jet má letadlo o 17,3 % nižší spotřebu. Úplně nové jsou oproti stávajícímu modelu křídla či podvozky. Postupně má firma ještě představit menšího (E175-E2) i většího sourozence (E-195-2) z nové generace letadel.

Embraer si od certifikace slibuje pokrok v zájmu aerolinek. Dosud má na novou generaci letadel 228 objednávek. Prvním zákazníkem je norská regionální aerolinka Widerøe, která si objednala tři stroje a na dalších 12 má opci. Firma už oznámila, že s nimi spustí nové linky do Evropy, například do Mnichova či Hamburku. První let má naplánovaný na 24. dubna z Bergenu do Tromsø. Firma si objednala verzi se 114 místy.

Embraer chce nalákat dopravce i na nejdelší servisní interval v kategorii úzkotrupých letadel: 10 tisíc letových hodin. Pilotům má stačit jen 2,5 dne na přeškolení ze stávající verze.

Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

Partneři