Letectví

Letiště zvažuje přesun kontrol na Terminálu 1 na jedno místo, čeká na studii

 https://www.hlidacstatu.cz/Detail/4704864
 https://www.hlidacstatu.cz/Detail/4704864

Bezpečnostní kontrola před lety z Terminálu 1 Letiště Václava Havla by se mohla v budoucnu přesunout na jedno místo, podobně jako tomu je na Terminálu 2. Takovou možnost prověřuje studie proveditelnosti, kterou za 3 miliony zpracovává společnost ra15.

Podle mluvčí Letiště Praha Mariky Janouškové jde o jednu z úvah, jak řešit bezpečnostní kontroly na Terminálu 1; nejde zatím o projektování.  „Cílem je podívat se v rámci studie komplexně na možnosti řešení stanoviště bezpečnostní kontroly, a to i v souvislosti s plánovaným rozvojem, abychom v případě potřeby byly připraveni,“ řekla Janoušková.

Na Terminálu 1 dosud cestující procházejí nejprve pasovou kontrolou, bezpečnostní prohlídka je čeká teprve před nástupem do letadla a vstupu do gate. Rozdílné způsoby kontroly oproti Terminálu 2, kde je centrální bezpečnostní kontrola, jsou podle Janouškové způsobeny historickým vývojem. „Současné řešení bezpečnostní kontroly na Terminálu 1 neznamená, že je úroveň bezpečnosti nyní nižší. Rozdíl je pouze v tom, že na Terminálu 1 je vzhledem k umístění bezpečnostních kontrol přímo v odletových čekárnách nastaven jiný proces doplněný o řadu bezpečnostních opatření, která bezpečnost v prostoru terminálu zajišťují,“ dodala Janoušková.

Pokud by se letiště rozhodlo pro změnu, přestavbu čekají i prsty A a B, které jsou součástí Terminálu 1. Uvolnil by se totiž prostor, který je dosud u jednotlivých nástupních míst do letadla.

Studie má Letišti Praha dát odpověď i na to, zda se vyplatí takovou změnu provést už teď nebo naopak počkat až na pozdější přestavbu letiště související s očekávaným růstem provozu.

8 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Zajímavý nápad. Pro cestující jistě plus, protože by vše proběhlo u vstupu do terminálu z odletové haly a po absolvování kontroly by měli klid a mohli by se věnovat nákupům, kavárnám atd… Jen si pohlídat čas boardingu.
  Pro letiště také plus v tom, že pracovníci BEK by nemuseli přecházet mezi gate a na centrální kontrole by se provoz vyhladil do menších výkyvů průchodu pasažérů. Také by mohli pronajímat i prostory, které v prstech terminálu 1 zabírá bezpečnostní kontrola.
  Centrál ovšem eliminuje jednu velkou výhodu současného stavu a to sice, že jednotlivé lety lze rozlišit a uplatňovat na ně některá přísnější přepravní pravidla a omezení. (Např El al, Delta a v budoucnu možná další…)
  Také se obávám, že by to mohlo dopadnout jako centrál na terminálu 2, který je klaustrofobická hala bez oken s nízkým stropem, špatným větráním a davy lidí v malém prostoru.(oproti velkým oknům a vyšším stropům na gatech terminálu 1. Centrál na dvojce se bude sice přesouvat do haly, ale i tam (přestože je tam prostoru dost) z toho dělají podobnou špelunku a absolutně nepochopitelně tam snižují stropy. Vytváří tak nepříjemné depresivní prostředí, přestože jak říkám, tam na to byly podmínky ideální. Naproti tomu na terminálu 1 je prostoru u haly už teď zoufale málo a tak si říkám přes kterou komoru na košťata budou chtít ty davy lidí propasírovat.
  Takže za mě ano, dobře provedené by to mohlo mít řadu výhod. Jestli ale tu studii za 3 miliony a následnou realizaci (jistě mnohem dražší) budou provádět podobně jako na terminálu 2, tak ať raději na nic nešahají…

 • „…před nástupem do letadla a vstupu do gate. “ – gramatika autorovi zrejme nic nerika… a to ve vice clancich ….
  – tohleto dnesni je vazne tragedie!
  Spravne je samozrejme do „gejtu“ když uz ma autor potrebu cpát tam anglicismy – nebo spravne cesky do „nastupnich mostu“

  • Děkuji za rady. Jestli si myslíte, že gate je nástupní most,tak si to myslete 😀

  • v hovorové mluvě se tomuto na letišti říká „chobot“ – to je ten „tunel“ co vede k letadlu 😉

   ale jinak díky všem autorům, co zde publikují, se zájmem čtu hlavně o letištích a letadlech a gramatiku fakt není třeba řešit, obsahově to je zde na velmi vysoké úrovni….

   • díky. nicméně se bavíme stále o gate a to chobot ani nástupní prst není:-)

  • správně jane, nenech se, protože Gate je i na letištích, kde není chobot a už vůbec se to nemá sklonovat.

  • Tak jsem si to našel na wikipedii: Gate nebo GATE v českém kontextu znamená:

   režim expanderu, zařízení pro zpracování signálu
   GATE Galerie a informační centrum, kulturní zařízení Středočeského kraje v Praze
   řídící elektrodu unipolárního tranzistoru

  • No to že jste to nenašel na české Wikipedii znamená tak maximálně to, že to tam ještě nikdo nedopsal. Zkuste se podívat teď.

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora