Zprávy

České dráhy začaly jezdit s Vectrony, nejdříve na vnitrostátních vlacích

Siemens Vectron v barvách Českých drah při prezentační jízdě v Plzni. Foto: Jan Sůra
Siemens Vectron v barvách Českých drah při prezentační jízdě v Plzni. Foto: Jan Sůra

České dráhy začaly tento týden vozit cestující v soupravách, v jejich čele jsou nové lokomotivy Siemens Vectron. Ty si dopravce pronajal na deset let hlavně kvůli provoz vlaků na trati mezi Prahou, Berlínem a Hamburkem.

Od pondělí jezdí už na některých vlacích mezi Prahou a Českými Budějovicemi, Plzní a Ústí nad Labem, na vnitrostátních výkonech zůstanou i během celého příštího jízdního řádu. Pro dopravu mezi Prahou a Berlínem jich bude potřeba osm, další budou jezdit z Prahy do Ústí nad Labem. Na ostatních tratích už ne. „Teď jezdí i na jiné trasy kvůli zaškolování posádek,“ vysvětlil ředitel odboru osobní dopravy Jiří Ješeta. Rozpis jízd jednotlivých lokomotiv zveřejnil server Railpage.net

Lokomotivy pronajaté od European Locomotive Leasing (ELL) jsou polepeny modrošedou barvou s motivy siluet čtyř měst, kterými vlak z Prahy do Hamburku projíždí. „Díky novým lokomotivám posuneme konkurenceschopnost železniční dopravy ve Střední Evropě,“ řekl Miroslav Kupec, člen představenstva Českých drah. Lokomotivy budou zajíždět i na vlaku do Lipska.

Do Hamburku zatím lokomotivy nepojedou a dál budou přímé vlaky přepřahat v Drážďanech, čeká se totiž na doškolení německých strojvedoucích. Až dojde k ukončení přepřahu v saské metropoli, zkrátí se doba jízdy na 4 hodiny a 7 minut, mezi Holešovicemi a berlínskou stanicí Südkreuz dokonce pod 4 hodiny. Po dokončení modernizace v Německu v roce 2020 a zvýšení rychlosti na 200 kilometrů v hodině má přijít další zkrácení jízdních dob.

5 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
  • Zvlastni je, ze kdyz najdu v clanku preklepy, tak je to vzdy od pana Sury. Honzo, clanky pises dobry, ale precti si to po sobe.

    • Musím se zastat Honzy. Skippi nebuď hnidopich. Je fajn, že existujou tyto stránky a nemám z toho kopřivku, když se sem tam objeví nějaká chybička či chybičky. A jestli tě to rozčiluje, prostě to nečti :-). A nebo můžeš začít dělat editora a po Honzovi to opravit :-).

      • Ty chyby jsou hrozné. Ale občas ty články vznikají opravdu doslova na koleně, tedy např. ve vlaku a něco uteče. To není výmluva, budu se snažit polepšit.

  • Ta prezentace nové lokomotivy zrovna v Plzni má být provokace vůči Škodovce, jejíž lokomotivy 380 měly původně na relaci do Berlína a Hamburku jezdit?

    • Myslím, že hlavním cílem byly ty Západní expresy, ale sešlo se tak hezky:-)

Newsletter

Partneři


Výběr editora