Letectví

ATL, PEK, DXB. V žebříčku největších letišť dotahuje Peking Atlantu

Boeing 777 Turkish Airlines na letišti v Atlantě. Foto: Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport
Boeing 777 Turkish Airlines na letišti v Atlantě. Foto: Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport

Letiště Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport uhájilo loni post nejrušnějšího letiště na světě i přes nepatrný pokles o 0,26 %. Jeho náskok na druhý Peking ale opět klesl. Titul nejvytíženějšího letiště v mezinárodní dopravě za loňský rok udržela Dubaj.

Vyplývá to z dat, která zatím zveřejnila největší letiště světa. Atlanta své vítězství oznámila už minulý týden, druhý Peking oznámil data  za loňský rok dnes. Atlanta je nejvytíženějším letištěm světa už dvacet let v řadě. Loni všemi terminály prošlo 103,9 milionu cestujících. Zatímco mezinárodní doprava na letišti v Georgii loni rostla o 4,86 %, vnitrostátních cestujících loni ubylo o 0,89 %.

Pořadí na prvních třech místech zůstalo loni třetím rokem stejné: za Atlantou je Peking, třetí je Dubaj. Tamější letiště uhájilo post jedničky podle počtu odbavených cestujících na mezinárodních letech, celkem jeho terminály prošlo 88,2 milionů lidí, o 5,5 % více než rok před tím.

Peking na druhém místě stále ztrácí na Atlantu přes osm milionů cestujících, jeho růst už přitom také zpomaluje: loni počty pasažérů stouply o 1,5 % na 95,8 milionů. V Pekingu staví nové letiště, které má být schopné odbavit až 100 milionů ročně, stávající má dál zůstat. Nové letiště má otevřít příští rok a má být největším na světě. Čína se má do pěti letech stát větším trhem pro leteckou dopravu než USA.

Přidat komentář

Klikněte pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.