Železnice Železniční průmysl

Stát opět rozdělí peníze na opravy historických železničních vozidel. Ve hře jsou 4 miliony korun

Lokomotiva 310.0134 v prosinci 2012 ve stanici Karlov pod Ještědem. Foto: Jan Sůra
Lokomotiva 310.0134 v prosinci 2012 ve stanici Karlov pod Ještědem. Foto: Jan Sůra

Do konce dubna mohou majitelé a provozovatelé historických železničních vozidel žádat o dotaci na jejich opravu. Ministerstvo dopravy na ně letos vyčlenilo čtyři miliony korun.

Nový program „Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel v období 2017-2020“ je nástupcem programu, který běžel od roku 2011. Zásadní změnou je možnost vyplatit až 80% uznatelných nákladů bez DPH. Do výše dotace 80 % uznatelných nákladů lze kumulovat veřejné prostředky i z jiných zdrojů. Dříve bylo možné poskytnout jen 50 %.

Cílem programu je podpora historických železničních kolejových vozidel z hlediska jejich vystavovatelnosti a provozoschopnosti.

Dotace z programu ale není nějak zásadní: celkem má stát na rozdělení 4 miliony korun. I proto už majitelé či provozovatelé parních lokomotiv objevili nový zdroj financování: sbírky přes internet. Poté, co Klub přátel železnic Českého ráje vybral peníze na opravu Kafemlejnku, podařilo se přes půl milionu korun vybrat na první opravy lokomotivy 555.0186.

Investiční záměry mohou žadatelé podávat do 30. dubna 2018. Kompletní podmínky programu jsou na stránkách ministerstva dopravy.

3 komentáře

Klikněte pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.