Letecké společnosti Letectví

Fenomén „HBO“. Přes Atlantik nejlevněji už jen bez odbaveného kufru, přidávají se další dopravci

Nová podoba letadel Lufthansa. Foto: Lufthansa
Nová podoba letadel Lufthansa. Foto: Lufthansa

Letecké společnosti Lufthansa a United Airlines jsou dalšími z dopravců, kteří změní pravidla tarifů pro dálkovou dopravu zejména mezi Evropou a Severní Amerikou. Spolupracující aerolinky potvrdily, že nově začnou nabízet nejlevnější letenky pouze s příručním zavazadlem. Ostatní si musí připlatit.

Už od dnešního dne platí takové pravidlo na transatlantických letech Air France, KLM či Delty. Dopravci ho označují zkratkou HBO – hand baggage only.

United Airlines i Lufthansa zatím neoznámily, kdy nový systém zavedou, má to být ale ještě letos. Důvod je jednoduchý: cenová konkurence na transatlantických letech. Nízkonákladoví dopravci začali běžně nabízet ceny bez odbaveného zavazadla a klasičtí dopravci ve vyhledávačích s letenkami včetně odbaveného zavazadla začali být příliš drazí. K podobnému kroku došlo už dříve u evropských letů. V praxi je tak let s nízkonákladovou společností přitom po započítání poplatku za zavazadlo dražší, lidé řeší ale většinou jen základní cenu letenky.

V případě Delty a Air France a KLM základní tarif nepočítá nejen s přepravou zavazadla, ale ani výběrem míst zdarma. Za tuto možnost je třeba si připlatit. Stejně tak si cestující se základním tarifem nemohou letenku změnit, nastupovat mají do letadla jako poslední.

8 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Nevím jak vy, ale osobně jsem přes Atlantik vždy cestoval na delší dobu. Na trek po Kanadě nebo Aljašce eventuálně na roadtrrip po Státech se s příručním zavazadlem vypravíte jen těžko. Ostatně stačí se podívat už dneska, kdo na těchto letech cestuje takto nalehko. Vesměs jen osazenstvo bussines class.

  • No a? To je každému jasné. O tom článek není.

   Jde o pozici ve vyhledávači spojení, kde se nabídky společností řadí téměř vždy podle nejnižší, tj. „bezzavazadlové“ ceny (bez ohledu na to, kolik lidí si pak takovou cenu kupí a kolik si zaškrtne příplatky).

   To samozřejmě zvýhodňuje ty společnosti, které „bezzavazadlový“ tarif nabízejí a proto na lince, kde si tím začne jeden, se časem přidají všichni.

 • Já tedy beru za výhodu nastupovat do letadla jako poslední, ne první.
  Nemusím čekat ve frontě před nástupem, tlačit se s ostatními pasažéry a pak třeba ještě jednou čekat ve frontě v nástupním mostě a pak v další frontě v letadle až se uvolní ulička abych se dostala k sedadlu.

  Odbavené zavazadlo jsem zrušila úplně – příruční plně postačuje, aerolinky mi nemají co ztratit.
  A také ušetřím na cestách dost peněz.

  • No jo… ale v situaci, kdy pulka letadla nema checked bagaz ale jenom prirucaky (casto na ci za hranici povolenych rozmeru) to taky muze znamenat, ze vy az si v poklidu nastoupite, si uz nebudete mit kam dat bagaz a budete ji mit pod sedackou … tun nebudete si mit kam dat nohy atd.

   Krom toho, prednostni nastup ma i dalsi vyhody- rychle projdete, nikde necekate, a v dobe kdy se zbytek tlaci, vy uz sedite.

  • Pokud ale nastupujete jako poslední, může se vám stát, že Vám příruční zavazadlo bude zabaveno, jelikož se už nevejde na palubu… A tak by vám nakonec mohli ztratit úplně všechno.

  • Akorát, že je-li letadlo plné, tak se vám taky může celkem snadno stát, že vám příruční zavazadlo odbaví, což je docela opruz.

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora