Dopravci Železnice

Do Českých Budějovic se přijede ukázat Cityjet z Lince

Příměstská jednotka ÖBB Cityjet. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Příměstská jednotka ÖBB Cityjet by mohla zajíždět do Budějovic. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Podle dřívějších plánů sem už měla jezdit pravidelně přes České Velenice z Vídně. Nová jednotka Rakouských spolkových drah (ÖBB) Cityjet se letos přijede ukázat do Českých Budějovic alespoň v rámci Národního dne železnice 22. září. Tedy měla by, jednání ještě nejsou uzavřena.

„Cityjet je v jednání, je připravená trasa. Další informace budou v polovině května,“ uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Dráhy o nápadu informovaly v nejnovějším vydání svého čtrnáctideníku Železničář. Cityjet by měl jet jako protokolární vlak a přivézt z Lince zástupce Horních Rakous i ÖBB.

„Vystavili bychom jej po boku našich moderních vlaků,“ uvedl v Železničáři ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Českých Budějovicích Jiří Kafka. Do Budějovic rovněž jako protokolární vlaky zavítají od Plzně a Prahy českodrážní pendolino a railjet. Doplní tak přehlídku desítek historických vozidel.

O návštěvě Cityjetu na jihu Čech už jednali zástupci Českých drah s rakouskými kolegy koncem března na Lipně. Cityjet je ovšem jen třešnička na dortu, jednání se primárně točila kolem přeshraniční pravidelné dopravy pro příští rok. Obě strany se dohodly na zachování stávajícího modelu mezistátních osobních vlaků i Jižních expresů mezi Prahou a Lincem.

Pokud jde o Cityjety, kraj dlouhodobě uvažuje o prodloužení přímého spěšného vlaku Vídeň – České Velenice až do Budějovic. Zajišťovat by jej mohly právě nejnovější jednotky ÖBB od Siemensu. Hlavní překážkou jsou ale peníze. Pravidelné přímé vlaky pendlovaly mezi Budějovicemi a Vídní až do 12. prosince 2009.

37 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Do Vídně by se dalo jezdit na letiště, do Opery, na Vánoční trhy a k Sachrovi pro dort :-).

 • A co je na tom Cityjetu tak zajímavého? Mně to přijde jako kvalitněji udělanej Regiopanter 😀

  • Já bych řekl, že je na něm zajímavý to, že je to kvalitněji udělaný Regiopanter 😉

 • Slyšel jsem, že do Budějovic přijel moderní vlak. Přijede i do dalších měst?
  Ano, výstava je putovní.

  • V Budějovicích už moderních vlaků bylo hafo – railjet v rámci nějakého youtuberského vlaku, snad i Pendolíno. Cityjet to nemůže nějak zásadně vytrhnout.

   Ale trvale tam chovaj tři regiopantery – bohužel jen na semeno, na tratích moc vidět nejsou.

 • Proč bychom rakušanům taky nemohli ukázat nějaké naše chlouby? Humanizované ex ÖBB vagóny, žabotlamy, 810 a další vychytávky?

  • Je to železniční výstava, néé veletrh výrobců. Ale škodovka by se toho mohla chytnout a dovézt tam něco co vyrábí zde čeští lidé.

  • Čeští lidé? Nebo gastarbeiteři z Polska Slovenska a Ukrajiny pracující ve firmě danící v Holandsku?

 • takovéhle vlaky a koridory o 200km se nám můžou jenom zdát. 🙁 🙁 ale aspoň že se někde kope na 160km

 • Johnny Gomez:
  A co mají Vaše zážitky ze světa společného s vlakem, respektive proč necháte diskusi se zvrhnout tak že dobré 2/3 tvoří jedno vlákno?

  Je to jakési rozhodnutí místních a jimi zvolených politiků že to chtějí takto. Proč? Nevím, opravdu ne. Ale možná existuje opravdu něco jako karma a na to co se děje si střádali jak včeličky na med.

  • K.S. jen to ze me jeden naivni idealista kterej temer nikde nebyl oznacil za xenofoba aniz by mel paru o tom co se deje…. Takze jen obrana a uvedeni fo situace – jinak bych stim tady neotravolaval 😀

  • Johnny Gomez:
   Ok, ale i tak, lepší je někdy to nevytahovat, víte jak je to třaskavé.
   Obecně, nevím nakolik je to slušnost, ČR je mnoha cizinci hodnocena jako velmi příjemné místo a lepší než jejich domovin, kam mnoho lidí od nás chce odejít. Ještě jsem nepotkal tedy člověka z ciziny, ani osobně, ani na internetu, kterému by se u nás nelíbilo. A to se jedni setkali i s bezdomovci a výtržníky na nádraží, vzal jsem je rychlíkem který se je pokusil rozmáčknout dveřmi (od oddílu), ukázal jsem jim děsivé části města postavené na přelomu 70./80., načež prohlásili že je to mnohem krásnější než v Sankt Poltenu. Dost, i ne hypsterů, si jich pochvaluje naši železnici, pro Američany byl Interpanter přímo kosmickou lodí. To nebude jenom o migrantech atd.

  • Predpokldam ze pan Gonzales v kazde z tech 29 zemi, ktere procestoval, pobyl nejmene pul roku, ale radeji rok a dele aby mohl aleson neco malicko o dane zemi poznat.

 • A to jako přijede Cityjet na výstavu proto, aby se cestujícím ukázalo, co rozhodně nekoupíme. Vedle něj by měl být vystaven neprovozní Panter. Mohli jste mít provozní Cityjet, ale čeští zákazníci ho nechtějí a chtějí raději neprovozní pantery…. To je spíš provokace, než dobrá věc na výstavu.

  • A přijede sám nebo bude přivlečen? „Umí“ český střídavý napájecí systém?

 • Kdyz jsem jel vloni vlakem z Budejovic do Linze vlakem OBB – jel jsem preshranicni usek ve svem vagonu uplne sam… a uprime… v Linzi neni nic k videni, dost draho a spousta tech tmavejch imigrantu – opravdu jsem se necitil bezpecne… takze jsem po cca 2 hodinach utek vlakem do Vidne.. Tam aspon vim ze oproti Praze nemuzu ve Vidni cekat nic extra a ze dnesni Viden je podle mistni populacni smesky takove polospinave balkanske mesto..

  • To musí pán vyjít i jinam, než jen před nádraží a to platí jak v Linci, tak ve Vídni…

  • To ještě nic neni. Já žiju v Čechách a denně zde musím narážet na spousta bílejch xenofobů.

  • Taky za dosavadní ceny mezinárodního tarifu je cestování vlakem do zahraničí krajně nevýhodné. Není tak divu, že vlakem přes hranice nikdo další nejel.

  • Milý Gomezi, nechte si tyhle antiimigrační bláboly na stránky jako Novinky apod. Tam Vám místní osazenstvo za ně ještě zatleská.
   Mimochodem, kdyby byla Praha aspoň tak „pološpinavá“ jako je Vídeň, tak by to pro ní bylo zlepšení aspoň o řád.

  • Asdf/Matej:
   Prave ze ja se pohyboval v obou mestech jak po centru tak po okolnich ctvrtich.. Za posledni 2 roky jsem si projel 29 zemich a tak muzu opravdu porovnavat protoze jsem na vlastni kuzi zazil jak to v tech mestech vypada – jaka je dnesni opravdova realita… A kdo jenom sedi doma na zadku tak tomu opravdu jen stezi uveri..
   2 priklady:
   1- kdyz mi v Metru v Praze na Mustku reknou 2 nemci ze Cesko je lepsi nez nemecko..
   2- kdyz jsem byl ve Stockholmu v metru v celopruchozi souprave 6 stanic jedinej bilej v celim metru a pohledy vsech zech tmavejch mi davaly jasne najevo ze jsem tam velmi nezadaouci.. a na ty sesty stanici smerem do centra (a to jsem nejel z konecny – proste jsem usnul a na ty stanici se vzbudil) kdyz nastoupil jede bilej a videl me tak ze sel pres tri cvrte soupravy ke mne a strategicky si sednul ores ulicku vedle me..
   Ale podle podobnejch „chytraku“ typu Matej, co to nevideli a hlavne nezazili na vlastni kuzi – budu vzdycky jenom „xenofob“.. smutne…

  • Johny Gomezi,
   xenofob jste, protože jím být chcete. Zamotáte toto téma i do povídání o vlacích.
   Já neumím rozdělovat lidi podle místa narození nebo podle barvy pleti. A naštěstí nejsem sám, kdo to neumí.

  • Johnny Gomez. Nic si z toho nedělejte. Pro tyto lidi budeme vždy xenofobi a rasisty. Také cestuji a vím o čem píšete. Je to prostě otřes. Náplava Evropy. Ale také už třeba Malta a severní státy. Už se mi přestává líbit jezdit do zahraničí. Bohužel, v NAŠÍ zemi, je to už taky otřes kvůli našim spoluobčanům. Ale jak se říká, kdo nezkusil……😉

  • Komu tady cpete nějaké vaše xenofobní názory? Toto je článek o CityJetech, ne o migrantech, které vám stejně akorát nakecali Okamura se Zemanem, abyste je volili (přestože tu samozřejmě skoro žádní nejsou)…

  • Když nic jiného, tak Linz je přestupní bod směr Salzburg, Innsbruck, St. Anton am Alberg a tak dále a tak dále. Takže to spojení tam se sakra hodí. 🙂

  • Nechci se s vámi dlouhosáhle bavit o imigraci, vím, že na mnohých místech – vámi zmiňované Švédsko – to problém je. Ale vaše věta „spousta tech tmavejch imigrantu – opravdu jsem se necitil bezpecne… “ mě takřka nadzvedla ze židle, nemohl jsem jí opomenout bez komentáře. A to právě proto, že v takovém Linci jsem poměrně často, alespoň jednou ročně. A dobře vím, že to tam jak na divokém západě – jak líčíte – v žádném případě nevypadá. Stejně tak ve Vídni či blízkém Pasově. Navštívil jsem mnohokrát a, možná vás to překvapí, nebyl jsem tam ani přihlížejícím natož pak samotným spoluúčastníkem jakéhokoliv kriminálního činu. Nehledě na váš termín „tech tmavejch migrantu“, jež dává tušit, že vaše rozlišovací schopnost kriminálníků je naprosto excelentní.

  • To Gomez:
   No to jsou argumenty jak noha. Mně už řeklo tolik cizinců, že je Česko lepší než jejich domovina.
   Ves Stockholmu jsem nebyl, ale zato jsem byl např. v r. 2010 v Kodani (tedy dlouho před migrační krizí) a můžu říct, že větší směsku národností jsem snad viděl jen v tom New Yorku, který je tím vyhlášený.
   Mimochodem velice často se mi právě v New Yorku, nebo i ve Washingtonu stalo, že jsem byl jediný bílý v celém vagonu, ale nikdy jsem si nepřipadal jako nežádoucí nebo že by se na mě někdo divně díval. Ale USA jsou asi něco jiného…

 • Smysluplnější veřejné dopravy se Jihočeši dočkají teprve tehdy, až ji celou zprivatizuje Jihotranz. Do té doby však platí žemličkovské: Jihočeský kraj má nízkou hustotu osídlení, veřejná doprava je plýtváním….

  • Budějické ROC ČD by se mělo zrušit, jsou tam stejně platím jak mrtvému zimním.. a pan Kafka ten na to taky kašle, hlavně, že má svoje jisté… a JIKORD (Borovka, Študlar a spol.) radši nekomentuji..

  • Ale na rozdíl od většiny ostatních krajů zde máme tři vlakové dopravce (CD, GWTR, JHMD) v dotované dopravě a občas jsem jezdí Arriva. A od prosince bude jezdit Regiojet. Na druhou stranu, někteří nedotovani autobusový dopravci převážení více lidí než dotovani dopravci na těch samých linkach či vytvářejí linky nové, jak celoroční, tak sezónní.

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora