Letectví

Turkish Airlines rozdělí velký nákup mezi Airbus a Boeing, pořizuje A350 a dreamlinery

Boeing 787-9 v barvách Turkish Airlines. Foto: Boeing
Boeing 787-9 v barvách Turkish Airlines. Foto: Boeing

Letecká společnost Turkish Airlines výrazně zmodernizuje svoji flotilu dálkových letadel a do roku 2024 pořídí celkem 60 nových letadel Airbus A350 a Boeing 787-9 Dreamliner. Dohodu s výrobci firma oznámila v pátek v podvečer.

Obří investici rozdělí přesně na půl: 25 + 5 letadel jako opce bude od Airbusu, stejný počet od Boeingu. S oběma výrobci dnes podepsal dopravce předběžnou dohodu, první letadla má převzít příští rok.

Jako poražený se i přes výslednou remízu může cítit Boeing: když loni přijel turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan do USA, oznámil v New Yorku nákup 40 dreamlinerů. Nakonec jich bude o deset méně. Jenže pak se ještě setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a oznámil, že od Airbusu koupí 25 letadel A350.

Turkish Airlines mají převzít prvních šest letadel příští rok. Firma zatím v případě Airbusu neoznámila, jakou specifikaci letadla A350 si objedná.

Poslední zakázka Turkish Airlines je plně v souladu s jejich politikou mít vyvážený mix letadel od dvou největších výrobců: aktuálně má firma u osobních letadel celkem 165 airbusů a 157 boeingů.

3 komentáře

Klikni pro vložení komentáře
    • Ještě poupravím, v osobní flotile je 154 Airbusů a 117 Boeingů. Nevšiml jsem si, že už nejsou vedeny pod Turkish Cargo.
      Otázka je, jestli v tom počtu jsou zahrnuty letadla Anadolu Jet, které jsou sice vlastněny Turkish Airlines, ale defakto samostatná společnost.

    • Vycházím z dat na webu Turkish Airlines, tam bych čekal, že to budou mít přesné (ano, i s vědomím, že ne všechny aerolinky mívají info o flotile zcela aktuální)

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora