Autobusy Cestovní ruch

Bus4U posílí své nedotované prázdninové spoje na Lipensku

Cyklobus Bus4U. Autor: Bus4U
Cyklobus Bus4U. Autor: Bus4U

Společnost Bus4U, která v jižních Čechách organizuje turistické autobusové linky, posílí pro letošní letní sezonu spoje. Firma provozuje systém Jihočeský vodácký autobus, v rámci kterého fungují o letních prázdninách tři linky. Posílena bude především modrá páteřní trasa z Českých Budějovic do Lipna nad Vltavou, která obsluhuje obce na vodáky oblíbeném úseky Vltavy: Boršov nad Vltavou, Český Krumlov a Vyšší Brod.

„Modrá linka dostane až šest spojů v každém směru. Posíleny jsou zejména víkendy, čtvrtky a pátky na interval až 60 minut mezi spoji. Loni jezdil jeden autobus ráno, jeden odpoledne,“ uvedl manažer Bus4U Josef Šelepa. Více spojů vyjede i na žlutou linku, kterou obsluhuje autobus s rozšířenou přepravou kol. Linka vede z Nové Pece přes Černou v Pošumaví na centrální parkoviště v Lipně, odkud přejíždí na pravý břeh Vltavy směrem do Přední Výtoně, na Vítkův Hrádek a odtud do Vyššího Brodu a Rožmberka nad Vltavou. Linka bude posílena na jeden pár spojů denně v celé trase a dva páry spojů v úseku Lipno – Přední Výtoň, Svatý Tomáš denně. Společnost ještě provozuje zelenou linku (cyklobus Lipensko), která je z velké části totožná se žlutou a vede z Rožmberka nad Vltavou přes Vyšší Brod, Lipno nad Vltavou a Černou v Pošumaví do Nové Pece. Zde se jízdní řád nemění.

„Jednotlivé spoje jsou nastaveny tak, aby na sebe vzájemně navazovaly a umožnily přestup mezi linkami a rychlý přesun v rámci Lipenska. Autobusy pak také navazují na vybrané vlaky,“ doplnil Šelepa.

Autobusové linky Bus4U jezdí bez veřejných dotací. V plně komerčním režimu jezdí všechny spoje na modré lince, provoz na žluté a zelené lince je částečně spolufinancován turistickým spolkem Lipensko; jde o formu kompenzace například za bezplatné jízdné pro ubytované hosty v regionu s kartou Lipno Card. „V závazku veřejné služby není provozován žádný spoj, nicméně při stavbě jízdních řádů jednáme se zainteresovanými obcemi a snažíme se, zejména v letním období, spoje nastavit tak, aby umožnili dopravu nejen turistům ale i místním,“ uzavřel Šelepa.

Bus4U dopravu organizuje, dopravcem je Jana Jandová. Pro letošek Bus4U uvažuje o zaangažování druhého dopravce.

3 komentáře

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

  • Je vhodné připomenout, že kromě popsaných jihočeských autobusově dopravních služeb (jež budou asi v návaznosti na nedávnou zásadní změnu v dopravní obslužnosti regionu železnicí pro veřejnost o to zajímavější a užitečnější) existují už roky rovněž užitečné letní sezónní šumavské (resp. spíše západošumavské) dotované „Zelené autobusy“ = viz: http://www.npsumava.cz/cz/1194/sekce/zelene-autobusy-2017/

  • Jedná se o jeden z projektů, který ukazuje, ze pokud jde o službu pro lidi, tak lze fungovat bez dotací a myslím, ze pro řidiče jde o zajímavější peníze než na dotovaných linkách, i když jen sezóně.

    • Právě. Jen sezónně a jen na dostatečně vytížených linkách, kterých v Česku bude „asi pět“.

Newsletter