dkv-spojujeme

Busline získal další peníze z liberecké MHD. Představenstvo ignorovalo radní

Autobus MHD společnosti Busline. Foto: BuslineAutobus MHD společnosti Busline. Foto: Busline

Přes 28 milionů korun poslal tento týden Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) společnosti Busline MHD jako

Přes 28 milionů korun poslal tento týden Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) společnosti Busline MHD jako kompenzaci údajného přiměřeného zisku za rok 2015. Transakci provází řada nejasností: proti je liberecká Rada města a hlasovalo se o ní dvakrát.

Busline po DPML požadoval 28,5 milionů korun za takzvaný přiměřený zisk z roku 2015, přes rok se táhnout jednání o způsobu výpočtu této částky, na kterou má mít firma nárok podle smlouvy uzavřené ještě v roce 2009 v dobách, kdy představenstvo vedl tehdejší primátor Jiří Kittner.

Proti výplatě celé částky se postavil především Liberec. Rada města uložila představenstvu, aby návrh nepodpořilo a Busline poslali jen 9 milionů. Zbytek měl podle názoru radních dopravní podnik poslat až poté, co vyjde najevo, zda nejde o nedovolenou veřejnou podporu.  Město  argumentovalo posudky od advokátní kanceláře Havel Holásek a společnosti BDO. Úhrada přiměřeného zisku může podle nich představovat nedovolenou veřejnou podporu, kterou pak může napadnout například Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

DPMLJ jednal s Buslinem o možném snížení této částky i za jiné roky, nakonec přišli s kompromisem, že zaplatí jen za rok 2015 a za rok 2014 peníze Busline nebude chtít . Podle zápisu z jednání představenstva, který má redakce k dispozici, by se zaplacením za rok 2015 eliminovala hrozba doúčtování přiměřeného zisku za mnulé roky ve výši až 150 milionů korun. Není ale jisté, zda má Busline na něco takového skutečně nárok. Výplatu za rok 2015 v představenstvu prosazovali hlavně jeho předseda Pavel Šulc (exANO) a bývalý poslanec ČSSD Lukáš Pleticha.

Výplatu  představenstvo schválilo už v listopadu. Jenže hned stejný den dva jeho členové zažádali o revokaci rozhodnutí.  Martin Čulík odkazoval na doporučení liberecké Rady města nepodpořit výplatu, Jaroslav Šrajer přišel s jinou omluvou. „Vzhledem k tomu, že jsem dnes nebyl v optimální fyzické kondici, hlasoval jsem v částečném stresu. Z tohoto důvodu žádám o revokaci mého hlasování,“ uvedl Šrajer v dopise svým kolegům.

Druhé hlasování probíhalo písemně. Návrh na zrušení původního usnesení ale už neprošel. Pro zrušení byli jen tři zástupci Změny pro Liberec a Čulík, ostatní už nehlasovali. Včetně Šrajera, který při prvním hlasování nebyl v optimální fyzické kondici.  Předseda představenstva Pavel Šulc proto ještě tento týden podal pokyn, aby peníze odešly z účtu DPMLJ na účet Busline. Šulc slíbil odpovědi na otázky k transakci během pátku.

Busline se k zakázce v liberecké MHD dostal bez jakékoliv veřejné soutěže. Podobně se nyní úspěšně snaží dostat do provozu českolipské MHD, kde jde cestou založení společného podniku. Dominantní dopravce v kraji současně otevřeně válčí se svým největším zákazníkem, Libereckým krajem.

Firma se přitom netají, že by ráda provozovala část MHD v Liberci i poté, co mu smlouva vyprší na konci roku 2019.  „Ve spolupráci se smluvním partnerem chceme pokračovat v principu vždy, pokud je spolupráce úspěšná. Podle našeho názoru spolupráce s  dopravním podnikem probíhá oboustranně výhodně, řádně a bez komplikací,“ řekla mluvčí Busline Nikola Bradíková.

Není ale úplně jasné, na základě čeho by mohly dát proudit desítky milionů korun ročně z DPMLJ do Busline bez soutěže. Smlouva mluví jasně: končí 31. 12. 2019 a i najatí právníci DPMLJ nenašli cestu, jak ji prodloužit. „Pokračování další spolupráce je ve fázi právního posouzení,“ řekla pouze Bradíková.

Tagy BusLine DPMLJ
3 komentáře