Letectví

Ryanair překvapil své akcionáře. Zisky mu rostou i přes potíže s piloty, čeká zlevnění letenek

Boeingy 737-800 v barvách Ryanairu. Foto: Ryanair
Boeingy 737-800 v barvách Ryanairu. Foto: Ryanair

Potíže s nedostatkem pilotů a rušením letů se zatím překvapivě nijak neprojevily na ziscích Ryanairu. Irský obr dnes překvapil svými výsledky za poslední čtvrtletí. Od října do prosince firma navýšila svůj zisk meziročně o 12 %.

Podle zprávy pro investory se firmě podařilo i přes snížení průměrné ceny letenky o čtyři procenta na 32 eur přesvědčit zákazníky, aby více utráceli za doplňkové služby na palubě. Tržby za ně stouply o 12 procent. Obsazenost letů dosáhla nadprůměrných 96 %.

Ryanair přitom zažil těžké období, kvůli nedostatku pilotů musel zrušit tisíce letů a 25 letadel odstavit, protože pro jejich provoz neměl personál. I přesto vydělal za poslední čtvrtletí 106 milionů eur, což je více, než analytici očekávali. Firma znovu potvrdila očekávaný zisk za celý finanční rok ve výši 1,4 – 1,45 miliardy euro.

Šéf společnosti Michael O´Leary ale současně varoval, že optimismus jiných aerolinek zejména před letní sezónou nemusí vydržet, naopak varoval před poklesem cen letenek a růstem cen ropy.

Nesdílíme optimismus naší konkurence, ani analytiků. Naopak si myslím, že už teď je potřeba varovat před očekáváním ohledně cen letenek,“ řekl O´Leary. I když Ryanair začal jednat poprvé v historii s odborovými organizacemi zastupujícími piloty, O´ Leary varoval před možnými přerušeními provozu z jejich strany. Podzimní problém s rušením letů stál firmu 45 milionů eur navíc.

Přidat komentář

Klikněte pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.